המחתרת הירוקה: הסטודנטים שמתעדים את זיהום הקרקע

פורסם: 28 בספט׳ 2010, 23:43 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 29 בספט׳ 2010, 0:10 ]

התוכנית של שלושה סטודנטים מתל אביב הייתה פשוטה: הם יפלילו עבריינים מזהמים, ויקבלו בתמורה כסף מהמשרד להגנת הסביבה. אבל משהו השתבש בדרך אל המטרה הירוקה: הם קיבלו איומים על חייהם - ואפילו פגשו מקרוב רובה טעון. עכשיו הם משתמשים בזהות בדויה, ופועלים בשם "חלוצים למען הסביבה"

עדי חשמונאי | 28/9/2010 8:41
ערן, שניר ונדב (שמות בדויים) בסך הכל רצו לקיים את לשון החוק, ולצלם עבריינים שמהמים את הסביבה. אבל הניסיון לשמור על הסביבה הכניס אותם להרפתקה של סיכון חייהם האישיים ושלום משפחתם.

ממתינים לסיוע מהמדינה.
ממתינים לסיוע מהמדינה. "חלוצים למען הסביבה" צילום: אמיר מאירי

לפני ארבעה חודשים התפרסמה במעריב כתבה שבישרה על הכניסה לתוקף של חוק "המלשינון", אותו יזם השר להגנת הסביבה לשעבר, ח"כ גדעון עזרא. במסגרת החוק, קרא המשרד לאזרחים לתעד עבריינים אשר משליכים פסולת באתרים פיראטיים. אם ישיגו נגד אותם עבריינים ראיות שיביאו להרשעתם, שמחו להודיע במשרד להגנת הסביבה, הם יקבלו מענק בסך 5,000 שקל .

ערן, שניר ונדב מתל אביב, שעד לאותו רגע היו בוודאי מסכימים להיחשף בשמותיהם האמיתיים, קראו את הכתבה, והחליטו שסטודנטים שכמותם לא יוכלו למצוא עבודה טובה, מאתגרת ומעניינת יותר, שתאפשר להם גם לשלב את האג'נדה הסביבתי בה הם דוגלים. לפני שהחליטו להשקיע, הם עשו תחקיר מעמיק על מצוקת אתרי הפסולת הפיראטיים ועל היקף התופעה. מיד אחר כך הם רכשו שני אופנועים לצורך עבודת הבילוש ותכננו לרכוש ציוד צילום מקצועי.

חלום בלהות

אלא שההרפתקה הזו הפכה במהירה לחלום בלהות. כאשר ניסו הצעירים לתעד את המקומות, בהם עבריינים נפטרים מפסולת בניגוד לחוק וכך חוסכים כסף רב, הם זכו לאיומים על חייהם ולמפגש קרוב עם נשק חם. "באחד המקרים, כשניסינו להביא ראיות שיפלילו את העבריינים, יצא אלינו מישהו עם רובה טעון ואיים עלינו שאם נתקרב שוב לאתר שלו הוא לא יהסס לירות עלינו", משחזר ערן.

עוד קודם זכו השלושה לתמרור אזהרה, כאשר במשימה הראשונה אליה יצאו זכו לאיומים וקללות. "הגענו לאתר פיראטי בגוש דן, וכשטיפסנו על הגדר כדי לצלם, רץ אלינו איזה 'הר אדם', ניסה להרביץ לנו, ואיים עלינו שאם נתקרב שוב למקום, הוא ירצח אותנו ויאנוס את האחיות שלנו".

במקרה נוסף, חששו השלושה כי העבריינים עוקבים אחריהם לביתם. "עקבנו אחרי משאית עם פסולת מוצקה שיצאה מתחנת מעבר פיראטית. שמרנו על מרחק של מאות מטרים ממנה, אבל אחרי זמן קצר פתאום קלטנו שעוקבים אחרינו. כנראה שנהג המשאית קרא לתגבור. לא רצינו שהוא יידע איפה אנחנו גרים, אז עשינו הרבה סיבובים במרכזי קניות שונים ובמקומות הומי אדם, עד שהוא ירד מהזנב שלנו".

מהר מאוד הבינו שלושת החברים כי יש להם עסק עם משפחות פשע, וכי העסק 'הטהור' שהם רצו להקים מסכן את חייהם ואתם שלום משפחתם. הם החליטו לוותר על העבודה החלומית שהם מצאו, ולמצוא דרך אחרת - ופחות רווחית - לסייע לסביבה. השלושה החליטו לטשטש את זהותם, ולקרוא לעצמם "חלוצים למען הסביבה". בעזרת הזהות החדשה הם מעבירים מידע חלקי לגורמי האכיפה והמשרד להגנת הסביבה, מבלי להסתכן במחויבות של איסוף ראיות שיביאו להרשעת העבריינים.
מדווחים לרשויות
במהלך החודשים האחרונים הם איתרו אתר פסולת פיראטית בסמוך לשדה דב שבצפון תל אביב, באזור התעשייה בראשון לציון ובבני ברק. אלא שאת החלל שהשלושה הותירו, כנראה שרשויות האכיפה לא ממהרות למלא. "פנינו מספר פעמים למוקד המשטרה הירוקה, והעברנו להם מידע, אבל בינתיים, עד היום, אתרי הפסולת ממשיכים לפעול ללא הפרעה", אומר ערן באכזבה.

שלשום הם החליטו לנסות דרך חדשה - לשלוח את המידע על האתרים הפיראטיים לאמצעי התקשורת, בתקווה שאולי החשיפה תאלץ את הרשויות לפעול בנחישות. "אנחנו מקווים שאולי עכשיו מישהו יטפל בתופעה המדאיגה הזאת", מסכם ערן, "תל אביב וסביבתה מלאות באתרים פיראטים, ובצפון המצב חמור בהרבה".

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה כי: "ברגע שתתקבלנה הפניות, אנחנו נגיב בכל האמצעים העומדים לרשותנו".

לכתבה באתר nrg
Comments