המדחום נשבר, לאן נפנה את הכספית הרעילה?

נשלח 9 ביולי 2011, 5:55 על ידי Sustainability Org

מה לעזאזל עושים עם הצנצנת שמכילה מתכת רעילה במצב נוזלי? מסע בעקבות פח מתאים לחומר המסוכן. הצעה כספית

סופ
אביב לביא | 9/7/2011 14:12
תגיות: כספית, חומרים מסוכנים

לאחרונה נשבר המדחום בביתם של אבנר ומיכל. "כאדם שמודע לסכנות שבכספית אספתי אותה מהמדחום לצנצנת זכוכית קטנה", מספר אבנר. לאחר שהוסר האיום הבריאותי מעל בני הבית, נותרה השאלה: מה לעזאזל עושים עם הצנצנת שמכילה מתכת רעילה במצב נוזלי?

מדחום. רוקחת אחת המליצה
מדחום. רוקחת אחת המליצה "לזרוק לפח ולגמור עם זה" צילום: SXC

הכי קל להשליך אותה לפח, אבל זה הימור על חיים של אחרים: עובדי התברואה שמפנים את האשפה, החתולים שנוברים בה, שלא לדבר על הסביבה שעלולה להזדהם במהלך הדרך הארוכה שהכספית תעשה מהפח הביתי לאתר ההטמנה.

אבנר יצא למסע מפרך: "קופת החולים שבה אני חבר אוספת בסניפיה תרופות שפג תוקפן, אך לא אוספת כספית. בתי מרקחת-לא אוספים כספית. רוקחת אחת המליצה לי 'לזרוק לפח ולגמור עם זה'. לעניות דעתי, כמו שיש חוק לאיסוף בקבוקים, מן הראוי שיהיה חוק שיחייב את מי שמוכר מדחומים עם כספית לדאוג לפינוי שלהם".

אבנר ניסה את כוחו במשרד להגנת הסביבה, אך פניותיו לא נענו. הוא סירב להתייאש: "במהלך חיפושינו אחרי פתרון מצאנו על תיבת האיסוף של'מכבי' מספר טלפון של החברה שמטפלת באיסוף התרופות. בחברה נענינו באדיבות והופנינו לאחד המנהלים שעוסק בפינוי. הוא הציע שנשאיר את המדחום אצל פקידות הקבלה במכבי, כדי שייתנו אותו לשליח שבא לאסוף את התרופות, אולם אלה לא הסכימו ואף העלו הצעה מגוחכת להשאיר את המדחום אצל השומר. בסופו של דבר הוצע לנו להגיע למשרדי החברה בפתח תקווה".

אבנר אומר שהוא כנראה יטריח את עצמו מביתו בראש העין לפתח תקווה, אבל הוא יודע שזה לא הגיוני: "בתור משפחה עם מודעות סביבתית גבוהה זה כנראה מה שנעשה, אבל היינו שמחים אם היה פתרון מערכתי גם למי שלא מוכן לנסוע עם מדחום כספית שבור לעיר אחרת. אגב, באינטרנט יש הסברים מה לעשות עם מדחום שבור שמתייחסים לבטיחות המשפחה ולאיסוף הכספית בבית, אבל לאיש לא אכפת כשהמדחום נזרק לאשפה".

אז מה מציעים במשרד להגנת הסביבה? "כיום אין בישראל טיפול כולל לפסולת ביתית מסוכנת. כספית שנאספה ניתן להעביר למרפאות קופות החולים או למרפאות שיניים, שבהן מתקיים איסוף של פסולת רפואית מסוכנת".

לכתבה באתר nrg
Comments