חשש: תחנות האוטובוס מסרטנות

פורסם: 3 ביוני 2012, 3:05 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 3 ביוני 2012, 3:06 ]

אפילו המתנה קצרה לקו עלולה להיות מסוכנת. במשרד להגנת הסביבה חוששים כי מתקני החשמל הצמודים לחלק מהתחנות חושפים את הנוסעים לקרינה גבוהה המגבירה את הסיכון לסרטן ולהפלות

מאת עדי חשמונאי, 3/6/2012
 
תגיות: קרינה אלקטרומגנטית
מאות אלפי נוסעים בישראל ממתינים בתחנות האוטובוס ברחבי הארץ בלי לדעת שזמן השהייה שלהם בין כותלי המבנה עלול לעלות להם ביוקר. למעריב נודע כי בימים האחרונים מתנהלים מגעים בין המשרד להגנת הסביבה לבין מרכז השלטון המקומי באשר לחשש כי החשיפה לקרינה בתחנות הללו עלולה להיות קטלנית.

המודעות בישראל לסכנות הבריאותיות הטמונות בקרינה משדה מגנטי של רשת החשמל נמצאת עוד בחיתוליה. כך, רק בשנה האחרונה קבעו משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה המלצות לסף החשיפה המקסימלי לקרינה, שחריגה ממנו עלולה להגביר את הסיכון לחלות בסרטן וללקות במחלות ניוון, ואף להגביר פי שישה את הסיכון להפלה בקרב נשים בהיריון.
זהירות, קרינה אלקטרומגנטית
"אין קרינה חריגה במכוניות היברידיות"
חשש: במחצית מבתי הספר יש קרינה מסרטנת
 
גורמים במשרד להגנת הסביבה מעריכים כי עשרה אחוזים מתחנות האוטובוס בארץ צמודות למתקני חשמל תמימים לכאורה, החושפים את הנוסעים הממתינים בתחנה לקרינה העולה פי כמה מרמת הקרינה המומלצת.

למרבה החשש, אין מדובר בתחנות כוח גדולות או בחוות של שנאי חשמל, אלא אפילו בארונות חשמל, קווי מתח גבוה וקווי מתח עיליים. במכתב שהוציא לאחרונה פרופ' סטיליאן גלברג, ראש אגף מניעת רעש וקרינה במשרד להגנת הסביבה, למרכז השלטון המקומי, הוא כתב: "לאחרונה נוכחתי לדעת שבמקרים רבים גם ההמתנה לאוטובוס יכולה להיות מלווה בחשיפה גבוהה ובעיקר בלתי מוצדקת לקרינה שמקורה בקרבה מיידית למתקן חשמל".
צילום: יגאל לוי
תחנת שנאים. מתחם שבו יש שנאים בצמוד לתחנה צילום: יגאל לוי
 
המתנה של חצי שעה - מסוכנת

פרופ' גלברג הוסיף עוד כי כאשר התחנה נמצאת בצמוד, כלומר במרחק של פחות ממטר לשנאים או בצמוד לארונות חשמל או מתחת לקו מתח עליון, המתנה של חצי שעה בתחנה גורמת לחשיפה ממוצעת יומית שעלולה לפגוע בבריאות.

חיליק רוזנבלום, מנכ"ל המועצה הציבורית למניעת רעש וזיהום אוויר בישראל (מלר"ז), הסביר כי בישראל אין אמנם תקן הקובע את סף החשיפה המותרת לשדות מגנטיים של רשת החשמל, אך בשנה האחרונה התקבלו שתי החלטות משמעותיות בנושא.

"מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו, הוציא מסמך עמדה שלפיו המשרד מאמץ את המלצת ארגון הבריאות העולמי הגורסת כי יש להימנע מחשיפה לשדות מגנטיים העולים על ארבעה מיליגאוס", הסביר רוזנבלום. "המשרד להגנת הסביבה הוסיף והמליץ לא להיחשף לקרינה ממוצעת העולה על שני מיליגאוס ליממה".

