חוקרים מצאו קשר מובהק בין הזיהום במפרץ חיפה לסרטן ריאות בגברים

פורסם: 29 בספט׳ 2010, 0:06 על ידי: Sustainability Org
עודכן ב- 08:37 28/09/2010

לפי נתוני משרד הבריאות, שיעור החולים בסרטן בנפת חיפה גבוה בכ-23% מהממוצע הארצי


נתונים רפואיים מהעשור האחרון מעידים על תחלואה גבוהה בסרטן בקרב תושבי מפרץ חיפה. לפי נתוני משרד הבריאות, שיעור החולים בסרטן בנפת חיפה בעשור האחרון גבוה מהממוצע הארצי ב-22% בגברים וב-23% בנשים. ואולם, עד כה לא הצליחו החוקרים לקשור בין נתון זה לבין זיהום האוויר הנפלט ממפעלי המפרץ. כעת, מאמר המתפרסם החודש - המסכם עבודת מחקר מתמשכת של חוקרים מהטכניון, משרד הבריאות, אוניברסיטת חיפה והמרכז הרפואי רמב"ם - מאבחן לראשונה קשר סטטיסטי מובהק בין התפרצות סרטן הריאות בגברים לבין הזיהום שנרשם במפרץ חיפה.

החוקרים בדקו 1,452 חולי סרטן שאובחנו בשנים 1995-1999 באזור מפרץ חיפה, באזור הכולל עשרה מפעלי תעשייה גדולים בין חיפה, נשר, רכסים, קרית אתא וקרית ביאליק. ממצאים אלו הוצלבו עם נתונים של שיעור חלקיקי האוויר הנשימים מסוג PM10 שנמדדו באותה תקופה במפרץ חיפה, חלקיקים שקוטרם קטן מעשרה מיקרון הנשאפים לתוך מערכת הנשימה ומהווים מדד מדעי מקובל לבירור רמות זיהום אוויר. כמו כן נבדקו נתוני החשיפה במפרץ חיפה לגופרית דו-חמצנית (SO2), המהווים מדד לאומדן זיהומים באזורי תעשייה עתירי מפעלים.

החוקרים לא מצאו קשר בין חשיפה לגופרית דו-חמצנית לאף אחד מסוגי הסרטן שנבדקו במפרץ חיפה, אולם באשר לחשיפה לחלקיקי האוויר מסוג PM10 נמצא קשר ברור לסרטן הריאות בגברים.

כל עלייה ביחידה אחת (מיליגרם למטר מעוקב) בשיעור החלקיקים העלתה ב-12% את הסיכון לתחלואה בסרטן הריאות בגברים במפרץ חיפה. עם זאת, לא נמצא קשר שכזה ביחס לסוגי סרטן אחרים שנבדקו - סרטן הריאות בנשים וסרטן מסוג לימפומה שאיננה הודג'קין וסרטן שלפוחית השתן הן בגברים והן בנשים.

במחקר השתתף גם מנהל רישום הסרטן הלאומי במשרד הבריאות, ד"ר מיכה ברחנא, והממצאים מתפרסמים בכתב עת בתחום מדעי הסביבה.

המחקר הנוכחי הוא הראשון הקושר באופן סטטיסטי בין תחלואה בסרטן מסוג כלשהו לבין זיהום האוויר במפרץ חיפה. עם זאת, המחקר לא מציג ניתוח נפרד להשפעתו של כל מפעל על רמות זיהום האוויר במפרץ.

בשנת 2005 נרשם באזור חיפה שיעור התחלואה בסרטן הגבוה בארץ - 377 חולים למאה אלף תושבים, מעל אזורי תל אביב (355 למאה אלף), באר שבע (348 למאה אלף) ועכו (326 למאה אלף). כמו כן, שיעורי התחלואה בסרטן השד גבוהים בנפת חיפה ב-20% מעל הממוצע הארצי הצפוי ושיעורי התחלואה בסרטן המעי הגס היו גבוהים ביישובי המפרץ ב-16% עד 25% בהשוואה לממוצע הארצי הצפוי.

