פרץ לחברת החשמל: "אל תתבלבלו - לא אחתום לכם על כלום"

פורסם: 20 ביוני 2014, 9:35 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 20 ביוני 2014, 9:35 ]

לדבריו, יילחם בוועדת יוגב, שאחת מהמלצותיה פוטרת את חברת החשמל ממחויבות לאוויר נקי ■ "אני מציע שחברי ועדת יוגב יבואו לגור באשקלון ואחר כך יקבלו החלטות - אני אוהב את אלה שמוכנים להרעיל אחרים"

מאת אורה קורן, 12/6/2014

"אני מאמין בקשר בין צדק חברתי וסביבתי", אמר השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ בכנס הסביבה של TheMarker וחברת ואוליה שנערך היום (ה') בתל אביב. לדבריו, "אנחנו משלימים את מהפכת המחזור בחקיקה רחבה. אני בטוח שזה יביא לתוצאות טובות, אבל דווקא החוק המובן מאליו מעורר סערה, בעניין שקיות הניילון. אחד הנושאים שהחלטתי לקחת על עצמי הוא שקיות אלה".

פרץ סיפר כי ערך בחינה לכמה חברי כנסת מהשדולה הירוקה. לדבריו, "שאלתי כמה שקיות מסוג 'גופיה' צורכים בשנה בישראל. ענו לי במספרים שנעו בין 50 ל-120 מיליון. אבל בשנה צורכים 2 מיליארד שקיות נילון 'גופיה'. אני מקווה שמהר מאוד נצליח לספק לכל משפחה, כנראה באמצעות קופונים, סלים רב פעמיים. תוך כדי כך נשלים חקיקה שכל שקית תעלה 60 אגורות. 50 אגורות יהיו מס לקרן סביבתית. זה יהיה מהלך משולב עם הסברה. החוק יעבור כמו שעבר החוק למניעת עישון במקומות עבודה. אני מקווה שנגיע לאותו מצב כמו בסיגריות, שכל מי שיגיע עם שקית ניילון לקופה ירצה להסתיר אותה".

עמיר פרץ בכנס הסביבה
עמיר פרץ בכנס הסביבה
צילום: עופר וקנין

פרץ אמר כי "אנחנו במצב קשה ביותר בטיפול בפסולת. 80% מהפסולת הולכת להטמנה, אין מספרים כאלה בעולם המערבי. היעד לרדת ל-50% בשנים הקרובות נכון. זה מחייב להשקיע הרבה מאוד במתקני קצה. הוספנו מאות מיליוני שקלים לטובת העניין". לדבריו, בכוונתו לפעול להקמת מתקנים גדולים למחזור. עם זאת, לדבריו, "מי שסבור שהמדינה תוותר על הפרדת פסולת במקור, בבתים, והעברת פעולת ההפרדה למתקנים מרכזיים, יתבדה".

לאחר שהצליח להחזיר לוועדות התכנון את נציגי הסביבה, פועל המשרד להגנת הסביבה לביטול המלצה בוועדת יוגב לרפורמה בחברת חשמל, הפוטר אתה מחובת השקעה במניעת זיהום אוויר תוך היתר לבניית תחנה פחמית באשקלון. "זה שיגעון. מי שחושב שזה יעבור טועה. אם הסעיף יתקבל תהיה תוספת תמותה של מעל 230 בני אדם מזיהום אוויר.

"לכן אני אומר גם לחברת חשמל - אל תתבלבלו. כל עוד אני השר לא אחתום לכם על כלום (הם צריכים היתר רעלים מהמשרד להגנת הסביבה כדי לעבוד - א"ק). אני מציע לועדת יוגב לבטל את הסעיף הזה כי אין לה מנדט בנושא. אני גם מציע, שחברי ועדת יוגב יבואו לגור באשקלון ואחר כך שיקבלו החלטות. אני מאוד אוהב את אלה שמוכנים להרעיל אחרים", אמר.Comments