לאחר דו"ח הקואליציה לבריאות הציבור: כולם מתנערים מאחריות

פורסם: 19 באוק׳ 2009, 6:32 על ידי: Sustainability Org
מועד פרסום: 16/10/2009
 
דו"ח הקואליציה לבריאות הציבור שחשף רמה מדאיגה של זיהום האוויר במוסדות החינוך בחיפה עורר אולי גלים, אך לא ריגש את הגופים המזהמים. בז"ן: אנו פועלים לפי תקנים מחמירים. חברת החשמל: האמירה שאנו אחראים ל-30 אחוז מהזיהום מטעה.
 
דו"ח הקואליציה לבריאות הציבור אשר פורסם בתחילת השבוע ממשיך לעורר גלים. כזכור, קבע הדו"ח כי ישראל היא המדינה בעלת זיהום האוויר החמור ביותר במערב, מצא ריכוז גבוה של חומרים רעילים ומסרטנים במוסדות חינוך בחיפה והקריות, והדגיש את הקשר שבין זיהום האוויר במוסדות לתחלואת ילדים.
 
"איכות האוויר הירודה באזור חיפה והקריות עלולה לגרום לנזק לעוברים, לסיכון גבוה יותר לתמותה מתחלואה נשימתית בגיל הינקות, לפגיעה בהתפתחות הריאות ותפקודן, להחמרה של אסטמה, פגיעה בהתפתחות מערכת העצבים של ילדים וליקויים קוגניטיביים", אמרה הרכזת המדעית של הקואליציה ומחברת הדו"ח אלה נווה.

עוד הוסיפה נווה כי "זיהום האוויר גורם לתחלואה מוגברת בזיהומים בדרכי נשימה, יותר מחלות אף אוזן גרון, יותר שיעול, יותר ברונכיטיס, יותר קשיי נשימה ויותר תחלואה בדלקת ריאות. ישנם מחקרים המעידים גם על עודף תחלואה בסרטן אצל ילדים". לטענת נווה, מספר הילדים הנזקקים לאשפוז בבתי חולים באזור חיפה הוא מבין הגבוהים ביותר.

"בגוש דן זיהום האוויר אולי גבוה יותר, אבל הרכב החומרים המזהמים הנמצאים באוויר בחיפה מסוכן הרבה יותר לבריאות", הסביר יושב ראש הקואליציה לבריאות הציבור, פרופסור ג'ימי קריקון.

מהקואליציה נמסר, כי בדיקת הזיהום במוסדות החינוך בחיפה ובקריות נערכה בשנים 2007 ו-2008,  וכי במהלכן נבדקו בין עשרים ל-26 אתרים.

בין המוסדות שנבדקו: בית הספר תל חי בנוה שאנן, בית הספר הריאלי בכרמל המערבי, בית הספר דגניה בקרית חיים, אולם הספורט בקרית חיים, בית הספר בגין בקרית מוצקין, בית הספר רמב"ם בקרית ביאליק, מעון גן אור בקרית אתא וכפר הנוער הדתי בכפר חסידים.

בין החומרים שנתגלו בבדיקות: עופרת הפוגעת במערכת העצבים ואבץ, שהוא בין הגורמים

למחלות אסטמה אצל ילדים. בקואליציה מציינים אמנם שחלה ירידה בזיהום, אך עם זאת מדגישים כי עדיין מדובר בערכים הגבוהים יותר מהתקן המותר.

בנוסף נמצאו בכל האתרים ריכוזים גבוהים של ניקל הגורם לסרטן הריאות בריכוז גבוה מהתקן. ונמצאו החומרים המסרטנים בנזן, פורמאלדהיד ודיוקסינים, גם הם בריכוזים גבוהים.