לממצאי המחקר השלכות משפטיות באשר לתביעות אפשריות נגד זיהום האוויר הנפלט במפרץ חיפה בקרב גברים תושבי יישובי המפרץ, שפיתחו סרטן ריאות. מחקרים דומים מהעולם כבר שימשו בסיס לתביעות שכאלה. לפי נתוני משרד הבריאות, באזור נפת חיפה נרשם בשנת 2005 שיעור גבוה ב-52% של גברים חולי סרטן הריאות בהשוואה לצפי הארצי.

מפרץ חיפה מהווה מאז שנות ה-30 של המאה ה-20 אזור התעשייה המרכזי בישראל, ונעשה בו שימוש בכמויות גבוהות של רעלים תעשייתיים וחומרים המוכחים כמסרטנים. בתחילת אוגוסט סיירה ועדת הכנסת לבריאות וסביבה במפרץ חיפה, בעקבות ממצאי דו"ח של הקואליציה לבריאות הציבור על תחלואת ילדים גבוהה במפרץ חיפה והקשר לזיהום האוויר ממפעלי המפרץ.

החוקרים מצדם מסייגים את הממצא שהתקבל. לדברי פרופ' דוד ברודאי, ראש המעבדה לחשיפה והערכת סיכונים סביבתיים בטכניון שעמד בראש צוות החוקרים, "המחקר אסף נתונים על מספר קטן של מאות אנשים, ביחס למחקרים דומים בארה"ב המקיפים אלפי נבדקים, מה שעשוי להשפיע על המובהקות הסטטיסטית שנמצאה". לדבריו, "לרשות מאגר רישום חולי הסרטן בישראל אין נתונים זמינים על הרגלי עישון סיגריות של החולים, וייתכן שעישון היה גורם מתערב נוסף בתחלואה הגבוהה בסרטן במפרץ חיפה. להערכתי יש לעישון תרומה משמעותית לסרטן הריאות בגברים", אומר ברודאי.

לפי נתוני משרד הבריאות, אגב, שיעור העישון בגברים יהודים בוגרים בנפת חיפה עומד על 25.5%, ודווקא נמוך מהשיעור המתועד בגליל העליון והגולן (28.6%), מחוז ירושלים (32.5%), ומחוז דרום (33.1). כמו כן, שיעור העישון בגברים ערבים בנפת חיפה עומד על 33.9%, ונמוך בהשוואה למחוזות דרום (47.8%), ירושלים (49.1%) ותל אביב-יפו (60%).

לטענתו של ברודאי, נדרשת בדיקה מעמיקה יותר גם לגבי אופי חלקיקי האוויר הנשימים PM10 שאובחנו במחקר, זאת מאחר שחלק מהחלקיקים הללו עשויים להיות חלקיקי אבק האופייניים לאקלים המדברי בארץ, ולא בהכרח חלקיקים המורכבים מאוויר המזוהם בחומרים רעילים. "יכול להיות שהממצא מצביע על שיעור גבוה של חלקיקים כאלה במפרץ חיפה שמקורם באבק. עד שנת 2001 פעל מפעל מלט ב'נשר' שפלט כמויות גבוהות של אבק, העשויות לבוא לידי ביטוי בתוצאות המחקר", טוען ברודאי.

לכתבה בהארץ

כתבות קשורות:
המחקר על המצב הסביבתי במפרץ חיפה תקוע בשל סרבנות התעשיינים
לאחר דו"ח הקואליציה לבריאות הציבור: כולם מתנערים מאחריות
דוח ממצאי הזיהום של הקואליציה לבריאות הציבור: ויכוח במקום פעולות
"יש שינוי דרסטי בהתייחסות של התעשיינים לסביבה - כי אין להם ברירה"
מחקר: עלות עודף התחלואה משני סוגי סרטן בחיפה - 123 מיליון שקל בשנה
Wake Up Call: זיהום אוויר מסוכן לא פחות ממלחמות
Comments