המדינה: "ללא אישור תכנית תע"ש - הקרקעות לא יטוהרו"

פורסם: 28 בספט׳ 2009, 1:13 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 28 בספט׳ 2009, 1:27 ]
מועד פרסום: 23/9/2009
 
כך טוענת המדינה בתשובה לבית המשפט העליון. אחל"ה ואדם טבע ודין: "המדינה ממשיכה להתנער מאחריותה כלפי הציבור". סיבוב נוסף במאבק.
 
"אי אישור תכנית בנייה בתע"ש הינה הנצחת זיהום הקרקע בשרון, מאחר ולא יימצא מקור חלופי של מיליארדי שקלים  לכיסוי עלויות טיהור הקרקע", כך טוענת המדינה בסיכומים שהגישה היום (ד') לבית המשפט העליון. בעמותת אחל"ה ובאדם טבע ודין זועמים: "המסקנה העגומה מהסיכומים שהגיש מנהל מקרקעי ישראל לבית המשפט היא כי המדינה ממשיכה להתנער מאחריותה כלפי הציבור ובמקום לטפל בזיהומים שיצרה היא מהלכת אימים על בית המשפט".
 
פרקליטות המדינה הגישה במרץ השנה ערעור לבית המשפט העליון בעקבות החלטת בית המשפט המחוזי בתל אביב  מפברואר שחייבה את המדינה לערוך סקר מקיף למיפוי זיהום המים והקרקע בשטח התוכנית סמוך לרמת השרון.
 
היום, כאמור, הגישה המדינה את מסמכי הסיכום בנושא. במסמכים נכתב ש "תכנית (הבנייה) יוצרת מנגנון לטיהור הקרקע, שהנו הפתרון היחידי הנכון". עוד נאמר, כי "כל פתרון אחר עלול להביא לסיכול מימוש התוכנית, ויסתום את הגולל על הסיכוי לטיפול בשטח המזוהם בעתיד הנראה לעין". לדברי מתכננת מחוז תל אביב במינהל מקרקעי ישראל, גילי טסלר-אשכנזי, המנגנון שנקבע בתוכנית לטיהור הקרקע הנו הדרך היחידה להגן על האינטרס הציבורי ובריאות הציבור. אי קידום התוכנית במתכונתה הנוכחית יסכל את מימוש התוכנית כולה.
 
בתגובה לדברים אמר עו"ד עמית ברכה,  סמנכ"ל אדם טבע ודין: "אנו תמהים על כך שהמדינה משקיעה משאביה בהוצאת הודעות יחצניות לתקשורת במקום למלא לאלתר אחר החלטת בית המשפט, לערוך סקר קרקע מקיף ולנקות את הזיהום הקשה שיצרה במשך שנים".
 
גם בעמותת אחל"ה שמובילה את המאבק לטיפול בזיהום האדמות זועמים. "לא נחדל עד שהרשויות יגלו אחריות ויממנו  סקר סיכונים מלא שיביא לבחינה מחדש של הפרויקט כולו ולמסקנות באשר לטיהור הקרקע וכן תכנון חדש וירוק שיתייחס לסביבה ולאיכות חייהם של מי שחיים בסביבה היום ושל אלה שיחיו שם בעתיד", אמר יו"ר' אחל"ה, רוני רום.  
לכתבה ב-nrg
 
טוקבק של רונית -
נושא: דוגמה בזעיר אנפין למנגנון שהביא התחממות גלובלית
זוהי דוגמה בזעיר אנפין למנגנון שהביא התחממות גלובלית, כיוון שחלק מעלויות הייצור (במקרה זה - טיפול בשפכים) סופקו "בחינם" על ידי הסביבה ולא נלקחו בחשבון. עכשיו, הסביבה בועטת. במקרה של הזיהום תוצאת מעשי תע"ש מדובר בהשקעה של מיליארדי ש"ח שיאפשרו קבלת הקרקע "בחזרה".
Comments