למה יצרניות הסלולר לא ממהרות להפחית את החשיפה לקרינה

פורסם: 3 בינו׳ 2010, 6:32 על ידי: Sustainability Org
מאת אביב לביא, תאריך פרסום: 29/12/2009
 
בתחילת הקיץ, כשבכירי בית החולים שיבא, בראשות המנהל פרופ' זאב רוטשטיין, נפגשו בתל השומר עם נציגי יצרניות הסלולר הגדולות בעולם - הם היו משוכנעים שהם ניצבים בפני פריצת דרך שתשפיע על בריאותם של מיליוני ילדים.

כגודל הציפיות, כך היה גודל האכזבה: חבורת הרופאים הציגה בפגישה פטנט שביכולתו להביא להפחתה משמעותית של כמות הקרינה שאליה נחשפים משתמשי הטלפון הסלולרי. לתדהמתם,
נציגי היצרניות הבהירו שאין להם כל כוונה לשתף פעולה. "מבחינתי אין שום בעיה עם הקרינה", אמר אחד מהם, "אני נותן לבת שלי לדבר כמה שהיא רוצה". 
"הם פשוט אמרו שאין שום סכנה, ולכן אין דיון", משחזר פרופ' גידי רכבי, מנהל המרכז לחקר הסרטן בתל השומר, שהשתתף בפגישה.

הפטנט המדובר הוא פרי שיתוף פעולה של בית החולים עם הממציא הפרטי מרקו לוצאטו. הפיתוח הטכנולוגי של המיזם מנוהל על ידי חברת ניובל טק. הקשר בין הצדדים נוצר בנסיבות עגומות: בתו של מכר של לוצאטו לקתה בסרטן ואושפזה בתל השומר. לוצאטו החל לחפש דרכים להפחית את ממדי המגפה. הוא ידע שהילדים של היום מקבלים לרשותם טלפון סלולרי בגילאים יותר ויותר צעירים, ושהיקף השימוש במכשירים עולה בהתמדה.

המלצות משרד הבריאות מציינות במפורש כי יש להפחית את החשיפה לקרינה באמצעות הרחקת המכשיר מהראש בשעת השיחה, ולכן הדיבור באמצעות אוזנייה חוטית (להבדיל מבלוטות'),‬ דיבורית או רמקול - בטוח הרבה יותר. ההמלצות גם קובעות כי ילדים רגישים במיוחד לקרינה סלולרית.

לוצאטו חיפש דרך שתאפשר להורים לתת לילדם מכשיר - אך תוך ידיעה שהוא אינו מסכן את בריאותו. הרעיון שהגה פשוט, אך מבריק: תוכנת ניטור, שניתנת להתקנה בכל מכשיר סלולרי. התוכנה, שנקראת ‭"Policy Program Conversation"‬ (תוכנית מדיניות שיחה), מעלה על הצג תפריט שבאמצעותו ההורים יכולים לבחור באיזה מצב ניתן יהיה לדבר במכשיר.

באמצעות סימון פשוט של "וי" במשבצת הנכונה, הם יכולים לגרום לכך שניתן יהיה לשוחח במכשיר רק באמצעות אוזנייה, רמקול, או כל אפיק אחר לפי בחירה. ובמילים אחרות: בעזרת התוכנה יוכלו ההורים לתת לילדים טלפונים סלולריים, בידיעה שחשיפתם לקרינה תהיה מינימלית, אפילו אם ירבו להשתמש במכשיר.
 
רק בדיבורית
לאחר שלוצאטו הציג את הרעיון בפני בכירי בית החולים, החליטו אלה להירתם לקידומו: "חלק מהמטרות שלנו כבית חולים הן להנחיל לציבור את הזהירות המתבקשת מחשיפה לקרינה", אומר פרופ' רוטשטיין.

"נכון שכיום סכנות הקרינה עדיין לא הוכחו חד-משמעית, אבל הממצאים נוטים יותר ויותר לתמוך בחששות שהיא גורמת נזקים, בעיקר לילדים", הוא מוסיף, "בטוח שלהתרחק מהמכשיר זה יותר טוב מלהתקרב אליו".

רוטשטיין מזכיר כי לפני כמה עשורים לא ידעו למה גורמת קרינה מייננת - וההקרנות שנעשו לטיפול בגזזת יצרו נזקים לחולים. "החוכמה היא לא לגלות את זה בדיעבד", הוא אומר. 

