הסכם פשרה בתביעה יצוגית נגד מפעל – המזהם יפחית זיהום

נשלח 25 ביולי 2011, 7:07 על ידי Sustainability Org

מפעל חד אסף בעכו שנשרף לפני כשנה נתבע ובהסכם פשרה הסכים להשקיע במיגון בפני שרפות ובטכנולוגיותלהפחתה של זיהום אוויר

25/07/2011 מרלן-אביבה גרינפטר - אפוק טיימס
עכו
מםעל חד אסף בעת שריפתו לפני שנה – צילום: בגני יקובסון בבלוג Akkonet
שנים רבות סבלו תושבי אזור עכו מזיהום של במפעל המתכות "חד אסף". לפני שנה, בחודש מאי, פרצה בו שריפה שחייבה את תושבי הסביבה לרבות בקיבוצים כפר מסריק ועין המפרץ להיסגר בביתם למספר שעות. הוגשה בעקבות זאת תובענה יצוגית על ידי עורכי הדין דורון ויינרייך ורפאל בייפוס מכפר סבא, המדווחים כי הושג הסכם פשרה עם מפעל: חד אסף ישקעה במיגון נגד שריפות ובהפרחתה דרסטית בזיהום האוויר לסביבה.

הפשרה התקבלה כפסק דין על ידי סגן נשיא בית המשפט המחוזי בחיפה, כבוד השופט יגאל גריל.

התנהלות על פי החוק

התובענה הייצוגית שהוגשה על ידי תושב שנסע על כביש 4 הסמוך למפעל בעת השריפה הייתה על סך כ-140 מיליון שקל. בעלי מפעלי הפלדה 'חד אסף בע"מ' ו'מחזור פלדה בע"מ' טענו בבית המשפט כי פעלו על פי התקנים והנהלים הקבועים בחוק. לדברי עורכי הדין מנהלי המפעל גם טענו כי הרשויות הממונות על הפיקוח לא טענו שהמפעל לא עמד בנהלים ובתקנים אלה.

עורכי הדין ויינרייך ובייפוס טענו כנגד כי השריפה נגרמה כתוצאה ממחדלי מפעלי הפלדה. נאמר כי כתוצאה מהשריפה נגרמו נזקים לא ממוניים לתושבי האזור, המונים כ-185 אלף איש מן הישובים עכו, קריית מוצקין, כפר מסריק, קריית ביאליק, קריית חיים, קריית אתא ועין המפרץ. סכום התביעה לכל אדם נקבע על סך 750 קל.

עוד נטען מצד התובעים כי בע תהשריפה כדי להימנע משאיפת אדי חומרים מסוכנים שנשרפו, נאלצו עשרות אלפים מתושבי האיזור להסתגר בבתיהם. מן האזורים המסחריים שפעלו באותה עת היה צורך לפנות תושבים ששהו בהם.

הפחתת הזיהום במקום פיצוי כספי

הפשרה שהושגה בבית המשפט תביא לתושבי האזור רווחה ובריאות. עורכי הדין ויינרייך ובייפוס מסרו כי המפעלים התחייבו במסגרת הפשרה, להשקיע כמיליון שקל בפעולות לשיפור ההגנה על הסביבה והגנה מפני שריפות במתחום המפעלים.

ההתחייבות כוללת, לדברי עורכי הדין:

- לשדרג את מערכת המים כדי להגדיל את ספיקת המים ב-750 מ"ק לשעה, וזאת מעבר לצרכים התפעוליים של המפעל - דבר זה יאפשר הזרמת מים מהירה במקרה של שריפה.

- לשדרג את מערכת קליטת הגזים הנפלטים מתנור ההתכה במפעל, וזאת באמצעות הגדלת נפח מערכת הקליטה, ובאמצעות התקנת דופן כפול לנערכת זו.

- לשדרג את איטום מבנה ההתכה במפעל, בצורה שתקטין את האפשרות לפליטות חומרים שונים מן המבנה. המיגון יעשה באמצעות כ-1000 מ"ר לוחות פלדה וצמר סלעים העמיד בפני אש – אשר יותקנו בשטח המפעל.

- לשרש את הצמחיה הצומחת סביב גדרות המפעל, כדי להקטין את האפשרות להתפשטות אש אם תפרוץ שריפות.

פעולות אלה שהמפעל התחייב ליישם הן מעבר לפעולות אותן דורשות הרשויות השונות מהמפעלים.

שקיפות ושיתוף תושבים

כפי שמדווחים עורכי הדין האחראים על התובענה, הסכם הפשרה הולך מעבר למחויבות התוך מפעלית ונקבע בו כי תוקם ועדה הידברות. הועדה תכלול ארבעה חברים, ביניהם נציגים מטעם תושבי האזור, מהמפעלים ונציג המשרד להגנת הסביבה. לועדה גם צורף מומחה לאיכות אוויר ומי שנבחר למלא את התפקיד הזה הוא מנכ"ל עמותת צלול.

מטרת הקמת הוועדה היא הידברות והתייעצות בכל הקשור לפעילות המפעל והשפעתו על הסביבה. על פי ההסכם, המפעלים הם אשר יישאו בעלויות הכרוכות בפעילות הועדה.

Comments