משחקים באש: לא חייבים מדורה בל"ג בעומר

פורסם: 6 במאי 2012, 3:07 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 6 במאי 2012, 3:08 ]

המדורות מקפיצות בכל שנה את זיהום האוויר ואת מספר המובהלים לחדרי מיון בשל קשיי נשימה. אולי הגיע הזמן לגלגל את תפוח האדמה הלוהט לפתחו של משרד החינוך ולהבהיר לילדים כיצד לחגוג

מאת עדי חשמונאי, 5/5/2012
 
תגיות: ל"ג בעומר, זיהום האוויר,משרד החינוך (סביבה)
האובך שחנק אותנו במהלך השבוע הביא עשרות אנשים הסובלים מבעיות נשימה לחדרי המיון בכל רחבי הארץ, ובשבוע הבא יתרום ל"ג בעומר את חלקו לזיהום האוויר ויכניס את חדרי המיון ואת תחנות הניטור של המשרד להגנת הסביבה לכוננות ספיגה.

ואולם, בשעת אובך יש למשרד להגנת הסביבה פריבילגיה להנחות את הציבור הרגיש לזיהום אוויר להימנע מיציאה מהבתים ואף לסגור את החלונות. בל"ג בעומר חלק ניכר מאותו "ציבור רגיש לזיהום אוויר" - ילדים ופעוטות - לא די שלא מסתגר בביתו, אלא גם מייצר בעצמו את זיהום האוויר במדורות של הגן או הכיתה בחסות המסורת היהודית ונושם עשן במשך שעות ארוכות.

רובן המכריע של המדורות פולט לא רק עשן הנגרם משריפת עץ טבעי, אלא גם חומרים מסרטנים ומסוכנים לבריאות, הכוללים בין היתר צבע, פורמייקה, מתכות ‏(מסמרים, ברגים, צירים, ידיות של ריהוט‏), דבקים שונים, פלסטיק, גומי, ניילון ואסבסט.

פירומניה לאומית: ל"ג בעומר - חג זיהום האוויר
צילום: יהונתן שאול
מדורה. נפלטים גם חומרים מסרטנים צילום: יהונתן שאול

אבל זה לא הכל. בשנים האחרונות מנהלי רשתות השיווק מתמודדים עם התגברות גניבת עגלות השירות מסניפיהם. עגלות אלה החלו לאחרונה לשמש את הילדים לא רק לניוד הקרשים שהם אוספים במשך שבועות ארוכים, אלא גם למדורות עצמן. יותר ויותר ילדים נוהגים להשתמש בעגלות השירות לצליית מוצרי מזון בתוך המדורה וכך יוצרים פליטה של אדי מתכות רעילים ומסוכנים ושל אדי החומרים הכימיים המצפים את העגלות. אלה מוחדרים גם לכלי הנשימה של הילדים החוגגים וגם למזון שנצלה במדורות.

מבדיקות שנערכו בשנים האחרונות בתחנות הניטור לאיכות האוויר של המשרד להגנת הסביבה עולה כי החל משעות הערב המאוחרות של ל"ג  בעומר חלה עלייה ניכרת בריכוז החלקיקים הנשימים. כך לדוגמה, בשנת 2009 ריכוז החלקיקים הנשימים הקטנים מ-10 מיקרוגרם עמד ביום בהיר רגיל על 60 מיקרוגרם למ"ק בממוצע, ואילו בערב ל"ג בעומר באותה השנה עמד ריכוזם על 191 מיקרוגרם למ"ק. ריכוזם של החלקיקים הנשימים הקטנים מ-2.5 מיקרוגרם, הנחשבים למסוכנים וקטלניים יותר לבריאות, זינק בערב ל"ג בעומר פי חמישה.

גם בשנים 2010 ו-2011 נרשמו נתונים דומים. אגב, קצב התגברות זיהום האוויר, שנבלם במקצת משנה לשנה, אינו נעוץ במודעות הציבור לנזק הבריאותי והסביבתי, אלא דווקא בתנופת הבנייה והפיתוח שמצמצמת מאוד את השטחים הפתוחים.

לשרוף את הגזם

ממחקר ראשון מסוגו שנערך בארץ, אשר פרסמו ביוני 2005 החוקרים רוברטו איינבינדר, שלמה וינקר וששון נקר בעיתון הרפואה, נמצא כי "חלה עלייה בשכיחות הפונים לחדר מיון בסמיכות להחמרה באיכות האוויר עקב מדורות ל"ג בעומר, ללא עלייה בשיעורי האשפוז". עוד נמצא כי הריכוזים הגבוהים של חלקיקים נשימים גרמו לגידול חד בתחלואה של דרכי הנשימה בקרב חולי אסטמה וחולים במחלות כרוניות חסימתיות של דרכי הנשימה ‏(COPD‏). המחקר שבוצע בעיר רחובות העלה כי מספר הפונים לחדר המיון מפאת בעיות נשימה היה גבוה פי יותר משניים בהשוואה לימים שקדמו לערב החג.

אי אפשר לעצור את המסורת ארוכת השנים ולמנוע מהילדים את יום החג החברתי כל כך. אבל אחרי מאות שנות מסורת וניסיון של חנק ניתן בהחלט לפעול יותר להגברת מודעות הציבור להדלקת מדורות גדולות פחות, רעילות פחות וידידותיות יותר לסביבה. המשרד להגנת הסביבה מפרסם בכל שנה הנחיות שכאלה, אולם אולי הגיע הזמן שגם משרד החינוך ישלב בשיעורים המלמדים על ל"ג בעומר תכנים על הנזקים הבריאותיים והסביבתיים של החג.

גם הרשויות המקומיות, שבשנים האחרונות נוהגות לחלק תפוחי אדמה לילדי העיר בערב החג, יכולות להשקיע את היצירתיות שלהן במזעור הנזקים הסביבתיים. העירייה הראשונה שעשתה זאת היא עיריית אשקלון. במקום להיפטר מפסולת גיזום העצים שבתחום אחריותה, היא שמרה אותה השנה במיוחד ליום החג. במודעות שפרסמה ברחבי העיר היא קראה לציבור לא לשרוף עצים המכילים חומרים רעילים כדוגמת מתכות, צבע, דבקים שונים ופלסטיק, ובמקום זאת הציעה עצים טבעיים בדמות הגזם שנאסף במהלך השנה.

לכתבה באתר nrg


כתבות קשורות:
 
Comments