השרים מתווכחים, הטיפול בזיהום ברמת השרון מתעכב

נשלח 25 ביולי 2011, 7:04 על ידי Sustainability Org
עודכן ב- 15:49 24/07/2011

מפעלי התעשייה הצבאית סמוך ליישוב זיהמו את מי התהום בשפכים רעילים. מחלוקת בין משרדי הממשלה מונעת את הטיפול


רשות המים לא הצליחה לקדם תוכנית למכרז בין לאומי להקמת מתקן לטיפול בזיהום מי התהום ברמת השרון שהוא מהחמורים בישראל. המכרז היה אמור להתפרסם בשבוע שעבר, אך משרדי הממשלה לא הצליחו להגיע להסכמה על העברת התקציב הנדרש לביצועו. לפני שבועיים פנה שר התשתיות עוזי לנדאו, אל שר האוצר, יובל שטייניץ, וביקש ממנו לסייע בהשגת התקציב, עד עתה ללא תוצאות.

ממתחם מפעלי תע"ש הנמצא ממזרח לרמת השרון, דלפו בעבר כמויות גדולות של חומרים רעילים שזיהמו את מי התהום. מדובר בין השאר במתכות כבדות, חומרי נפץ, דלק טילים מסוג פרכלורט וממיסים שבהם השתמשו בתהליכי ייצור נשק ותחמושת. כתוצאה מהדליפות נוצר זיהום רחב היקף, ההולך ומתפשט, במי התהום. בשנתיים האחרונות נסגרו קידוחי מי שתייה סמוך לתל אביב והרצליה לאחר שהתגלו בהם ריכוזים גבוהים מהמותר של פרכלורט שמקורו במפעלי תע"ש.
מפעל תע"ש ברמה"ש
מפעלי תע"ש בשרון. תצלום: אלון רון

כדי להתמודד עם הבעיה מנסה רשות המים לקדם פרויקט חלוץ (פיילוט) שבמסגרתו יבדקו שיטות לטיהור מי התהום, על מנת למנוע את התפשטות הזיהום לקידוחי מי שתייה נוספים. הפרויקט אמור להתבצע באמצעות מכרז בין לאומי ובמימון של שמונה מליון שקלים.

אולם עד עתה לא הצליחה רשות המים להשיג את התקציב הנדרש, זאת על אף שהממשלה קבלה לפני שבעה חודשים החלטה שיש לבצע פעולות לטיפול בזיהום וכי על משרדי הביטחון והאוצר לסכם את מקורות המימון לביצוע הפעולות הנדרשות.

לאחר מספר פניות של רשות המים למשרדי הממשלה, שלח לפני מספר שבועות הממונה על התקציבים במשרד האוצר, אודי ניסן, הודעה למשרד ראש הממשלה ובה מסר שמשרד האוצר לא הצליח להגיע להסכמה עם משרד הביטחון על התקציב וכי לדעתו יש להביא את הדבר להכרעת הממשלה. זאת, כדי שתקבע שמשרד הביטחון הוא זה שצריך לממן את מחקר החלוץ.

בתגובה פנה לנדאו לשר האוצר וביקש ממנו לסייע במימון ביניים כדי שניתן יהיה לפרסם את המכרז הבין לאומי וליצור התקשרות עם מי שיזכה בו. נכון לשבוע שעבר עדיין לא נפתרה הבעיה ולא ניתן היה לפרסם את המכרז.

יש לציין שעלות פעולת הטיהור הכוללת של מי התהום ברמת השרון מגיעה לסכומים של מאות מיליוני שקלים. אם לא ימצא פתרון לבעיות המימון, משמעות הדבר היא שהזיהום שיצרו מפעלי תע"ש בעבר, יאיים גם בעתיד על חלקו המרכזי של אקוויפר החוף, אחד ממאגרי מי השתייה החשובים בישראל.

ממשרד האוצר נמסר בתגובה כי מאחר שלא הושגה הסכמה לגבי מימון הפרויקט, מקדם המשרד הצעת החלטה בממשלה שבה יקבע שמימון הפרויקט יעשה באמצעות תקציב משרד הביטחון.
Comments