כתבי אישום: חברות הדלק זיהמו מים וקרקע

פורסם: 15 בדצמ׳ 2010, 3:26 על ידי: Sustainability Org
המשרד להגנת הסביבה הגיש כתבי אישום נגד פז, סונול, דלק ודור-אלון, בשל עברות של זיהום מים וקרקע מתחנות דלק ובגין הסתרת ממצאי בדיקות באשר לדליפות שהתגלו. המשרד: "החברות חסכו מיליוני שקלים שהיו נדרשות להשקיע כדי לבצע סקרי קרקע וטיפול בקרקע מזוהמת"
בילי פרנקל, 14/12/2010

המשרד להגנת הסביבה הגיש היום (ג') כתבי אישום נגד ארבע חברות הדלק הגדולות - פז, סונול, דלק ודור-אלון, בגין עבירות של זיהום מים וקרקע מתחנות דלק בין השנים 2000-2004.

 

מהמשרד נמסר, כי בדיקה העלתה ש-93% מהקרקעות בשטח תחנות הדלק שהוקמו לפני שנת 1997, נמצאו מזוהמות, ובשליש משטחי תחנות אלו נמצאו זיהומי מי תיהום. עוד נמסר, כי רק חלק מהזיהומים טופלו עד כה.

 

כבר שילמה מחיר

פז תשלם 13 מיליון שקל בגלל זיהום מים / ynet

בית המשפט השלום בחיפה הטיל על חברת הדלק קנס של 3 מיליון שקל בגין זיהום קרקע ומים בדלק בחמש מתחנותיה. כמו כן חויבה החברה לשדרג את התחנות ולשקם את הקרקע והמים בעלות משוערת של 10 מיליון שקל
לכתבה המלאה

בכתבי האישום שהוגש  לבית משפט השלום בתל אביב מפורט, שהחברות הסתירו באופן שיטתי ומתמשך תוצאות ממצאי בדיקות אטימות למיכלים ולצנרת דלק, בניגוד לחובת הדיווח המוטלת עליהן, תוך שהוסתרו נתונים הנוגעים גם לדליפות שהתגלו ושעלולות היו לזהם קרקע ומי תהום.

 

מהמשרד נמסר, כי המשמעות של הסתרת הנתונים היא חיסכון של מיליוני שקלים לחברות הדלק, שאותם היו נדרשות להשקיע כדי לבצע סקרי קרקע וטיפול בקרקע מזוהמת. במשרד מעריכים שהרשעה בסך כל העבירות מוערכת בקנסות של עשרות מיליוני שקלים.

 

נגד דור-אלון ו-4 נושאי משרה בחברה, הוגש כתב האישום בשל אי דיווח על 21 בדיקות אטימות של מיכלים וצנרת שכשלו ב-16 תחנות דלק, וכן בגין אי התקנת אמצעי לניתור דליפות.

 

נגד פז ו-4 נושאי משרה בחברה הוגש כתב אישום בגין אי דיווח על 44 בדיקות אטימות של מיכלים וצנרת שכשלו ב-30 תחנות דלק וכן בגין אי התקנת אמצעי לניתור דליפות.  

 

נגד סונול ו-4 נושאי משרה בחברה הוגש כתב אישום בגין אי דיווח על 38 בדיקות אטימות של מיכלים וצנרת שכשלו ב- 23 תחנות דלק, וכן בגין אי התקנת אמצעי לניתור דליפות.

 

נגד "דלק" ו-5 נושאי משרה בחברה, הוגש כתב אישום בגין אי דיווח על 70 בדיקות אטימות של מיכלים וצנרת שכשלו ב- 44 תחנות דלק.

 

תגובות


מפז נמסר בתגובה: "החברה פועלת על פי חוק. בנוסף החל משנת 2007 החברה מבצעת ככתבה וכלשונה תוכנית עבודה שגובשה עם המשרד להגנת הסביבה. תמוהה שהמשרד בחר להגיש כתבי אישום על אירועים היסטוריים שהתרחשו לכאורה. צדקתנו תתברר בבית המשפט".

 

מדור אלון נמסר: "החומר התקבל אתמול במשרדי החברה. החברה לומדת את העובדות המפורטות בו ותגבש הגנתה בהתאם. החברה מקפידה על קיום הוראות בכל הקשור לשמירה על איכות הסביבה".

 

מחברת סונול נמסר: "התביעה הגיעה למשרדי סונול בשעות אלו ואנו לומדים את פרטיה".

 

מדלק ישראל נמסר: "החברה קיבלה לידיה את כתב התביעה והוא נמצא בבחינה אצל המחלקה המשפטית. החברה עומדת בכל התקנים הנדרשים ופועלת בהתאם לחוק ולדרישות המשרד להגנת הסביבה".

 

לכתבה באתר ynet

Comments