הקרב על ההקפאה של קידוחי נפט במפרץ מקסיקו

פורסם: 14 בדצמ׳ 2010, 7:18 על ידי: Sustainability Org

תשעה חודשים אחרי תחילת הדליפה מאסדת BP במפרץ מקסיקו ממשיך הוויכוח האם יש לאפשר חידוש הקידוחים בלב ים – מקורות תעסוקה מול שמירה על הסביבה

14/12/2010 מרלן-אביבה גרינפטר - אפוק טיימס

נפט
ספינת דיג של סרטנים במפרץ בטריה שבמדינה לואיזיאנה, אחד המקומות המעטים בהם מותר לדוג הסרטנים אחרי שהנפט זיהם את המים– צילום: Mario Tama/Getty Images
אסון הנפט במפרץ מקסיקו הולך ונשכח הנזקים העצומים משאירים את חותמם, הטבע תורם לשיקום עצמי ובמקביל נעשים מאמצים על ידי האדם להשיב את המצב לקדמותו.

בחודש אוקטובר הפשיר משרד הפנים של ארה"ב את ההקפאה לקידוחים חדשים, הקפאה עליה הוחלט לאחר אסון הנפט במפרץ מקסיקו. בד בבד עם הסרת ההקפאה על הקידוחים, שר הפנים של ארה"ב קן סלזר קרא לקונגרס לפצל לשתי סוכנויות את שירות ניהול המינרלים (MMS) המפקח על קידוח נפט וגז. זאת בעקבות ביקורת של "יחסים קרובים למדי" בין השירות לבין חברות הנפט. המשרד הממונה על התמלוגים מנפט לא יהיה זה שממונה על בטיחות ורגולציה סביבתית מול תעשיות הנפט. בנוסף התקופה בה יבחנו תוצאות הסקר הסביבתי המבוצע על ידי חברות הנפט לקידוחים תתארך מ-30 יום הנהוגים עד כה ל-90 יום.

מיני הקפאה בדלת האחורית

השבוע הודיע משרד הפנים של ארה"ב כי לא יציע היתרים לחיפושי נפט במים הטריטוריאליים של ארה"ב למשך שבע שנים לפחות. הודעה זו קיבלה הדים צנועים לעומת הודעה על הפסקת ההקפאה שקיבלה התייחסות גדולה יותר. האם מדובר בהקפאה בהופעה חדשה? אומרים המתנגדים. מדוע רק לשבע שנים? שואלים המצדדים.

סלזר שאמר שעל משרדו להבטיח כי הקידוחים הקיימים אכן מופעלים בבטחה נימק את ההחלטה: "כתוצאה מדליפת הנפט של חברת BP למדנו כמה לקחים, והחשוב ביותר הוא כי אנחנו צריכים להמשיך לפעול [בקידוחים הקיימים] בזהירות ולהתרכז ביצירת משטר פיקוח קפדני יותר. יש להשקיע את המשאבים הקריטיים שלנו לצורך אבטחת האזורים הפעילים כיום".

ההכרעה בין המתנגדים לאי מתן היתרים לחיפושי נפט בעומק הים לבין המצדדים בהמשכם אינה פשוטה. לא רק הכנסות החברות המבצעות את הקידוחים בסכנה, גם שוק העבודה בין היתר במדינת לואיזיאנה שנפגע אנושות באסון BP מאוים בצורה קשה. גם נושא הגדלת התלות של ארה"ב ביבוא נפט לא נשכח מן הדיון. להלן דעת המצדדים בהמשך הקידוחים לחיפוש נפט מול אלה הרוצים בהפסקתם.

הגדלת התלות בנפט זר

ג'ון ואטס (John C. Watts) לשעבר חבר קונגרס מטעם הרפובליקנים, מתנגד נמרצות להגבלה של קידוחי הנפט במים העמוקים בחופי ארה"ב. "מדוע להגדיל את התלות בנפט זר? מדוע שנהיה המדינה היחידה בעולם שלא תנצל את עושר הנפט שלה בחופיה? שואל ואטס. הוא מביא לדוגמה את הקידוחים המתוכננים של קובה, קילומטרים ספורים מחוץ למים הטריטוריאליים של ארה"ב. ואטס מתייחס גם לנושא התעסוקה בימים בהם האבטלה בשיעור מדאיג. "נכון שהנשיא אובמה תומך בעסקים ירוקים שיוצרים מקומות עבודה", מציין ואטס, אבל מוסיף שהמשך קידוחי נפט עשוי לספק אלפי מקומות עבודה וגם להכניס כסף רב לקופת המדינה. ואטס מקווה שהקונגרס במתכונתו החדשה עם רוב לרפובליקנים ייתן את דעתו לנושא עם תחילת פעילותו בינואר 2011.

להבטיח שלא יקרה שוב אסון

ארגוני הסביבה מצדיקים את ההחלטה על נפסקת חיפושי הנפט אך טוענים כי היא אינה מספקת. מנכ"ל המועצה "להגנה על המשאבים הטבעיים" פיטר להנר (Peter Lehner), קרא לשים קץ לקידוחים באזורים מוגנים. "ההחלטה הזו מגנה על המים ועל מיליוני אמריקנים התלויים בהם מפני אסון כמו זה שהיה במפרץ מקסיקו, אך פתחה אפשרויות של קידוח באזורים רגישים ביותר באזור הארקטי", אומר לרנר. "אנחנו עדיין לא יודעים כיצד לנקות אזורים מכוסי קרח, שם הנפט מתפרק לאט, אם בכלל", הוסיף לרנר.

אתאן מנואל (Athan Manuel), מנהל ארגון הגנת הארץ במועדון סיירה מעיר: "דליפת נפט כמו באסון חברת BP יכול לקרות בכל מקום - באלסקה, או בחלקים אחרים של המפרץ שם קידוחים עדיין מותרים". הוא מציין שבפני ארה"ב עומדת הבחירה להסתמך על אנרגיה פוסילית או לצעוד בדרך של אנרגיות ירוקות

לכתבה באפוק טיימס
Comments