הבוצה מהקישון תשמש לייצר חשמל בדנמרק

נשלח 22 בספט׳ 2011, 4:39 על ידי Sustainability Org
אחותו המרושעת של הבוץ, שזכורה מהפרשה הטרגית של הסרטן בשייטת - נקברת כיום ברמת חובב ומזהמת את הקרקע. אבל טכניקה חדשה שפותחה בישראל, מאפשרת להפוך אותה לאבקה המשמשת לייצור חשמל. מי ייהנה מזה? הדנים, שיקבלו בקרוב את התוצר של זיקוק החומר הרעיל מקרקעית הנחלים
תומר פרת, 22/9/2011

הבוצה האורגנית הרעילה - אחותו המרושעת של הבוץ, החומר שבו צללו לוחמי השייטת בנחל הקישון שרבים מהם חלו בסרטן שנים רבות אחרי שחרורם - תישלח החל מהחודש הבא אל מדינת דנמרק. למעשה זו סוג של טובה שעושים לחברים, ורווח בצידה: הדנים יקבלו תוצר יבש של זיקוק הבוצה האורגנית הרעילה מקרקעית נחלי ישראל, וישלמו רק עבור המשלוח.

 

מדובר בטכניקה חדשנית, שפותחה במפעל "עלה שירותים אקולוגיים", המאפשרת לצמצם את נפחה של הבוצה הרעילה ב-80%, ממש כפי שמצמצים סוכר במחבת. החברה השקיעה בפיתוח כ-1.5 מיליון שקל, חלקם כספי סיוע של המשרד לאיכות הסביבה.

 

תוצר הלוואי לשימוש חוזר היה עד כה חומר ממיס ממוחזר, אך כעת יעשו שימוש גם בתוצר הלוואי היבש: אבקה עתירת קלוריות. מי שהפסיק ללעוס, יכול להרגע. עוגיות דניות הן באמת משמינות, אבל האבקה שנוצרת מהתהליך לא מיועדת לאפייה, אלא לייצור חשמל, בדומה לפחם הנשרף בתחנות כוח.

 

הוצאת בוצה מנחל הקישון (צילום: משה לילוס )
הוצאת בוצה מנחל הקישון (צילום: משה לילוס )

 

היום: קוברים באתר חובב

בוצה אורגנית מורכבת מתוצרי לוואי ושפכים בתעשייה הכימית, פטרוכימית תעשיית התרופות והתעשייה בכלל. יש בה ריכוז גבוה של ממיסים אורגניים - קבוצה של חומרים נוזליים שמסוגלים להמיס מוצקים, שמנים או שרפים. משתמשים בהם לייצור צבע, מזון, חומרי דפוס, דבק, תרופות קוסמטיקה, חומרי ניקויי ביתיים, חומרי ניקויי תעשייתיים ועוד. אחד הממיסים המוכרים לכולנו הוא האצטון, המשמש בין השאר להסרת לק מהציפורניים.

 

שיטת הטיפול בבוצה אורגנית בישראל כיום, היא פינוי לאתר פסולת הרעילה - רמת חובב. הפינוי הוא תהליך יקר, שנמדד לפי טון בוצה בכניסה לאתר הטיפול זאת הוצאה כספית ניכרת ומכבידה על המפעלים. לדברי אייל דיין, מנהל השיווק והמכירות של "עלה שירותי אקולוגיה", במדינה "המעבירה עשרות טונות בוצה ליום להטמנה, יש בהפקת חומרים לייצור אנרגיה, חשיבות כלכלית ואקולוגית רבה".

 

כיצד המערכת עובדת?

 

מדובר בתהליך הכולל אידוי ואחר כך עיבוי. כשהבוצה מגיעה אלינו היא נראית כמו רגבי אדמה רטובים. בעזרת הטכנולוגיה החדשה אנחנו מייבשים אותה, ואת הנוזלים הממיסים אוספים למיכל. חברה אחרת מזקקת אותם, והם נמכרים לשימוש חוזר והאבקה נשלחת לדנמרק בשקים. מדובר בשוק עתידי גדול להפקת אנרגיה".

 

איך מייבשים את הבוצה?

 

"מנות מדודות מוזרמות מוכנסות לדוד מרכזי מחומם אשר מצויד ב"כפות" בחישה. הכפות מערבבות את התערובת המחוממת, הבוצה מתייבשת ונוצר תהליך אידוי של הממיסים. האדים מוזרמים דרך מערך צינורות למערכת ונאספים למיכל, בדומה לאופן שבו מזקקים וויסקי. התהליך הזה מקטין את העלויות הכרוכות בפינוי והטמנה של הבוצה ברמת חובב. המפעלים שנאלצים לשלם הון על פינוי הבוצה שהם יוצרים כתוצאה מהזרמת שפכים".

 

המתקן לטיפול בבוצה
המתקן לטיפול בבוצה
  

"בממוצע כל מפעל מפיק בשנה 12 אלף טון של בוצה אורגנית המוטמנים באתר לפסולת רעילה ברמת חובב במקום שיהפכו למקור אנרגיה. מדובר בחצי מילון שקלים לשנה".

 

ומה מקבלים הדנים?

 

"מהבוצה נשארת אבקה שמשקלה 20% מהתערובת הראשונה, והם משלמים עבור ההובלה"

 

זה מסוכן?

 

"הבוצה האורגנית דליקה מאוד, נפיצה ולכן היא קשה לטיפול. המערכת מוגנת התפוצצות וכל התהליך נמצא תחת מערכת חיישני בקרה וטמפרטורה, אשר מעבירים מידע on-line למרכז בקרה ראש".

 

החברה תחשוף את הטכנולוגיה החדשה בתערוכת WATEC Israel 2011 לטכנולוגיות מים, אנרגיה מתחדשת ואיכות סביבה, שתתקיים בין התאריכים 17-15בנובמבר 2011, בגני התערוכה בתל אביב. בתערוכה יבקרו נציגים של תעשיית טכנולוגיות מים, אנרגיה מתחדשת ואיכות סביבה מכל העולם. 250 חברות מסחריות מהארץ והעולם יציגו בה את חידושיהן.

 
Comments