הנפט הרעיל כבר כאן, רק עוד לא רואים אותו

פורסם: 11 במאי 2010, 21:37 על ידי: Sustainability Org
מיוחד ל-ynet: פעילי גרינפיס שיצאו לראות מקרוב את הנזק האקולוגי שנגרם כתוצאה מדליפת הנפט במפרץ מקסיקו כותבים על הכתם החמקמק, שבגלל שטרם עלה על החוף נדמה שהוא לא שם, ועל מאמצי BP להסתיר את מה שבאמת קורה בשטח
אווה ארבסקורן ומולי דורוזנסקי, לואיזיאנה

השמועות אומרות - ויש סביב האסון הזה הרבה שמועות - שכתם הנפט זז. השאלה הגדולה היא לאן הוא זז והיכן יגיע לחוף? שמענו שסוגרים עוד מרחב לדיג ממערב לשפך נהר המיסיסיפי, אז אולי הכתם יגיע לחוף שם? המון עיתונאים מתגודדים על החופים וממתינים לתמונה שתוכיח שהזיהום הגיע לחוף. אחד מהם אמר שהעובדה שאיש לא הצליח לתעד זאת טובה לסביבה, טובה ל-BP - אבל לא טובה בשבילם.

 

אבל היום אנחנו ראינו את הנפט. יצאנו עם סירה, מלווים בכמה עיתונאים, למימי המפרץ, וראינו את הנפט. הוא לא היה מהסוג הסמיך, השחור והדביק אלא נראה כמו מים חומים - נפט מעורב בחומר כימי שאמור לפזר אותו. לקחנו קצת מים בדלי - והיו שם דגים קטנים. זה לא חלק מהכתם שכל הזמן מודדים פה. זה זיהום שאיש לא מודד, והוא גדל מדי יום.

 

ב-BP מדברים הרבה על החומר הזה שמפזר את הנפט (Dispersant). אבל חוץ מהעובדה שמדובר בחומר רעיל, שהופך עוד יותר רעיל כשהוא בא במגע עם הנפט, הוא יוצר את הרושם בציבור שהנפט מתפזר והכל בסדר. אם לא רואים את הנפט, אז אולי אין בעיה...


מטוס מרסס חומר כימי לפיזור כתם הנפט (צילום: רויטרס)

 

אבל יש בהחלט בעיה. הבאר עדיין פולטת 200 אלף גאלונים של נפט בכל יום למים... הנפט רעיל; גם החומר הכימי שמפזר אותו רעיל. בין אם הנפט נשאר על פני המים או שוקע בטיפות לקרקעית - הכל רעיל. זה שהציבור לא רואה את המצב לא אומר שהכל בסדר. הדגים והציפורים שיאכלו את הנפט ימותו.


ויש עוד משהו שאנחנו לא רואים: אנחנו לא רואים מה עושים אנשי BP באתר הדליפה. ריק שטיינר, אקולוג שגרינפיס שכרה כדי להעריך את הנזק למפרץ, אמר שהאסון הזה חסר תקדים בכל הקשור לגישה המועטה שניתנת לאתר הדליפה. הוא סיפר שכשהתקרב עם סירה, אמרו לו להתרחק "למען בטחונו האישי".

 


ספינה ליד אחד מכתמי הנפט במפרץ (צילום: רויטרס)

 

זה די מרגיז. לא רק שיש אזור שאסור בכניסה מסביב לאתר הדליפה, אלא יש גם איים שלמים שנחסמו למבקרים. גם למטוסים אסור לטוס נמוך מדי מעל המפרץ. קיבלנו הודעת דוא"ל מפעיל שלנו שאביו טייס. הוא אמנם לא יורד מתחת לגובה המותר, אבל כשהוא מטיס צלמים מעל הכתם הוא מקבל נזיפות מאנשי BP.

 


נדמה שהכל נועד למנוע מהציבור לראות מה קורה באמת בשטח. זה התפקיד שלנו בגרינפיס: לראות, לתעד ולספר לעולם. כשכלי התקשורת מספרים על המאמצים של BP להתמודד עם המצב, אנחנו צריכים להיות יותר עירניים כדי שהסיפור הזה לא ירד מהכותרות. כולם מקווים שאנשי BP עושים עבודה טובה בניסיון לעצור את הדליפה, אבל חשוב להדגיש שהאסון, האקולוגי והכלכלי, כבר קרה; הנפט כבר במימי המפרץ.

 


הכותבות הן פעילות שטח של ארגון גרינפיס


לכתבה באתר Ynet

Comments