צילום: יגאל לוי
ארונות חשמל סמוך לתחנת האוטובוס צילום: יגאל לוי
 
חשש ללוקמיה

אולם גורמים במשרד להגנת הסביבה הסבירו כי במדידות שנערכו בתחנות האוטובוס הצמודות למתקני חשמל בירושלים נמדדו 30 מיליגאוס ויותר בתוך תחנות האוטובוס, וכי המצב בתחנות נוספות ברחבי הארץ זהה. לדבריו של גורם במשרד להגנת הסביבה, ישנם מחקרים שהצביעו על קשר בין חשיפה אפילו של כמה דקות ביום לשדה מגנטי של מעל 16 מיליגאוס לבין עלייה של ממש בסיכון להפלות. מדובר בעלייה של פי שישה בסיכון בחשיפה היומית בעשרת השבועות הראשונים של ההיריון.

צילום: יהודה לחיאני
קווי מתח עוברים מעל התחנה צילום: יהודה לחיאני
 
במשרד להגנת הסביבה אמרו עוד כי מומחי משרד הבריאות של מדינת קליפורניה קבעו שחשיפה לשדה מגנטי מרשת החשמל העולה על ארבעה מיליגאוס עלולה גם להעלות את הסיכון ללוקמיה בקרב ילדים, סרטן המוח אצל מבוגרים, מחלת לו גריג והפלות.

"במידת נחרצות נמוכה הם סבורים שהחשיפה יכולה לגרום גם לעליית הנטייה להתאבדות", הוסיף הגורם, שציין עוד שמחקר זה מומן במיליוני דולרים על ידי חברות החשמל הציבוריות של קליפורניה, ומכך נובעת חשיבותו.

במרכז השלטון המקומי התייחסו ברצינות רבה לפניית המשרד להגנת הסביבה, ואף ביקשו לקבל יותר פרטים כדי ללמוד על הסוגיה המטרידה לפני שיעבירו בעניינה הנחיות לרשויות המקומיות ויפרטו את דרכי ההתמודדות עמה. "רואים את התופעה הזאת בעיקר בשכונות הישנות", אמר גורם במשרד להגנת הסביבה. "בהרבה מקרים, היכן שיש חדר שנאים או ארון חשמל, הציבו תחנת אוטובוס, ככל הנראה מאחר שמדובר בשטח לא מנוצל".

במשרד להגנת הסביבה הסבירו כי המודעות לסכנות הקרינה משדות מגנטיים של רשת החשמל עלתה לאחרונה, וייתכן שזו הסיבה לכך שהתופעה נפוצה פחות בשכונות החדשות.
הפתרון: להתרחק

חשיפה לקרינה הנגרמת ממתקני חשמל הקרובים לתחנות אוטובוס עלולה להיות מסוכנת, אך יש כמה דרכים להיזהר בלי לוותר על הנסיעה בקווים.
הראש כואב? אולי הבניין שלכם חולה
למען ילדינו: לצמצם הקרינה האלקטרו-מגנטית
מחקר: יש דבר כזה - אלרגיה למחשב ולסלולרי

במרחק של חמישה מטרים ממוקד החשמל לא תהיה כל חשיפה לקרינה. זאת, הסבירו במשרד להגנת הסביבה, משום שהיא יורדת מהר מאוד במרחקים קטנים. כך למשל, במדידות שערך המשרד להגנת הסביבה בתחנות אוטובוס הנמצאות במרחק של מטר אחד ופחות מהמקום, שיעור הקרינה ירד לעשרות מיליגאוס.

"הבעיה הגדולה היא שהציבור לא מודע מספיק לסכנות", אמרו במשרד. לדבריהם, בתחנת אוטובוס יש מספר מוגבל של מקומות ישיבה, ואנשים לפעמים נשענים ויושבים על ארון החשמל הסמוך המקרין מאות מיליגאוס או נשענים על חלון או קיר חדר השנאים הסמוך. "כל מה שצריך לעשות הוא להתרחק מטרים ספורים ממתקן החשמל כדי להקטין את הסיכון לאפס", הסבירו.

במקביל, במשרד להגנת הסביבה ממליצים לרשויות המקומיות להרחיק את תחנות האוטובוס מטרים בודדים בלבד ממתקני החשמל, מאחר שאז רמת הקרינה תרד לרמה שאינה מסכנת את בריאות הציבור, או לתלות שלטים המזהירים את הנוסעים.

לכתבה באתר nrg


כתבות קשורות:
 
 
 
 
Comments