חברת החשמל מחוייבת לפעול להפחתת זיהום האוויר

פורסם: 27 בדצמ׳ 2010, 3:52 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 27 בדצמ׳ 2010, 5:50 ]
השר להגנת הסביבה חתם על צווים שמורים לחברת החשמל להתקין עד סוף 2016, מתקנים להפחתת הפליטות בכל יחידות הייצור בתחנות הכוח הפחמיות באשקלון ובחדרה
ynet, 26/12/2010

חברת החשמל מחוייבת בפעם הראשונה להפחית את זיהום האוויר שנגרם מכל יחידות הייצור בתחנות הכוח הפחמיות - השר להגנת הסביבה גלעד ארדן, חתם היום (א') על צווים אישיים לחברה והנהלתה, המחייבים להתקין סולקנים ומתקני SCR להפחתת הפליטות בתחנות הכוח הפחמיות אורות רבין בחדרה ו רוטנברג באשקלון, עד סוף 2016.

 

עוד מורים הצווים, כי היחידות הישנות הפועלות על מזוט בתחנת הכוח בחיפה ייסגרו עד 2015 או שיותקנו בהן מתקנים להפחתת הפליטות. במשרד מעריכים שסך עלות התקנת המתקנים עומדת על כ-1.4 מיליארד דולר.

 

עוד מעריכים במשרד, כי יישום הצווים יביא לצמצום בפליטות של המזהמים השונים של בין 5% ל-40%, בהתאם לסוג המזהם. וצפוי לתרום למשק למעלה מ-2 מיליארד דולר, כתוצאה מהפחתת תחלואה ונזקים בריאותיים וסביבתיים.

 

בדרך לרמה המקובלת בעולם?

מהמשרד נמסר כי הצווים מבוססים על הדירקטיבה האירופאית העדכנית בעניין מניעת זיהום אוויר ממתקני שריפה גדולים, וקובעים הוראות לכלל יחידות ייצור חשמל שהספקן התרמי הוא מעל 50 מגה וואט.

 

משק החשמל בישראל מהווה גורם עיקרי לזיהום אויר מפליטת מזהמים, הנוצרים משריפת דלקים. תחנות הכוח בישראל פולטות כ-65% תחמוצות גופרית, 45% תחמוצות חנקן ו-38% חלקיקים ו-60% של פחמן דו חמצני, מסך הפליטה השנתית של מזהמים אלה.


 

כיום קיים פער של 10-20 שנה בין רמת הפליטה לאוויר מתחנות הכוח בישראל ובייחוד מיחידות הייצור הפחמיות, לזו שבמדינות אירופה. על פי המשרד, יישום הצווים יביא את משק החשמל הישראלי לרמה המקובלת בעולם.

 

"מדובר בצעד בעל השלכות בריאותיות מרחיקות לכת. הגיע הזמן שישראל תצמצם את הפערים העצומים מול שאר המדינות המתקדמות בזיהום הנפלט לאוויר ותחנות הכח של חברת החשמל יגיעו לרמה המקובלת בעולם המערבי", מסר השר ארדן.

 

לכתבה באתר ynet


כתבות קשורות:

חברת חשמל חויבה במתקנים להפחתת פליטות

Comments