האוויר בישראל מזוהם והילדים משלמים המחיר

פורסם: 11 באוק׳ 2009, 13:21 על ידי: Sustainability Org
מועד פרסום: 11/10/2009
 
דו"ח של הקואליציה לבריאות הציבור קובע כי זיהום האוויר בישראל גבוה בהרבה מהתקן במדינות אירופה. "תינוקות וילדים הם הנפגעים העיקריים מהזיהום הגבוה".
 
במסיבת עיתונאים שקיימה היום (ראשון) בחיפה הקואליציה לבריאות הציבור, ארגון המאחד תחתיו 20 ארגונים סביבתיים ירוקים, הציגו נציגי הארגון דו"ח מקיף בנושא הקשר בין זיהום האוויר והתחלואה בקרב ילדים בישראל.

מסיכום עיקרי הדו"ח עולה כי במרבית הערים בישראל זיהום האוויר מסכן את בריאותם של הילדים המתגוררים בהן, וזאת בהתבסס על דו"ח של ארגון הבריאות העולמי משנת 2005, שמדגיש כי קיימים קשרים סביבתיים בין החשיפה לזיהום אוויר ובין מחלות שונות בילדים.

הדו"ח חושף כי רמת זיהום האוויר בישראל גבוהה באופן משמעותי מרמת זיהום האוויר במערב אירופה. הזיהום בערים רבות במדינת ישראל נמצא מעל לתקן המותר של כמות חלקיקים מזהמים באוויר, בין היתר בערים כרמיאל, חיפה, חדרה, גבעתיים, רחובות, ירושלים, מודיעין, אשקלון ובאר שבע. לשם השוואה ערים מרכזיות ומתועשות באירופה נמצאות דווקא מתחת לתקן זיהום האוויר, כך לדוגמא הערים ברלין, ברצלונה, רומא, ליסבון, פראג, לונדון וערים נוספות.

עוד עולה מהדו"ח כי רמות הזיהום בישראל בשנת 2007 היו גבוהות מאלה של אירופה בשנת 2000. נראה כי בעוד שהמדינות האירופאיות שמות להן למטרה להפחית את זיהום האוויר בשטחן, הנתונים בישראל רק מחמירים עם השנים.
 
עלייה בתחלואת ילדים בערים המזהמות
לפי נתוני הדו"ח, כיוון שרמות הזיהום בישראל גבוהות מן המותר, הילדים נחשפים לזיהום "כאילו היו מעשנים פסיביים". ממחקרים שנעשו בארה"ב עולה כי בערים מזהמות ניתן להבחין בעלייה של 40% במקרי תמותה ממחלות נשימה בקרב עוברים, וכן עלייה של 26% בתמות תינוקות שנחשפו לזיהום אוויר במקרי מוות בעריסה. אלה נווה, מחברת הדו"ח מטעם הקואליציה לבריאות הציבור, אמרה כי "אנחנו יודעים שילדים הרבה יותר רגישים. מערכות הנשימה, החיסון, המוח והעצבים שלהם לא מפותחות ועל כן הם חשופים לנזקים מצטברים. עוברים וילדים בארץ משלמים מחיר בריאותי כבד בשל חשיפתם לזיהום אוויר, מחיר שיתבטא גם בבגרותם. הפתרון חייב להיות ברמה הלאומית ובחזית צריכים להיות משרד הבריאות ומשרד ראש הממשלה. אלא שכרגע לא רק שלא מטפלים בבעיות, שוקלים להוסיף עוד מזהמים".

ליאורה אמיתי, מנהלת הקואליציה לבריאות הציבור, אמרה כי "אם משווים את הנתונים שבכל זאת יש לנו, עולה כי שיעור המתאשפזים בקרב ילדים בני 0-4 בשל אסתמה נמצא בעלייה בערים השונות. המצב פה הוא חמור. יש מחיר כבד שמדינת ישראל משלמת. צריך להתחיל להפנים את זה".

עוד עולה מהדו"ח כי בבדיקות שנערכו במספר בתי ספר במחוז חיפה נמצאו חריגות של פי 6-10 מהמותר בכמויות חומרים מסרטנים. "מי יודע מה קורה בבתי ספר אחרים. זו חובה ממדרגה ראשונה לבצע בדיקות שכאלה", אמרה נווה בהתייחס לנתון.

חבר הכנסת דני דנון, יו"ר הוועדה לזכויות הילד, אמר בתגובה לנתוני הדו"ח כי הוא קורא לשר לאיכות הסביבה להחמיר את התקנים בישראל ולהגביר את הפיקוח והאכיפה על אותם גורמים מזהמים. "לא ייתכן שבגלל זילות האכיפה בריאות ילדינו תהיה בסכנה" אמר דנון.
 
לכתבה בוואלה

בבדיקות מקיפות שנערכו במספר בתי ספר במחוז חיפה נמצאו חריגות של פי 6-10 (!) מערכי ייחוס של חומרים מסרטנים וודאיים.
 
סיכום עיקרי הדו"ח 
1.    האוויר בישראל – לא ראוי לנשימת ילדים.
2.    קיימים קשרים סיבתיים בין חשיפה לזיהום אוויר ומחלות שונות בילדים, זאת על פי ארגון הבריאות העולמי (2005).
3. רמת זיהום האוויר בישראל גבוהה משמעותית מרמת זיהום האוויר במערב אירופה.
4.    בניטורים שנעשו בעשרה מוסדות חינוך באזור חיפה והקריות נמדדו חריגות גבוהות בחומרים מסרטנים וודאיים.
5.    בחומרים המסרטנים "בנזן" ו"פורמלדהיד" נמדדו חריגות של פי 6 עד 10 מערכי הסף הישראלים שנקבעו.
6.    ילדים במוסדות החינוך חשופים לחומרים מסרטנים אלו לאורך זמן רב, בתקופה מאוד רגישה מבחינת ההתפתחות שלהם.
7.    תקן הדיאוקסינים שנקבע בוועדת אלמוג, גבוה בצורה חריגה ביותר יחסית לתקנים אחרים במדינות מערביות (התקן החד-יומי מדבר על רמה שנמדדה במנהטן בזמן נפילת התאומים).
8.    באותו זמן, הילדים חשופים לקוקטיל של חומרים מסוכנים אחרים שלא נוטרו, אך ידועים כי הם מצויים באזור זה.
9.    ישנם עוד אלפי מוסדות חינוך בארץ הנמצאים באזורי סיכון, אך טרם בוצעו בהם ניטורים.
  
מקור: הקואליציה לבריאות הציבור
לדוח המלא (קובץ pdf)
לדיון בקפה דהמרקר
 
Comments