חשיפה לעישון פסיבי – סיכון לבעיות נפשיות

פורסם: 14 ביוני 2010, 11:42 על ידי: Sustainability Org

חוקרים בריטים דיווחו על קשר חזק שנמצא בין עישון פסיבי לקיומן של בעיות נפשיות בקרב הלא מעשנים

אלכס דורון | 13/6/2010 15:25
מחקר חדש שבוצע ביוניברסיטי קולג' בלונדון מצא עליה בקיומן של בעיות נפשיות המחייבות טיפול בקרב אנשים שנחשפו לאורך פרק זמן משמעותי לעישון פסיבי. זאת, לעומת אלו שלא נחשפו לעשן הסיגריות של הסובבים אותם. עורכי המחקר ציינו עוד, כי הסיכון לאשפוז בבית חולים פסיכיאטרי כתוצאה מהחשיפה לעישון פסיבי מוכפל כמעט פי שלושה לעומת אנשים שלא נחשפו לסיגריות שמעשנים בסביבתם.
פניות רבות יותר לסיוע נפשי - עישון פסיבי
פניות רבות יותר לסיוע נפשי - עישון פסיבי צילום המחשה: אלי דסה (למצולמים אין קשר לידיעה)

המחקר, המוגדר כראשון מסוגו, השווה בין 5,560 בני אדם לא מעשנים לעומת 2,595 שהוגדרו כמעשנים. על פי הדיווח בכתב העת Archives of General Psychiatry, איש מהנבדקים לא סבל מהיסטוריה של מחלות נפשיות.

צוות המומחים כימת את סיכויי הלא מעשנים החשופים לעישון הפסיבי לפנות לסיוע פסיכולוגי, ומצא כי אלו דיווחו על מצוקות נפשיות בשיעור הגבוה ב-62% לעומת הלא מעשנים, שבסביבתם לא עישנו גם כן. החומר הכימי שסומן כמעלה את הסיכון להיווצרות בעיות נפשיות הוא הקוטינין, סמן ביולוגי של ניקוטין. הקוטינין נמצא בדמם של אנשים שנחשפו לעשן הסיגריות, גם מבלי שעישנו בפועל.
 
מצב מזיק
אלה שלקחו חלק במחקר, מסרו לחוקרים גם דגימות רוק ונתבקשו למלא שאלון אודות מצבם הנפשי בו דרגו רמות של שמחה, תחושה של אושר, חוויה של דיכאון, תסמיני חרדה או הפרעות שינה - כל זה לאורך ארבעה שבועות.

מצוקות נפשיות הוגדרו על ידי החוקרים כפרקים חולפים של מצב רוח ירוד, טרם הגעה לדיכאון קליני. בין הלא מעשנים ששהו בסביבה לא מעשנת או שנחשפו לרמות נמוכות מאוד של עישון פסיבי, שיעור המצוקות הנפשיות עמד על תשעה אחוזים. בקרב הלא מעשנים שנחשפו לרמות גבוהות של עישון פסיבי, שיעור המצוקות הנפשיות הגיע ל-14%.

"מצאנו קשר חזק בין חשיפה לעישון פסיבי לבין בעיות הקשורות בבריאות הנפש", הדגיש אחד החוקרים, פרופ' מארק האמר. "בעבר נמצא קשר בין עישון פעיל לבעיות נפשיות ועתה נמצא לראשונה קשר כזה גם עם עישון פסיבי. לדעתנו מדובר במצב מזיק הרבה יותר מכפי שהערכנו בעבר". עורכי המחקר מסרו גם כי בין התסמינים הנפשיים הבולטים עליהם דיווחו אלו שנחשפו לעשן סיגריות תקופה ארוכה, היו בקשות לסיוע עקב מצבי רוח דיכאוניים.
Comments