הזיהום עצר את הרחבת הגנים הבהאיים בעכו

פורסם: 4 באוג׳ 2010, 13:16 על ידי: Sustainability Org
מתחם הגנים הבהאיים בעכו, המוכרים פחות מהגנים בחיפה, אך נחשבים לאתר הקדוש ביותר לבני הדת - רוצים להתרחב. הם רכשו שטח של בסיס ישן אך אז גילו שהקרקע מזוהמת. המשרד להגנת הסביבה: עד שהשטח לא יטוהר - לא נאשר בנייה
יעל דראל, תאריך פרסום 1/8/2010 

הגנים הבהאיים בעכו רוצים להתרחב, אך נתקלו במכשול סביבתי. ל-ynet נודע כי הקרקע עליה תוכנן להקים את המתחם החדש נמצאה מזוהמת בפסולת אזבסט ושמן, עקב פעילות ארוכת שנים של צה"ל במקום. כעת, על פי הנחיות המשרד להגנת הסביבה, נאלצים נציגי הדת לנקות את הזיהום הקרקע ולשקם את השטח.

 

מתחם הגנים בעכו, המכונה מתחם אלבהג'ה ("מחוז ההנאה") נמצא לא רחוק מהכניסה הצפונית לעכו. הוא מוכר פחות מהמתחם בחיפה, אך נחשב לקדוש ביותר למאמיני הדת. במקום זה התגורר מייסד הדת הבהאית הבהאא אוללה, בשנותיו האחרונות, והוא גם נקבר במקדש שהוקם שם. מאמיני הדת פונים לאזור זה בעת התפילה.

 

בסמוך למתחם הגנים שכן במשך שנים רבות מחנה "בן עמי" של צה"ל, שפונה לאחרונה. לאחר פינוי הבסיס רכש המרכז הבהאי העולמי ממשרד הביטחון את השטח, המשתרע על כ-90 דונם, תמורת כ-39 מיליון ש"ח במטרה להרחיב את שטח הגנים ולאפשר גישה נוחה יותר למתחם הקדוש. המרכז הבהאי מתכנן להקים במקום מבני דת ושטחים פתוחים.

 

התוכנית כבר נמצאת בשלבי האישור האחרונים אולם במשרד להגנת הסביבה חשדו כבר תקופה ארוכה כי הקרקע באזור הבסיס הישן מזוהמת. לפיכך הםדרשו ביצוע סקרי קרקע מקיפים טרם אישור התוכנית. מנהלת מחוז צפון במשרד, דורית זיס, אמרה ל-ynet כי ללא טיפול בזיהום לא יינתנו היתרים לפיתוח השטח או היתרי בניה.

 

נציגי הבאהיים אישרו כי על הקרקע שנקנתה התגלה זיהום אזבסט, הן בשל גגות המבנים ששימשו את המחנה הישן והן בגלל שחלק מהצנרת הטמונה בקרקע עשויה גם היא מהחומר הרעיל. "בשיתוף פעולה בין הבהאים למשרד הביטחון, נבחרו קבלנים מורשים ומאושרים לניהול סקר בנושא האסבסט ולטיפול בסוג זה של עבודה. 176 טון של אסבסט הוצאו בזהירות משטח המחנה וטופלו בהתאם להנחיות", נמסר.

 

בנוסף ציין נציג הבאהיים כי במהלך סקר שבוצע במקום לבדיקת איכות הקרקע נמצא זיהום שמן בחלק מהשטח. בימים אלה פועלים אנשי המרכז הבהאי לטפל בזיהום. 
 
Comments