המחקר על המצב הסביבתי במפרץ חיפה תקוע בשל סרבנות התעשיינים

פורסם: 10 במרץ 2010, 7:45 על ידי: Sustainability Org
עודכן ב- 13:57 08/03/2010

הנזקים הבריאותיים שגורם הזיהום הסביבתי במפרץ חיפה מדאיגים את תושבי האזור ופוגעים בתדמיתו, אך עקב סתירות במידע שמציגים רשויות השלטון, נציגי התעשייה המקומית וארגונים ירוקים - עד היום לא ניתנה הערכת מצב מוסמכת ומקובלת על חומרת הבעיות הללו.

מוסד המחקר על שם שמואל נאמן בטכניון ניסה לפתור תסבוכת זו באמצעות פרויקט מחקר שיבדוק את המצב הסביבתי במפרץ, אולם שנתיים לאחר שגובש הרעיון, הפרויקט עדיין תקוע, שכן אינו זוכה לשיתוף הפעולה הנדרש של התעשיינים באזור, בהם בתי הזיקוק בחיפה ומפעלים נוספים.

לפני כשנה גיבשה קבוצת חוקרים במוסד שמואל נאמן, בראשות פרופ' יורם אבנימלך וד"ר אופירה איילון, תכנית הנקראת "סביבה וחברה בחיפה".

מטרתה של התכנית היא לקבוע מדדים למצב הסביבתי במפרץ חיפה ולהשוותם לאזורים דומים במדינות מתקדמות, כמו גם לעמוד על מקורות הזיהום ולגבש המלצות לשיפור המצב.

כמו כן, היה בכוונת החוקרים לקבוע באופן כמותי את הגורמים המשפיעים על בריאות האוכלוסייה - מה שהיה עשוי לאפשר ייחוס של אחריות לנזק בריאותי מסוים לגורמים שונים, כמו רשות מקומית או מפעלים באזור.

בתחילה הושגה הסכמה בין כל הגורמים להתקדם עם הפרויקט, ובכלל זה נציגי הארגונים הירוקים, התעשיינים ועיריית חיפה.

אולם לפני כמה חודשים, הודיעו נציגי התעשיינים שהם לא ישתתפו בפרויקט - השתתפות שכללה אף סיוע כספי. "משמעות הדבר היא שנצטרך לוותר על חלק מהבדיקות וההשוואות למקומות אחרים בעולם שרצינו לעשות", מציינת ד"ר איילון. לדבריה, התכנית הועברה לאחרונה לבחינתה של עיריית חיפה והיא הודיע שתקדם אותם.

"כולם אשמים בכך שאין לנו מידע אמין וטוב על המצב הסביבתי", טוענת איילון. "גם הירוקים שמזהירים מפני סיכונים, יודעים שהצעקות שלהם צריכות להיות על בסיס מקצועי. אנחנו צריכים לברר מהן בדיוק בעיות הזיהום ואם אנחנו עוקבים ומודדים את הדברים הנכונים. לנו יש למשל עבודת מחקר המראה שריכוזי החומר המסוכן פורמלדהיד בחיפה אינם גבוהים לעומת מקומות אחרים בעולם, אבל יש עוד הרבה חומרים אחרים שצריך לבדוק".

בתקופה האחרונה התפרסמו שני מחקרים שהובילו למסקנה כי יש קשר בין זיהום אוויר ותחלואה באזור מפרץ חיפה. אחד מהם שנערך באוניברסיטת חיפה, מצא ריכוזים גבוהים יותר של חולים בסרטן ליד כבישים מרכזיים וקבע שהדבר עשוי להיות קשור לחשיפה לזיהום.

מחקר אחר שנערך במשרד הבריאות, מצא שיעור גבוה יותר של חולי אסתמה בחיפה, וגם בו העריכו החוקרים שהדבר עשוי להיות קשור לזיהום האוויר.

המשרד להגנת הסביבה מפעיל בימים אלה תוכנית להפחתת זיהום האוויר במפרץ חיפה. לטענת גורמים במשרד, רוב הפעולות שביצוען נדרש באופן מיידי כבר נעשו, ובהן מדידות לאיתור דליפות מזהמים מצנרת ותיקונן. עם זאת, אומרים במשרד כי כדי להביא לשיפור נוסף, יש לזרז את פרויקט בניית הצינור להובלת גז טבעי לחיפה.

מאיגוד הכימיה, הפרמצבטיקה ואיכות הסביבה בהתאחדות התעשיינים נמסר בתגובה כי "נכון לימים אלה לא התקבלה כל פנייה ממכון נאמן בנוגע לפעילות המדוברת. התאחדות התעשיינים ביקשה בעבר מהמכון שיתוף פעולה והידברות בין הציבור והתעשייה, אלא שההצעה אותה הגיש המכון כללה מתודולוגיה שלא התאימה לבקשה המקורית".

עוד נמסר מהתאחדות התעשיינים כי "כחלק מהפעילות לקראת יישום חוק אוויר נקי, נדרש המשרד להגנת הסביבה להקים מערך ניטור ארצי. מערך זה יהווה פלטפורמה למחקרים השוואתיים שיידרשו בהמשך. אנו תומכים בניטור האוויר באזור מפרץ חיפה וזאת במסגרת פעילותנו השוטפת בנושאי איכות הסביבה".
Comments