הנפט שמשחיר את הגבעות הירוקות בעדולם

פורסם: 9 בינו׳ 2010, 22:00 על ידי: Sustainability Org
תאריך פרסם: 7/1/2010
 
התושבים במושב אדרת שבחבל עדולם גילו בוקר אחד מקדחים גדולים שמחריבים את הנוף הפסטורלי. "אנחנו שפני ניסיונות‭,"‬ הם מאשימים. החברה המפעילה: "זה יכול לתת לישראל עצמאות כלכלית לדורות".
 
בעת ההליכה היומית ציפתה למשה מורנו ממושב אדרת שמדרום לבית שמש הפתעה: "באמצע הכרמים ראיתי אסדת קידוח וכמה מפלצות ברזל",‬ סיפר. "התחלתי לחקור מה קורה, והבנתי עם איזה פרויקט מגלומני ומטורף יש לנו פה עסק".‬ טיבו של הפרויקט המדובר אולי שנוי במחלוקת, אבל בדבר אחד אין ספק: בגבעות הירוקות והשלוות של חבל עדולם, מהאזורים היפים בישראל, קורה משהו גדול. חברת ‭,IEI‬ שנמצאת בבעלות תאגיד אמריקאי הנשלט על ידי המיליארדר החרדי הווארד ג'ונאס, החלה לערוך באזור קידוחי ניסיון בחיפוש אחר נפט. אחרי אדרת יגיע תורם של מושבים נוספים - עגור וגבעת ישעיהו - והתושבים כבר נערכים למאבק נגד השכנים החדשים.
 

הקידוחים יצאו בימים אלה לדרך, לאחר שהיזמים קיבלו זיכיון מהמדינה לחפש פצלי שמן - סלעים הספוגים בנפט. בישראל יש ריכוז גבוה יחסית של סלעים כאלה, הקבורים מאות מטרים מתחת לקרקע. תיאורטית, מפצלי השמן הטמונים מתחת לאדמת ישראל ניתן להפיק את כל האנרגיה הדרושה למדינה. למעשה, הפקת הנפט מהסלעים יקרה מאוד ומזהמת מאוד את הסביבה.

הזכיינים טוענים שמדובר בשיטת קידוח חדשנית שגורמת נזק מינימלי לסביבה, ועשויה להביא לישראל

עצמאות אנרגטית. "העבודות מתבצעות על שטח קטן בגודל מגרש כדורסל",‬ נמסר מהחברה. "בעבר בוצעו קידוחים כאלה בשבדיה, וכיום אזור הקידוח משמש כאתר נופש פופולרי".‬ מנכ"ל ‭,IEI‬ ד"ר יובל ברטוב אמר אתמול ש"בינתיים מדובר רק בסקר גיאולוגי. בטווח הארוך, אם זה יתפתח לפרויקט לאומי כמו שאנחנו רואים אותו, שיכול לתת לישראל עצמאות כלכלית לדורות - אין ספק שיהיו לזה השפעות כמו שיש לכל פרויקט תשתיות".

אין יכולת להתערב
העובדה שהגופים האמונים על שמירת הסביבה משקיפים על ההתרחשות מהצד רק מגבירה את החששות של התושבים. רישיונות הקידוח ניתנו ליזמים על ידי משרד התשתיות בהתאם לחוק הנפט, כשלמשרד להגנת הסביבה, רשות הטבע והגנים וקק"ל כמעט אין יכולת להתערב. גורמים בגופים האלה נשמעו אתמול מעט נבוכים כשהתבקשו להתייחס לנושא. "נראה שלקידוחי החיפוש שנערכים עכשיו אין השפעה סביבתית דרמטית‭,"‬ אומר גורם סביבתי בכיר, "אבל יש חשש גדול ממה שיקרה אם יתגלה נפט. מדובר באזור של פארקים, שמורות טבע ואתרים ארכיאולוגיים, ולקידוחי הפקה יש השלכות סביבתיות קשות. אם זו שיטה כל כך מוצלחת, שינסו אותה קודם הגויים ואחר כך יביאו אותה לכאן".

משה מורנו מאדרת לא מוכן לחכות עד שכולם יתעוררו. "הגענו לחיות כאן בגלל הטבע והאוויר הנקי, לא בשביל לקום בבוקר לרעש מקדחות וריח גז‭,"‬ הוא אומר. "אנחנו שפני ניסיון בשביל שמיליארדר אמריקאי יעשה כסף. בינתיים הם מצליחים להרדים את כולם, ועוד מעט הם גם יצבעו את המקדחים בירוק‭."‬

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר: "הפרויקט אושר מתוקף חוק הנפט על ידי משרד התשתיות וללא תיאום מראש עם המשרד להגנת הסביבה. המשרד ער להשלכות מרחיקות הלכת על הסביבה ועל חיי התושבים ונערך בהתאם. כרגע נמצא הפרויקט בשלב מקדמי שאין בו חשש ממשי לסביבה ולבריאות התושבים".
 
Comments