האוצר: תנו לחברת החשמל להמשיך לזהם

נשלח 2 בינו׳ 2011, 5:07 על ידי Sustainability Org
המשרד ביקש לבטל את הצווים המחייבים את החברה להפחית את הזיהום מתחנות הכוח הפחמיות כדי למנוע מחסור בחשמל. הממשלה שלחה אותו לעשות שיעורי בית
יעל דראל, 2/1/2011

2011 אמורה להיות השנה שבה האוויר שאנו נושמים יהפוך להיות נקי יותר, בזכות "חוק אוויר נקי" שנכנס לתוקף - אבל לא אם זה תלוי במשרד האוצר: הצעת מחליטים שהביא האוצר הבוקר (א') אל שולחן הממשלה, ביקשה בין השאר לבטל את הצווים האישיים שניתנו לחברת החשמל ולאפשר להם לזהם עד שנת 2013.

 

בתום למעלה משעה של דיונים, הורה ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לבצע בדיקה מחודשת של נתוני צריכת משק החשמל - ולהביא את ההצעה לדיון מחודש בשבוע הבא. 

מצפים לאוויר נקי

מתי נוכל לנשום לרווחה? / יהודית יהב

במקומות רבים בארץ אי אפשר לנשום בשקט בגלל זיהום, אבל יש אור בקצה הארובה: חוק אוויר נקי, שייכנס לתוקף בתחילת השנה הקרובה. השאלה היא עד כמה ערוך המשרד להגנת הסביבה ליישום החוק?
לכתבה המלאה

 

השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, שהוציא את הצווים האישיים לתחנות הכוח הפחמיות בחדרה ובאשקלון, התנגד להצעה. בהתנגדותו הוא ציין כי "משק החשמל בישראל מהווה גורם עיקרי לזיהום אוויר מפליטת מזהמים, הנוצרים משריפת דלקים".

 

בהמשך הוא מדגיש כי "כיום ישנו פער של כ-10 שנים ובנושאים מסוימים של 20 שנה, בין רמת הפליטות לאוויר מתחנות הכוח בישראל, לזו שבמדינות אירופה". הצווים האישיים שהוצאו לתחנות הכוח הפחמיות, אמורים להפחית את זיהום האוויר שנפלט מהן בשיעורים של עד 40%.

 

הצעת המחליטים של האוצר עוסקת בהמלצות לקידום משק החשמל, ועוסקת בין השאר ברזרבות החשמל שיש למדינת ישראל ובאופן ניהולן בשנים הקרובות. באוצר טוענים כי עד שנת 2013 צפוי מחסור בחשמל ולכן ממליצים לבטל את הצווים האישיים - כדי שלא תיפגע יכולת הייצור ולא יווצר מחסור.

 

אולם ארדן טוען כי על פי נתוני משרדו, ניתן להתגבר על הבעיה באמצעים אחרים - בעיקר על ידי תחנות כוח פרטיות שאמורות להשתלב במערך ייצור החשמל בפרק הזמן המדובר. כך למשל, תחנת הכוח של חברת דוראד, שאמורה להיכנס לפעולה עד סוף 2013 וכן תחנת הכוח של חברת OPC.

 

"אין גבול לציניות של האוצר"

מחלוקת נוספת, מרכזית לא פחות, היא סביב ההתייעלות האנרגטית. בעוד משרד האוצר מציג תחזית מינימלית לפיה עד לשנת 2013 תהיה התייעלות של פחות מ-2%, במשרד להגנת הסביבה מדגישים כי דו"ח ועדת המנכ"לים שדנה בנושא הפחתת פליטות גזי חממה - הניחה התייעלות של כ-4.6%. תוכניות של משרד התשתיות מניחות התייעלות דרמטית הרבה יותר - בשיעור של כמעט 11%. 

 

לא רק המשרד להגנת הסביבה מתנגד נחרצות להחלטה. בעמותת "אדם טבע ודין", שהיתה שותפה לגיבוש הצעת חוק אוויר נקי, מתחו ביקורת חריפה על ההחלטה. "אין גבול לציניות של שר האוצר, אשר פועל באופן כוחני לביטול זכותם של תושבי ישראל לנשום אוויר נקי", אמר מנכ"ל העמותה, עו"ד עמית ברכה. 

 

לקראת הדיון פנתה העמותה במכתב יועץ המשפטי לממשלה וקראה לו להנחות את הממשלה שלא לאשר את ההצעה.


 

על פי חוק אוויר נקי אמור השר להגנת הסביבה להכין תוכנית לאומית להפחתת זיהום אוויר, הכוללת תקני פליטה חדשים וגם יעדים ולוחות זמנים ברורים להפחתת הזיהום - שיאושרו בממשלה ובכנסת.‏ תוכנית זו תחייב את כל משרדי הממשלה הנוגעים בדבר.

 

הצעת החוק קובעת בין השאר גם תמריצים כלכליים לגופים המזהמים, במטרה להעדיף להפחית את פליטת המזהמים בפעילותם השוטפת.

 

לקראת הדיון פנה ראש עיריית אשקלון בני וקנין, חריף לשרי הממשלה. לדבריו, ההצעה גובשה על ידי האוצר מבלי לשתף את הגורמים המקצועיים, ולמעשה בניגוד לעמדתם, ומבלי להתחשב בשיקולים נוספים, כמו מידת הפגיעה בבריאותם של תושבי אשקלון, חדרה והיישובים הסובבים אותן.

 

"המדינה, הבעלים של חברת החשמל, מסרבת לקחת אחריות על מצבה הפיננסי של חברת החשמל, ומאידך גיסא גם מסרבת לממן את הכשלים שהיא עצמה תרמה להם. משרד האוצר דורש כעת מתושבי חדרה ואשקלון לשלם את המחיר על אזלת יד והניהול הכושל שהוא עצמו אחראי להם".

 

לכתבה באתר ynet


כתבות קשורות:
מהיום - מפעלים גדולים יצטרכו לקבל אישור לזיהום חריג


Comments