ארגון הבריאות העולמי: ישראל - מהמזוהמות בעולם; אשקלון ומודיעין בראש

פורסם: 3 באוק׳ 2014, 8:41 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 3 באוק׳ 2014, 8:41 ]
ישראל נמצאת במקום ה-12 הלא מכובד במדד זיהום האוויר העולמי. כך עולה מדו"ח של ארגון הבריאות העולמי המדרג את רמת זיהום האוויר ב-1,600 ערים ברחבי העולם. בראש הערים המזוהמות בישראל - אשקלון ומודיעין
ד"ר איתי גל, 7/5/2014

רמת זיהום האוויר בישראל היא בין הגרועות בעולם: כך עולה מדו"ח חדש שמפרסם היום (ד') ארגון הבריאות העולמי. הדו"ח הקיף 1,600 ערים ב-91 מדינות, ועולה ממנו כי רמת זיהום האוויר בעולם הולכת ומחמירה.

 

מבדיקת הנתונים שפרסם הארגון עולה כי ישראל ממוקמת במקום ה-12 ברמות ה-PM10, חלקיקים זעירים של מוצק או נוזל שקשורים לאטמוספירה של כדור הארץ ומשפיעים על הבריאות שלנו.

 

עוד על זיהום האוויר וסכנותיו:

 

ובאיזו עיר בישראל זיהום האוויר הוא הגבוה ביותר? על פי הדו"ח מדובר באשקלון, שם נמדדו רמות של 75 PM10. אחריה נמצאת מודיעין עם 70, באר שבע ובית שמש עם 68, תל אביב עם 67, רחובות עם 63 ואשדוד עם 62. רמות הזיהום הנמוכות ביותר נמצאו דווקא בחיפה ובחדרה: 45 ו-46 PM10 בהתאמה.  

 

לשם השוואה עם העולם, בברלין וגם בפריז למשל, שתי ערים גדולות שמצופה מהן להיות בעלת דרגות זיהום גבוהות, נרשמה דרגת זיהום של 24 בלבד. בלונדון המצב עוד הרבה יותר טוב עם דרגת זיהום של 22 בלבד.

 

( )
( )

 

אפגניסטן - זיהום האוויר הגבוה בעולם

המדינה עם זיהום האוויר הגבוה ביותר בעולם היא אפגניסטן, בה נמדדו רמות ממוצעות של חלקיקים מזוהמים בגובה של 334. במקום השני נמצאת איראן עם רמת PM10 של 320. הודו עם רמת PM10 של 200, ואחריהן בנגלדש, סנגל, מונגוליה ומאוריציוס.  

 

על פי הדו"ח כמחצית מתושבי הערים חשופים לזיהום אוויר הגבוה לפחות פי 2.5 מהרמות המומלצות על ידי ארגון הבריאות העולמי. לדברי הארגון, עובדה זו חושפת את תושבי העולם לסיכונים בריאותיים חמורים וארוכי טווח. בנוסף, בהשוואה לשנים קודמות, הולך זיהום האוויר ומחמיר, זאת בשל גורמים מתועשים רבים התורמים לכך, ביניהם שימוש בדלקים מאובנים, מפעלי פחם, ריבוי שימוש ברכבים פרטיים, ושימוש לא יעיל באנרגיה במבנים.

 

בחלק מהערים נראה שיפור מרשים ברמת הזיהום, ולדברי מומחי הארגון עובדה זו

מוכיחה כי ניתן לשפר את רמת הזיהום באמצעות קביעת מדיניות רגולטורית, כמו איסור שימוש בפחם לחימום מבנים, שימוש חוזר בדלקים לייצור מכשירי אלקטרוניקה והפחתת רמת הזיהום הנפלט ממנועי כלי הרכב.

 

חדרה. זיהום האוויר בה נמוך מבתל אביב (צילום: עידו ארז)
חדרה. זיהום האוויר בה נמוך מבתל אביב (צילום: עידו ארז)
 

 

זיהום האוויר גורם ל-3.7 מיליון מקרי מוות בשנה

בארגון מעריכים שזיהום האוויר אחראי ל-3.7 מיליון מקרי מוות בשנת 2012 בקרב אנשים מתחת לגיל 60. בארגון מדגישים עוד כי שילוב של זיהום אוויר סביבתי ופנימי הם בין גורמי התמותה המסוכנים בעולם.

 

בשנת 2011 נכנס לתוקפו בישראל "חוק אוויר נקי", המחייב את הממשלה לאשר תוכנית לאומית רב שנתית שתיתן פתרון מערכתי לבעיית זיהום האוויר בארץ. התוכנית הושלמה והופצה על ידי המשרד להגנת הסביבה, אולם עדיין לא נמצאו 690 מיליוני השקלים למימונה.

 


מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה לדוח ארגון הבריאות העולמי: "המשרד להגנת הסביבה נוקט בפעולות מקיפות מאוד הן בתחום שיפור הפליטות מתעשייה, שיפור הפליטות מתחבורה והתייעלות אנרגטית בכל המדינה. חמור שדווקא כעת יש מי שנאבק במאמצנו, וועדה ציבורית אף קוראת לבטל השקעות סביבתיות בתחנות הכח שיפחיתו את הזיהום.

 

"על כן הודיע השר להגנת הסביבה, ח״כ עמיר פרץ, כי לא יעניק לתחנות הכוח של חברת החשמל היתרי פליטה שמהווים תנאי לפעילותן, במידה ויתקבלו המלצות וועדת יוגב, הקוראות לבטל התקנת מערכות שיפחיתו את זיהום האוויר מארובות חברת החשמל. המשרד להגנת הסביבה העביר השנה את התוכנית הלאומית למאבק בזיהום האוויר, ובמסגרת דיוני התקציב הקרובים ידרוש המשרד הגדלת תקציב משמעותית למאבק בזיהום האוויר".

Comments