אחרי ל"ג בעומר: נתוני זיהום אוויר גבוהים

פורסם: 2 במאי 2010, 11:30 על ידי: Sustainability Org

זיהום אוויר גבוה נרשם בתחנות הניטור של המשרד להגנת הסביבה כתוצאה ממדורות החג. מוקדי הזיהום: בית שמש, יבנה וגדרה

עדי חשמונאי | 2/5/2010 11:20 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
רבבות מדורות הודלקו אמש בל"ג בעומר וההשלכות שלהן זוהו היטב בתחנות הניטור של המשרד להגנת הסביבה. מנתונים שפורסמו הבוקר (א') עולה כי החל מהשעה 23:00 ועד השעות הקטנות של הלילה חלה עלייה חדה בריכוז החלקיקים הנשימיים ברוב תחנות הניטור הפזורות ברחבי הארץ.
 
למדורות ל
למדורות ל"ג בעומר יש השפעה ישירה למחלות נשימתיות בישראל צילום: יונתן שאול

הנתונים שהתקבלו מחולקים לשתי קטגוריות. האחת מתייחסת לחלקיקים נשימיים הקטנים מ- 10 מיקרומטר בעלי יכולת החדירה למערכת הנשימה של האדם וחלקיקים נשימיים הקטנים מ- 2.5 מיקרומטר הנחשבים למסוכנים הרבה יותר למערכת הנשימה. מנתונים שנאספו מתחנות הניטור הבודקות את ריכוז החלקיקים הגדולים עולה כי אם ביום בהיר נמדדים 60 מיקרוגרם למ"ק ביום בממוצע, אז בתחנת הניטור של בית שמש נמדד ריכוז של 212 מיקרומטר, ביבנה 218, בקריית אתא 176, באשקלון וברחובות 170, בבאר שבע 166, במודיעין 126, בירושלים 120, ובתחתית הרשימה ניצבת עפולה עם 109 מיקרוגרם של חלקיקים נשימיים הקטנים מ-10 מיקרומטר.

תחנות הניטור המודדות את החלקיקים הנשימיים הקטנים מ-2.5 מיקרון, הנחשבים למסוכנים יותר
למערכת הנשימה זיהו כי אם ביום בהיר ריכוזם באוויר הוא 30 - 40 מיקרוגרם למ"ק אז בגדרה נמדדו 250 מיקרון ובניר ישראל נמדד ריכוז של 190 מיקרון. עם זאת במשרד להגנת הסביבה מסבירים כי ריכוז החלקיקים הנמדדים בתחנת הניטור מושפעים בין היתר מהמרחק שלהן מהמדורות ומהתנאים המטאורולוגים כדוגמת כיוון ומהירות הרוח ותנאי הערבול באטמוספירה. עובדה זו מסבירה את הנתונים הלכאורה מפתיעים שנרשמו דווקא בתחנות הניטור של אזור ירושלים וגוש דן בהם חל צמצום מאסיבי של השטחים הפתוחים המשמשים בדרך כלל למוקדי מדורות מועדפים.

למדורות ל"ג בעומר יש השפעה ישירה למחלות נשימתיות בישראל. במחקר שהתפרסם בעבר בעיתון "הרפואה" על ידי החוקרים איינבינדר וחובריו, נכתב כי: "חלה עלייה בשכיחות הפונים לחדר מיון בסמיכות להחמרה הזמנית באיכות האוויר עקב מדורות ל"ג בעומר, ללא עלייה בשעורי האשפוז". עוד עולה מהמחקר כי ריכוזים גבוהים של חלקיקי שריפה גרמו לעלייה חדה בתחלואה של דרכי הנשימה בקרב חולי אסטמה וחולים במחלות כרוניות חסימתיות של דרכי הנשימה.
 
Comments