המשרד להגנת הסביבה יוצא למאבק נגד תחנת הכוח בחדרה

פורסם: 11 באוג׳ 2010, 21:11 על ידי: Sustainability Org

למשרד להגנת הסביבה נמאס מזיהום האוויר הנפלט מתחנת אורות רבין בחדרה. מנהל מחוז חיפה במשרד, שלמה כץ, מאיים בנקיטת צעדים נגד חברת החשמל אם לא יותקנו מסננים נגד מזהמים. חברת החשמל: נפעל על פי ההוראות

מירית אזרחי | 11/8/2010 7:22
המשרד להגנת הסביבה מאיים להפסיק את הזרם לתחנת הכוח אורות רבין בחדרה בגלל זיהום האוויר שהיא גורמת.
תחנת אורות רבין בחדרה
תחנת אורות רבין בחדרה צילום: אלי דסה


במכתב ששלח מנהל מחוז חיפה במשרד, שלמה כץ, למנכ"ל חברת החשמל, עמוס לסקר, הוא מאיים בנקיטת הליכים אם לא תוקם בתחנה ארובה רביעית, שתפחית את זיהום האוויר.

בנוסף דורש כץ מהחברה לנקוט צעדים במטרה למנוע את הפצתו של אבק הפחם מהמצבורים המשמשים כמקור הדלק של התחנה.

"אנחנו לא נאפשר לחברת חשמל להמשיך לזהם את חדרה והסביבה", אומר כץ ל"זמן חדרה". "אם עד 1 בספטמבר חברת חשמל לא תעמוד בדרישותינו ולא תחל מיד בפעולות לשם בניית הארובה הרביעית במתחם אורות רבין, נפנה לערכאות משפטיות".

הסכנה: מחלות ריאה

רוב החשמל בישראל מיוצר בתחנות הפועלות על פחם. למרות שמדובר במקור אנרגיה זמין וזול, הרי שפעילי סביבה מתנגדים לשימוש בו בגלל הזיהום הנפלט משריפת הפחם. גם במשרד להגנת הסביבה מסתייגים מהזיהום שנפלט מהתחנה. לדברי כץ, תחנת אורות רבין היא המזוהמת ביותר מבין תחנות הכוח בישראל.

כץ: "מדובר בתחנה המזהמת ביותר בארץ בחישוב לפי כמות הזיהום לכל מגה ואט חשמל המיוצר. בהתאם למדיניות השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, נפעל באכיפה בלתי מתפשרת ובנחישות להסרת המפגע. לתושבי חדרה והסביבה יש זכות לנשום אוויר נקי".

החומרים המזהמים הנפלטים מהתחנה, אומר כץ, הם תרכובות חנקן, תרכובות גופרית,

דו-תחמוצת הפחמן וחלקיקי אפר ופחם. "אבק הפחם שמקורו בתחנה מתפזר בכל הסביבה, ויש בו סכנות בריאותיות", הוא מסביר. "האבק הזה עשוי לגרום למחלות ריאה ולבעיות בדרכי הנשימה. הסכנות הללו עלולות להצטבר אצל התושבים הנושמים את האוויר עשרות שנים".

על מנת להתמודד עם הזיהום המתמשך הנפלט מתחנת הכוח, קבע המשרד להגנת הסביבה שחברת החשמל צריכה לבנות ארובה נוספת, הרביעית במספרה בתחנה, שתסייע בהפחתת הזיהום. "בתחתית הארובה יותקנו סולקנים, שיהוו מסנן לתרכובות החנקן, הגופרית והחלקיקים טרם יציאתם מהארובה. בכך ייפלטו לסביבה חומרים פחות מזהמים, בצורה משמעותית", מסביר כץ. 

ב-12 באוקטובר אשתקד, נחתמו ההוראות למניעת מפגעי זיהום אוויר מתחנת הכוח חדרה. ההוראות קובעות את תאריכי היעד להתקנת המסננים בארובה הרביעית החדשה שתוקם. אבן הדרך הראשונה שנקבעה לבקרה על ביצוע הצו היא התחלת בנייה של ארובה רביעית.

תאריך היעד לבניית הארובה ולהתקנת המתקנים לניקוי גזי הפליטה נקבע לתחילת חודש ספטמבר השנה, בעוד פחות מחודש. עד כה, לא פעלה חברת החשמל במטרה לעמוד בלוחות הזמנים, ואף לא הוציאה היתרי בנייה להקמת הארובה. בעקבות זאת, במשרד להגנת הסביבה חוששים כי יחלוף זמן רב בטרם יתחילו העבודות.

בעקבות זאת, שלח כץ ביום שלישי שעבר מכתב תקיף למנכ"ל חברת החשמל לסקר, תחת הכותרת "עמידה אפשרית בדרישות צו אישי לתחנת הכוח אורות רבין בחדרה". במכתבו ללסקר כותב כץ: "בהתאם להוראות למניעת מפגעי זיהום אוויר מאורות רבין, על חברת החשמל להתחיל בעבודות לבניית ארובה ולהכנה להתקנת מתקנים לניקוי גזי פליטה עד 1 בספטמבר. אי עמידה במועדים שנקבעו מהווה עבירה על החוק למניעת מפגעים. העונש המרבי על עבירה על חוק זה הוא שנה מאסר או קנס בגובה 226 אלף שקלים".

