חשש: דליפה נוספת במפרץ מקסיקו

פורסם: 22 ביולי 2010, 15:02 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 22 ביולי 2010, 15:05 ]

ימים ספורים אחרי הנחת שסתום הענק שעצר לזמן קצר את פריצת הנפט: סימנים מדאיגים לעוד דליפה שעלולה להגביר את הזיהום

צח יוקד, בארה''ב | 20/7/2010 7:34
שלושה חודשים אחרי פיצוץ אסדת הקידוח וימים ספורים לאחר הנחת השסתום שהביא לחסימה כמעט מוחלטת של הדליפה, בארצות הברית ממשיכים לבחון בנשימה עצורה את הצלחת מה שמתואר כתקווה האחרונה לסיום המשבר של זיהום הנפט במפרץ מקסיקו. במקביל, התקבלו אתמול (ב') דיווחים על דליפה חדשה, שמעלים את החשש כי השסתום יתקשה לעמוד בפני עוצמת זרימת הנפט האדירה.

"אישרתי לחברת BP להמשיך בניסוי למשך 24 שעות נוספות, בתנאי שיעמדו בהתחייבותם לבדוק באופן קפדני אם הניסוי עלול להביא בסופו של דבר להחמרת המצב", אמר אתמול אדמירל תאד אלן, המופקד על תגובת הממשל האמריקאי לדליפה, בהודעה מיוחדת שפרסם.

דבריו של אלן באו על רקע הדיווחים המדאיגים מפני חידוש הדליפה בקרקעית הים, סמוך לבאר הנפט במפרץ. החשש העיקרי, כפי שהדגישו בימים האחרונים בכירים אמריקאים, הוא כי השסתום אדיר הממדים, שמשקלו עומד על כ-75 טון , יתקשה לעמוד בפרץ הנפט, מה שיביא להתחדשות הדליפה ביתר עוצמה בבאר הבעייתית, ובמוקדים נוספים בסמוך אליה. אלן מצדו טען כי במהלך הנחת השסתום אותרה "דליפה סמוכה לבאר הנפט, ועוד אנומליות בלתי מוגדרות בבאר עצמה".

בעקבות דבריו של אלן הדגישו בחברת הנפט כי הם ממשיכים לעקוב בזהירות אחר סיכויי ההצלחה של הניסוי, וכי במידה שייאלצו להסיר את השסתום - יעשו זאת בתיאום מלא מול הממשל האמריקאי. "התוצאות נראות מעודדות", אמר אחראי התפעול של החברה, דאג סאטלס, שהדגיש כי במידה שתתעורר בעיה "ייתכן שניאלץ ליזום הצפה מחדש".

במקביל , הודיעה אתמול החברה כי עד כה הגיעה עלות הטיפול בדליפה לכארבעה מיליארד דולר- 200 מיליון מתוכם לטובת תשלומי פיצויים לאזרחים פרטיים. 161 אלף בקשות לפיצויים הוגשו בשלושת החודשים האחרונים על ידי אזרחים פרטיים הטוענים כי ניזוקו מהדליפה.

כתבות קשורות:
Comments