ממסקנות הדוח עולה כי מרב הזיהום נגרם על ידי בתי הזיקוק ותחנת הכוח (כ-65 אחוזים ביחד), 11 אחוז נגרם מתחבורה, וכל השאר מהתעשיות האחרות באזור.
בז"ן: האוויר באיזור חיפה נקי יותר
ביום שאחרי פרסום הדו"ח הזדרזו הגופים המואשמים בזיהום לנער מעליהם את האחריות. מבתי הזיקוק (בז"ן), שבבעלות החברה לישראל שבשליטת האחים עופר, נמסר כי "מאז ומתמיד בז"ן פעלה בהתאם לתקנים המחמירים של המשרד להגנת הסביבה.

"עם רכישת השליטה בחברה על ידי החברה לישראל, אימצה בז"ן תוכנית אסטרטגית רחבת היקף בתחום איכות הסביבה בה הושקעו כמיליארד שקלים. במסגרת תכנית זו ננקטו פעולות רבות להפחתת פליטות.

"בין הפעולות: הפחתת פליטות על ידי איתור וטיפול בפליטות בלתי מוקדיות, כיסוי גגות מכלים, התקנת מסנן להפחתת פליטות חלקיקים ועוד. כפי שניתן ללמוד מדוח הקואליציה (גרף 24), האוויר באזור חיפה נקי יותר בהשוואה לריכוזי אוכלוסייה אחרים בארץ".

עוד נמסר כי "בז"ן ערוכה ומוכנה לקליטתו של הגז הטבעי במפעל, אשר עם הגעתו יביא לשיפור משמעותי נוסף".

חברת החשמל המפעילה את תחנת הכוח חיפה, ואשר על פי הדו"ח אחראית לשלושים אחוזים מזיהום האוויר באיזור, דוחה את ממצאי הדו"ח:

"האמירה כי תחנת בכח אחראית ל-30 אחוז מזיהום האוויר באיזור היא מטעה. לגבי מזהמים הנחשדים כמסרטנים, בהם התמקד דוח הקואליציה, תחנת הכוח לא נחשבת כמקור. יחידות הייצור של תחנת הכוח נחשבות כמקור פליטה לתחמוצות גופרית, לתחמוצות חנקן ולחלקיקים. תחנת הכוח עומדת בערכי הפליטה המותרים לה. חשוב לציין כי הפליטות מארובות תחנת הכוח נעשה בגובה רב.

"לעומת זאת, פליטות התחבורה הן בגובה נשימת אדם, ולכן לפליטות אלו יש השפעה על ערכי איכות האוויר פי כמה מאשר ארובות תחנות הכוח.

"חברת החשמל פעלה ופועלת רבות להפחתת הפליטות מאתר תחנת הכוח חיפה. מקור הזיהום האפקטיבי אינו תחנת הכוח. חברת החשמל רואה חשיבות מרובה בהשלמת צינור הגז הטבעי שבהקמה, ועם הגעתו למפרץ חיפה וחיבור מפעלי התעשייה, תחול הפחתה נוספת בפליטות".

גם ראש עיריית חיפה, יונה יהב, אינו מתרגש. "החריגות שהתגלו על ידי המשרד להגנת הסביבה בשנת 2008 בסמוך לבתי ספר בחיפה, ידועות לעירייה", מסר בתגובתו. "מיד לאחר פרסום הנתונים נרכש מכשיר ניטור חדש ומאז מתבצעות מדידות רציפות שלא נרשמה בהן כל חריגה מערך התקן המותר. מכשיר זה מצטרף ל-15 תחנות הניטור הפעולות כבר בחיפה, מספר תחנות הניטור הגדול בארץ.

"אין בעובדה זו, כמו גם בעובדה שהדוח מתייחס לחריגות בכל הארץ, כדי להפחית מהחומרה בה אנו מתייחסים לממצאים, ועל כן בכוונתי לזמן במהירות האפשרית, במסגרת תפקידי כיושב ראש איגוד הערים להגנת הסביבה, את נציגי הקואליציה על מנת שיציגו בצורה מפורטת את ממצאי הדוח, ועל מנת לגבש ביחד עמם דרכי פעולה שייצרו מקדמי ביטחון נוספים לאלה הקיימים כבר היום בחיפה". 

Comments