"הגליל המערבי – שיאן העולם בסרטן שמקורו באסבסט"

פורסם: 8 בנוב׳ 2010, 3:24 על ידי: Sustainability Org

כך אמר מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, ד"ר יוסי ענבר. לאורך השנים התגלו באיזור מצבורי אסבסט פריך שלרבים מהם טרם נמצא פתרון

ליטל גרוסמן | 8/11/2010 11:20
תגיות: אסבסט

"הגליל המערבי הוא שיאן העולם בסרטן הנגרם מאסבסט", כך אמר אתמול (א') מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, ד"ר יוסי ענבר. ענבר אמר את הדברים במהלך כנס שערכה קופת החולים מכבי לכבוד השקת דוח האחריות חברתית-סביבתית של החברה.

זהירות, אסבסט. גורם בעיקר לסרטן הראות
זהירות, אסבסט. גורם בעיקר לסרטן הראות צילום: אלכס רוזקובסקי
ענבר התבטא בחריפות ביחס לבעיית האסבסט הפריך בגליל המערבי. מדובר בבעיה הקיימת מאז הוקם בשנות ה-60 באזור נהריה מפעל לייצור אסבסט. לאורך השנים התגלו באזור נהריה מצבורי אסבסט פריך שנקברו כפסולת שלרבים מהם טרם נמצא פתרון. האסבסט גורם בעיקר לסרטן הראות מאחר וסיבי האסבסט שנישאים באוויר נכנסים לראות ויוצרים סביבם תאים סרטניים.

על פי נייר עמדה שהציגו בעבר אדם טבע ודין והאגודה למען איכות סביבה וחיים בנהריה במשך כ-45 שנים, בין השנים 1952-1997, פעל מפעל איתנית (ישאסבסט לשעבר) בשטחה של העיר נהריה ועסק בייצור ובשיווק של מוצרי בניה המכילים אסבסט. מזה 14 שנים ידוע
על מפגעי אסבסט קשים באיזור הגליל המערבי.

כל ההולך ומטייל בעיר נהריה ובסביבותיה, מבחין במצבורי פסולת אסבסט הפזורים בצורה נרחבת וללא הסדרה או פיקוח. בשנת 2005 הכריזו במשרד להגנת הסביבה (אז עוד איכות הסביבה) על הכרה בנהריה ובגליל המערבי כאיזור מוכה אסבסט.

מחקרים שנעשו בשנים האחרונות בארץ מראים כי הסיכוי של תושבי נהריה לחלות במחלות סרטניות הנובעות מחשיפה לאסבסט גבוה פי שלושה מהסיכוי של תושבים באזורים אחרים בארץ. חומר האסבסט הוכח זה מכבר כמסרטן בבני אדם. מבחינה מדעית, די בחדירת סיב אסבסט אחד למערכת הנשימה בכדי לגרום למחלות סרטניות קשות וחשוכות מרפא.

לכתבה באתר nrg

כתבות קשורות:
◄ מתחילים לפנות?
◄ מי אסבסט כבר שתית היום?
◄ בגלל האסבסט: פי 10 יותר חולים בסרטן הריאות בנהריה
◄ גדעון עזרא: משרד האוצר מטרפד ניקוי פסולת אזבסט בגליל
◄ תושבים מנהריה נגד העירייה: התרשלה בטיפול במצבורי האסבסט
Comments