הקואליציה לבריאות הציבור בסכנת סגירה

פורסם: 23 באוק׳ 2009, 3:42 על ידי: Sustainability Org
מועד פרסום: 21/10/2009
 
שבוע אחרי שפרסמה את הדוח הקושר את זיהום האוויר לתחלואת ילדים נחשף מצבה הקשה של העמותה. לא נותר תקציב להמשך הפעילות. בחצי שנה האחרונה לא גויסו תרומות ובשבוע שעבר פוטרו שניים מעובדיה. נגמר להם האוויר.
 
בשבוע שעבר שברה הקואליציה לבריאות הציבור שני שיאים של עצמה. לראשונה מאז הוקמה ב – 2001, פרסמה העמותה הצפונית דוח בעל ערך אדיר שבעקבותיו נוצר הד ציבורי גדול והעלה אותה לתודעה הציבורית כאחד מארגוני הסביבה המשפיעים והחשובים בארץ. הדוח שהתפרש על פני 80 עמודים וכלל מחקרים מהארץ ומהעולם, קשר בין זיהום האוויר ברחבי ישראל לבין תחלואת ותמותת עוברים, תינוקות וילדים. עם פרסומו בכלי התקשורת השונים, אזרחים חרדים רבים הציפו את משרדי מחוזות המשרד להגנת הסביבה ואת משרד העמותה בפניות מודאגות על מצב זיהום האוויר בסביבת מגוריהם. חברי כנסת התייחסו לנושא, ציינו את חשיבות הדוח והחלו בפעולות פרלמנטאריות רלוונטיות.
 
ביום למחרת כשעשן הסערה הציבורית עוד לא הספיק לשקוע, מנכ"לית הקואליציה לבריאות הציבור, ליאורה אמיתי בישרה לשניים מתוך ארבעה העובדים בעמותה על פיטוריהם עקב בעיות תקציביות קשות בעמותה. עורכת הדוח, אלה נווה, לא פוטרה מאחר שהיא נמצאת בשלבי היריון מתקדמים. העובדת השכירה היחידה שתמשיך לעבוד היא אמיתי בעצמה שנשארה כדי לנסות לגייס כספים על מנת להציל את המשך הפעילות של העמותה.
 
אמיתי הצטרפה כמנכ"לית זמנית של העמותה לפני כחצי שנה, עם פטירתו של יזהר רשף, מי שהיה מנכ"ל העמותה הנמנה גם עם מקימיה. רשף שהתגורר כל חייו בקיבוץ כפר מסריק הסמוך לקריית הפלדה בעכו ונלחם בזיהום האוויר שנפלט בסביבת מגוריו, הוכרע בגיל 37  על ידי מחלת הסרטן. חצי שנה לפני פטירתו התקשה לגייס כספים בין היתר בשל המחלה שהתישה אותו, אבל גם המשבר הכלכלי העולמי השפיע על מצבה של העמותה.

בנקודת השיא
"עיקר התרומות שאנו מקבלים מגיעות אלינו מארצות הברית והשנה סבלנו מירידה ניכרת בהתגייסות", אומרת אמיתי. "הירידה החדה הזו באה לידי ביטוי ביכולת של העמותה לתקצב את עובדיה ואת הפעולות שדורשות תקציב מיוחד כדוגמת הדוח שפרסמנו בשבוע שעבר שעלותו הסתכמה ב-150 אלף שקל".
 
לדבריה, הכסף נגמר ועכשיו ואנחנו לא יודעים אם יהיה לנו תקציב ל – 2010. "זה אבסורד כי מצד אחד הגענו לנקודת שיא כל כך משמעותית שלא הייתה כדוגמתה בעמותה ומצד שני אין לנו את יתרת התקציב כדי להשלים אפילו את המשימה הזאת ולשלוח את הדוח לרשויות המקומיות ולמשרדי הממשלה הרלוונטיים. גם קמפיינים עולים כסף ועתה נאלץ לצמצם גם אותם".
 
יחד עם זאת אומרים בקואליציה כי העמותה לא תיסגר, אלא תמשיך במתכונת התנדבותית. רכז השטח, עמית רבין,  ורכז האינטרנט, אלי דרורי, שפוטרו, כבר הביעו את רצונם להמשיך ולהתנדב בעמותה. זאת, למרות שברור כי הצורך במקור פרנסה יאלץ גם אותם לצמצם באופן ניכר את השעות שהקדישו עד היום במאבק בזיהום האוויר.
 
"בשנת 2001 חברה הקואליציה כשותפות של ארגוני סביבה שפעלו באזור הצפון", משחזרת אמיתי המשמשת גם כמנכ"לית שותפה בעמותה הגלילית. ב -2005 הוקמה עמותת הקואליציה במטרה להתחיל לגייס כספים לטובת איסוף מידע קונקרטי על זיהום האוויר בתחילה בנפת עכו וחיפה ובהמשך בכל הארץ. המטרה הייתה להביא ידע מדעי שנמצא בעולם כבר עשרות שנים ולקדם את נושא הבריאות הסביבתית בארץ. "דווקא עכשיו", מעידה בצער אמיתי,"אחרי שהצלחנו לעורר את התודעה הציבורית, המצב התקציבי יחליש את המאבק שלנו וייתן למפעלים המזהמים קצת שקט".

להקים ועדה
בשבוע שעבר, כאמור, פרסמה העמותה דוח הקובע כי ישראל היא המדינה המזוהמת ביותר במערב. ריכוזי הגז המסרטן הנפלט ממכוניות וממפעלים גבוהים פי שניים ממדינות אירופה. הנפגעים העיקריים: הילדים, שנחשפים למחלות ולבעיות התפתחות.
 
חברי כנסת מקדימה, חד"ש, בל"ד, ש"ס ויהדות התורה העלו שלושה ימים אחר כך הצעה לדיון בנושא במליאת הכנסת. ח"כ דב חנין שיבח את מדיניות השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, לגלות אפס סובלנות כלפי מזהמים, הפוגעים בבריאות אזרחי המדינה. יחד עם זאת הוא הביע ביקורת על איכות מערך הניטור בישראל וקרא לשפרו.
 
בנוסף קרא חנין לסגן שר הבריאות להוביל רוח חדשה של התגייסות סביבתית במשרד הבריאות וקרא לכנסת להקים ועדה משותפת של ועדת הפנים והגנת הסביבה עם ועדת העבודה, הרווחה והבריאות, בראשות ועדת הפנים, להמשך הטיפול בנושא במסגרת הכנסת.
 
גם ארדן התייחס לדוח ואמר כי הוא חשוב מאין כמותו מכיוון שהוא מראה שוב שכשיש ריכוז גדול של אוכלוסיה בשטח גיאוגרפי קטן, זיהום האוויר גובר. עוד אמר השר כי הוא קבע מדיניות של אכיפה נרחבת כלפי מזהמים והתחייב כי המשרד יעמוד בלוחות הזמנים להכנת המנגנונים והתקנות הנדרשים. יחד עם זאת דחה ארדן את הביקורת שהופנתה למשרד להגנת הסביבה על איכות תחנות ניטור האוויר וטען כי מנתונים שקיבל מהגורמים המקצועיים במשרד עולה כי ישראל היא המדינה בעלת המספר הגבוה ביותר של תחנות ניטור ביחס לשטח הגיאוגרפי וכמות האזרחים.
 
Comments