קנס על נתוני זיהום שגויים

פורסם: 23 במאי 2012, 6:53 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 23 במאי 2012, 6:54 ]

3 יבואני מכוניות עלולים להיקנס ב-200 אלף שקל בשל חוסר דיוק בהצגת נתוני זיהום האוויר בפרסומות לכלי רכב חדשים

nrg מעריב, 22/5/2012
 
תגיות: זיהום אוויר,תחבורה (סביבה), חוק אוויר נקי
הרכב מזהם? הטבלה לא משקרת
הרכב מזהם? הטבלה לא משקרת צילום: איי-אף-פי
בכוונת המשרד להגנת הסביבה להטיל קנס של 600 אלף על שלושה יבואני רכב (200 אלף כל אחד) בשל פרסום לקוי של נתוני זיהום אוויר. המשרד להגנת הסביבה הודיע השבוע ליבואני וולבו, אופל, וריינג'רובר כי לא עמדו בתקנות חוק אוויר נקי ולכן ייאלצו להיקנס.

זאת הפעם הראשונה מאז שנכנס חוק אוויר לתוקפו, שמוטלים עיצומים כספיים בגין אי עמידה בתגנות החוק. לטענת המשרד להגנת הסביבה שלוש החברות הפרו את חובת גילוי נתוני זיהום האוויר מרכב חדש בפרסומת.

לאן נעלם מד הזיהום בפרסומות למכוניות?
יבואני הרכב יחויבו להציג נתוני זיהום אוויר
יבואני הרכב מזהירים, זיהום אוויר מזיק לבריאות

על פי התקנות, שהן חלק מחוק אוויר נקי, יש חובה על משווקי רכב לכולל בפרסומת לרכב נתונים לגבי דרגת זיהום האוויר הנפלט מהרכב ונתונים לגבי צריכת הדלק של הרכב. התקנות מחייבות את יבואני הרכב להציג את  נתוני זיהום האוויר ונתוני צריכת הדלק של רכב מנועי בטבלאות מוסדרות על פי מדד זיהום האוויר ועל פי נתוני צריכת הדלק בליטרים ל-100 מטר.
ללא הדגשה

המשרד להגנת הסביבה איתר את פרסומות החברות הללו, בהן לא צוינו כלל דרגת זיהום האוויר ונתוני צריכת הדלק של כלי הרכב ובחלקן נכלל מידע חלקי או מידע שלא פורסם בהתאם להוראות החוק.

הציבור דורש אוויר נקי
מורה נבוכים לחוק אוויר נקי
המפעלים המזהמים בכוננות: אושר חוק אוויר נקי 

יבואן וולבו (מאיר חברה למכוניות ומשאיות) לא ציין כלל את דרגת זיהום האוויר של הרכב. על פי טענות המשרד יבואני אופל (חברת שלמה יבוא רכב) פרסמו עלון מידע פרסומי (לאופל Insignia) בו דרגת זיהום האוויר הופיעה בטבלה ללא צבע, ללא הדגשה וללא

סרגל דרגות זיהום תחת השם המטעה "ציון ירוק".

אילו בפרסומת של יבואנית ריינג'רובר (חברת המזרח לשיווק מכוניות) לרכב ריינג'רובר בבו לא הופיעה כלל דרגת זיהום האוויר של הרכב. ליבואנים עומדת הזכות להעביר את תגובתם למשרד תוך 30 יום.

חברת המזרח לשיווק מכוניות מסרה בתגובה כי הנושא נמצא בבירור. הועברה בקשה לתגובה גם ממאיר חברה למכוניות ומשאיות ומחברת שלמה יבוא רכב
 
 
 
Comments