חברת החשמל פועלת להפחתת זיהום האוויר בתחנות הכוח בחדרה ובאשקלון

פורסם: 26 במרץ 2010, 1:36 על ידי: Sustainability Org

חברת החשמל תקים ארובות חדשות שיחליפו את הקיימות עד סיום התקנת מערכות להפחתת זיהום אוויר – הדבר ימנע השבתת יחידות כוח והקטנת כוח הייצור לצורך זה

25/03/2010 נתי גרנץ: אתר תשתיות

חברת החשמל פרסמה מכרז להקמת ארובה שלישית בתחנת הכוח באשקלון וארובה רביעית בתחנת הכוח בחדרה לקראת התקנת סולקנים בארובות הקיימות שיסננו את החומרים הנפלטים בתהליך ייצור החשמל ויפחיתו את פליטות המזהמים בארובות הקיימות. הסולקנים שיותקנו בארובות של תחנות הכוח הפחמיות צפויים להפחית את פליטות המזהמים בכ-90 אחוז. הארובות החדשות יחליפו את הארובות הקיימות אשר יושבתו לתקופה של כחצי שנה לצורך התקנת הסולקנים.

השבתה ארוכה אפשרית לפני הקמת תחנת כוח נוספת

התקנת המערכות שיבטיחו הפחתת פליטת מזהמים לאוויר מחייבות, לטענת חברת חשמל, השבתה יחידות הכוח לחצי שנה. בתחנת הכוח בחדרה פועלות שש יחידות ודדי גולן, דובר חברת החשמל הסביר בעבר לכתבת אפוק טיימס כי רמת רזרבת החשמל נמוכה ואינה מאפשרת השבתת יחידה לתקופה ארוכה. כך טענו בחברת החשמל ובמשרד התשתיות כי הקמת התחנה הפחמית החדשה באשקלון (פרוייקט D) הכרחית כדי להתקין את הסולקנים בארובות הקיימות תוך שמירה על כושר הייצור של החברה. אך נראה כי ההתקדמות בתכנית החירום של החברה תאפשר לחברת החשמל להתקין את הסולקנים לפני הקמת התחנה החדשה ואולי גם לוותר על הקמתה.

היקף המכרז להקמת הארובות בגובה של 250 מטר מוערך בכ-60 מיליון שקל כאשר הקמת הארובות החדשות תהיה השלב הראשון בפרויקט התקנת הסולקנים בכל ארובות תחנות הכוח הפחמיות בהיקף של כ-2 מיליארד שקל. העבודה על הקמת הארובות החדשות תתחיל במהלך 2011 בתחנת הכוח בחדרה ובמהלך 2012 בתחנת הכוח באשקלון וצפויה להסתיים תוך שלוש שנים.

תחנה פחמית באשקלון - לא תקום?

התחנה הפחמית המתוכננת באשקלון אמורה לייצר חשמל בהספק 1,300 מגה וואט ולהוסיף 11% לרזרבות הייצור של חברת החשמל העומדות היום על 3% בלבד. ההחלטה על הקמת התחנה הפחמית התקבלה כבר בשנת 2002 ונקבע כי תתחיל לפעול ב-2008 אך הקמתה נדחתה בשל העובדה כי תחנת הכוח תגדיל בשיעור ניכר את פליטת גזי החממה וחומרים מזהמים אחרים של משק החשמל בישראל. מנכ"ל משרד רה"מ, אייל גבאי, ציין את הבעייתיות של הקמת תחנה פחמית נוספת בזמן שישראל מבקשת לאמץ תקני זיהום מחמירים כדי להתקבל לארגון ה- OECD.

לכתבה באתר אפוק טיימס
Comments