אזור חיפה לא מזוהם? "זו התעלמות מהמציאות"

פורסם: 23 באוג׳ 2012, 11:08 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 23 באוג׳ 2012, 11:09 ]

כפי שנחשף ב-nrg מעריב, משרד הבריאות שינה דעתו ולא ממליץ להכריז על אזור חיפה כנפגע זיהום אוויר. בארגוני הסביבה זועמים

nrg מעריב | 23/8/2012 13:17 
תגיות: זיהום אוויר, חיפה (סביבה)
 
זעם בארגוני הסביבה בעקבות חשיפת nrg מעריב כי משרד הבריאות שינה את חוות דעתו ולא ממליץ להכריז על אזור מפרץ חיפה כנפגע זיהום אוויר.

לטענת רונית פיסו, מנכ"לית הקואליציה לבריאות הציבור, הסיבה המרכזית לאי-הכללתה של חיפה היא סיבה תדמיתית. לדבריה, העירייה לחצה לדחות את ההכרזה מתוך החשש שיזמים יברחו מהעיר, סטודנטים לא יישארו בעיר בתום לימודיהם, עסקים ייסגרו והעיר תשקע. "זו החלטה שהתקבלה רק בגלל התדמית, ולא, חלילה, בגלל תמונת המצב המצטיירת של תחלואה סביבתית".

ארגוני הסביבה הכריזו: הערים הגדולות מזוהמות
האוויר עוד לא נקי: תוכנית מניעת הזיהום מתעכבת
ארדן: בלי שינוי סדר העדיפויות הזיהום לא יצומצם
צילום: זמן חיפה
מפרץ חיפה לא מזוהם? העירייה לחצה לדחות את ההכרזה צילום: זמן חיפה
אתמול, כאמור, חשפנו את הזיגזג של משרד הבריאות. לפני שנה כבר העבירו מומחי משרד הבריאות חוות דעת שקובעת שניתן להכריז על האזור כנפגע זיהום אוויר. כעת, לאור איסוף נתונים חדשים שינו את דעתם. המשמעות: תוכנית המשרד להגנת הסביבה להכריז על האזור כנפגע זיהום אוויר נדחה. לעומת זאת, המשרד כן מתכנן להכריז על ירושלים ואזור גוש דן כערים נפגעות זיהום אוויר.

"הערים הגדולות בישראל מוכות זיהום אוויר וההכרזה על כך מהווה חותמת פורמלית חשובה לכך", אמר עמית ברכה, מנכ"ל אדם טבע ודין. "מהבחינה הזו, אזור מפרץ חיפה אינו שונה מאזורים אחרים". לדבריו, על הממשלה להקצות משאבים שיאפשרו לעיריות לקדם תכניות להתמודדות עם היקפי הזיהום, בדיוק כפי שעליה לאשר תכנית לאומית ארצית לצמצום זיהום האוויר בישראל.

"משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה התנהלו בזיגזג מפואר", תוקפים בקואליציה לבריאות הציבור. לדבריהם, לפני פחות משנה הראו הנתונים שתושבי חיפה חשופים לזיהום אוויר ושיש להכריז על חיפה עיר נפגעת זיהום אוויר - בזמן שחלף מאז נזכרו בשני משרדים אלה, וכן בעירייה ובאיגוד ערים חיפה, שהכרזה כזו תפגע בתדמית שלהם.

"בעיית זיהום האוויר לא נפתרה. אמנם ניתן לדבר על שיפור לעומת עשור קודם, אך עדיין מצב איכות האוויר איננו טוב. עדיין ישנה תחלואה עודפת של אסתמה בקרב ילדי חיפה, תחלואת סרטן גבוהה מהממוצע הארצי ותמותה גבוהה יותר ממחלות הקשורות לגורמים סביבתיים", הוסיפו.

הקואליציה לבריאות הציבור מבקשת מרשויות המדינה לראות את המציאות בשטח ולא לפחד מהאמת. "התמודדות אמיצה עם זיהום סביבתי ועודף התחלואה ופעולה נחושה לצמצום זיהום האוויר היא שתביא לשיפור בנתונים, ולא התעלמות מהבעיה, משל היו בת-יענה הטומנת את ראשה בחול".
נתונים לא מעודכנים
"הסרת ההכרזה אין בה כדי להקל מהמשך המאמצים וההשקעות הכספיות לצמצום נוסף ככל הניתן בפליטת מזהמים", טוען מנגד ד"ר עופר דרסלר, מנכ"ל איגוד ערים להגנת הסביבה באזור מפרץ חיפה. לדבריו,יש בבביטול ההכרזה לכל היותר אישור שהכיוון בה פועלים כל הנוגעים בדבר הוא נכון ונושא פירות ויש להמשיך ולהתמיד בכוון זה.

"אזור מפרץ חיפה סובל מפגיעה תדמיתית מתמשכת, המסתמכת, לצערנו, על נתונים לא מעודכנים", הוסיף ואמר. "אמנם במשך שנים רבות סבל האזור מזיהום אוויר גבוה שמקורו בתעשייה, אך השקעות משמעותיות של התעשייה, לצד חקיקה ואכיפה נמרצת של המשרד להגנת הסביבה ופעילות איגוד ערים להגנת הסביבה אזור מפרץ חיפה וחיוב המפעלים למעבר לדלק דל גופרית, הורידו את רמות הזיהום בצורה ניכרת".

לטענת דרסלר, מזה מספר שנים מדידות איכות האוויר מציגות כי איכות האוויר בחיפה אינה נופלת מאיכות האוויר בערים מרכזיות נוספות בארץ וכי לא נרשמו חריגות מתקן איכות האוויר.
 
Comments