זיהום אוויר
זיהום אוויר  צילום: אי-אף-פי

מדוע שלחת את המכתב?
כץ: "במכתב ששלחתי בשבוע שעבר ללסקר הבהרתי כי אם לא תהיה עמידה בלוחות הזמנים, ישקול המשרד נקיטת הליכי אכיפה. המשרד להגנת הסביבה הכין לוח זמנים מפורט עד שנת 2013 לסיום העבודות של הקמת הארובה הרביעית, אולם עד עכשיו בחברת חשמל לא החלו לעשות כלום. עוד אין להם אפילו היתר בנייה. לכן הוצאתי את המכתב".

ומה תעשו אם לא יתרחש כלום עד 1 בספטמבר?
"אם הם לא יעמדו בלוחות הזמנים אני אשתמש בסמכויות האכיפה שלי כלפי חברת חשמל, השר נתן לוח זמנים, ולפי שעה חברת החשמל לא נערכת לעמידה בהם. אם הם לא יעמדו בלוח הזמנים, נעבור לאכיפה דרך בית המשפט. היינו מאוד סבלניים כלפיהם עד היום, אבל הפעם נפעל בנחישות".
הנזק מהטיפול בפחם

במשרד להגנת הסביבה לא מסתפקים בדרישה להקמת ארובה רביעית, ומציבים דרישות חדשות ומחמירות המתייחסות למפגעי האפר ואבק הפחם מאורות רבין, הגורמים לזיהום אוויר כבד.

כץ: "המשרד להגנת הסביבה דורש מחברת החשמל לעמוד בדרישות הטכנולוגיות ובתקנים המחמירים ביותר בתחום של האיחוד האירופי. בהתאם לזאת, נדרשת חברת החשמל להתקין במתקניה את הטכנולוגיות המתקדמות ביותר לשם סגירת הפערים בעניין.

"דרישה זו תוטמע בתנאי רישיון העסק של חברת החשמל בזמן הקרוב. כיום יש באירופה תקנים לייצור חשמל, והיום אנחנו לא עומדים בתקנים האירופיים המחמירים".

אבק הפחם, מדגיש שלמה כץ, אינו נפלט מהארובות. מקורו של המפגע הזה הוא בטיפול בפחם, המשמש כחומר דלק לטורבינות לייצור החשמל, ונאגר במתחם התחנה. "אבק הפחם נובע מכך שבעת שמרימים את הפחם, מתפזר ממנו אבק, שמגיעים עד לבתים הסמוכים לתחנה", הוא אומר.

"הוצאתי לחברת חשמל תנאים לרישיון העסק כדי שהם יסדירו את העניין. עליהם לדאוג שאבק הפחם לא יתפזר, באמצעות טכנולוגיות שונות שמונעות ממנו לעוף עם הרוח. למשל באמצעות הרטבה, או כאשר עוברים על הפחם באמצעות מכבש, או באמצעות קירוי מאגרי הפחם".

כץ טוען כי חברת החשמל מסתפקת בהרטבה קלה של הפחם, במטרה למנוע מהאבק להתפזר, אך מדובר בצעד שאינו מספיק.

בארגונים הירוקים בחדרה תובעים מחברת החשמל לעמוד בדרישות המשרד להגנת הסביבה בהקדם. יו"ר סיעת הירוקים במועצת העיר, חדווה יחזקאלי:

"אם בניית הארובה הרביעית לא תתחיל מיד, סיעת הירוקים תפנה לכל הגורמים הירוקים במדינה, דרך השר לאיכות הסביבה, גלעד ארדן, ומנהל המחוז, שלמה כץ, ונגרום לכך שחברת חשמל תשלם קנסות על כל יום שבו היא מעכבת את בניית הסולקנים.

עיריית חדרה
עיריית חדרה צילום: ארכיון


"תחנת הכוח גורמת להרבה נזקים בריאותיים לעיר חדרה, ולכן פעמים רבות העליתי לסדר היום הציבורי את נושא העיכוב בהקמת הסולקנים, ודרשתי תשובות. יישר כוח למשרד להגנת הסביבה שהחליט לפעול בנחרצות מולם למען בריאותם של התושבים והאוויר הנקי שאנו רוצים לנשום".

ראש המועצה האזורית מנשה ויו"ר איגוד ערים לאיכות הסביבה שרון-כרמל, אילן שדה:  "זיהום האוויר הנפלט מארובות תחנת הכוח בחדרה שנים ארוכות, מהווה מפגע לתושבי האזור. התרענו בפני חברת חשמל על הזיהום ועל הצורך המיידי בהתקנת הסולקנים. אנו נפעל בשיתוף ובתיאום עם המשרד להגנת הסביבה, תוך שימוש בכל האמצעים העומדים לרשותנו, על מנת שהתקנת הסולקנים תתבצע על פי התחייבויות חברת חשמל. לא נאפשר פגיעה נוספת בתושבים".

מחברת החשמל נמסר בתגובה : "מכתב בנושא התקבל בלשכת המנכ"ל ובימים אלה מתגבש מענה. לגופו של עניין חברת החשמל החלה בעבודות בשטח ופועלת במסגרת הוראות הצו האישי".
לכתבה באתר nrg

Comments