לכן, מסביר רוטשטיין, הוא ועמיתיו התלהבו מהרעיון שאיפשר לצמצם את הקרינה - מבלי לצמצם את השימוש במכשיר. "הרי לא נצליח לבטל או אפיש לו לצמצם את השימוש בסלולרי", הוא אומר בהשלמה, "זה לא סיגריות, ואם יש אפליקציה שמאפשרת לדבר בקרינה פחותה - חשוב מאוד לקדם אותה". 
"הלסת נשמטה"

השותפות בין לוצאטו לבית החולים כוללת הסכמה על כך שחלק ניכר מההכנסות הצפויות יועברו לחקר הסב רטן המתבצע בתל השומר. אלא שהניסיונות לקדם את המיזם המשותף נתקלו בחומה של התחמקויות מנומסות במקרה הטוב, וסרבנות במקרה הרע.

"מדובר בטכנולוגיה פשוטה שאפשר להתקין בכל מכשיר. עלות ההורדה שלה לא צריכה לעלות על 10-30 שקל", מסביר לוצאטו - שמספר שנדהם מהתגובות שקיבל.

"יצרתי קשר עם חברות סלולר אמריקאיות גדולות, הן לא היו מוכנות לשמוע. נציג של אחת היצרניות ה דולות בחו"ל אמר באחת הפגישות 'אני רק מתלבט אם זה יגרום לקידום שלי או לפיטוריי' - ויותר לא שמענו ממנו". 

"השיא היה כשישראלי שמייצג בארץ את אחת היצרניות אמר לנו 'כן, אני יודע שיש בעיה, אבל אני מעדיף לטמון את הראש בחול'. זו היתה הפעם הראשונה בחיי שהרגשתי את משמעות הביטוי 'הלסת נשמטה'".

במסגרת המאמצים להשיג שיתוף פעולה, פנו אנשי שיבא גם לחברות הסלולריות הישראליות. מפורום חברות הסלולר הובהר להם שאם היצרניות העולמיות יראו את המיזם בעין יפה, לא תהיה מניעה שגם החברות הישראליות יירתמו. מנכ"ל פורום הסלולר אף סייע בתיאום הפגישה שבה השתתפו בכירי תל השומר ונציגי היצרניות הגדולות, שהסתיימה ללא כל תוצאות.

אפשר לראות בכך הפגנה של רצון טוב וניסיון לעזור מצד החברות הישראליות, אך צריך לזכור שכדי להתקין את התוכנה אין כל צורך במעורבות של היצרניות העולמיות. אם היו באמת מעוניינות להקטין את חשיפת הציבור הישראלי לקרינה הסלולרית, החברות הישראליות היו יכולות לשתף פעולה עם אנשי שיבא מבלי לתלות זאת בתגובת היצרניות.

"קיבלנו את הרושם שהן חוששות שאם הן ילכו על זה, זו תהיה מעין הודאה שהמכשירים מסרטנים",  מסכם פרופ' רכבי את הפגישה עם נציגי היצרניות העולמיות. פרופ' רוטשטיין מוסיף: "להערכתי, הפחד הגדול של היצרנים זה להודות שיש סיכון, ומכאן יכולה לצמוח האחריות שלהם שעלולה להתבטא בתביעות שילכו אחורה בזמן".

אפקט פסיכולוגי

לוצאטו מספר שדיבר לא מזמן עם ספק סלולרי מאירופה. "הוא אמר שהם היו מאוד רוצים ללכת על זה, אבל הם חוששים שלפחות בטווח הקצר זה יוריד משמעותית את כמות השיחות. החברות בונות על הזיכרון הקצר של הציבור, אבל הן עושות טעות: בכל העולם יש רגולציה זוחלת שמטילה מגבלות על השימוש במכשירים ועל פרסומות, בעיקר בכל הנוגע לילדים, ובאמריקה גם מתבשלות כמה תביעות גדולות בנושא".

"האבסורד הוא שבכל מכשיר שנמכר בישראל יש הפניה להמלצות משרד הבריאות ומצרפים גם אוזנייה, אבל כנראה שמבחינה פסיכולוגית הם חושבים שיש הבדל בין חוברת שנשארת בקופסה ואף אחד לא מסתכל עליה, לבין מצב שבו עושים משהו אקטיבי - וזה מעביר מסר של דאגה".

לוצאטו ושיבא לא מתכוונים לתת להיעדר שיתוף הפעולה מצד עולם הסלולר לעצור אותם. בקרוב מתוכננת להם פגישה עם השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, ובכל מקרה הם מתכננים לפתוח אתר אינטרנט שבו יהיה ניתן להוריד את התוכנה בתשלום לא גבוה. "אני אהיה הראשון להשתמש בתוכנה", אומר פרופ' רוטשטיין, "אני לא מתכוון לסכן את הילדים שלי איפה שלא צריך".

לוצאטו: "כך או אחרת, אנשים בסוף ישתמשו בזה. זה יקרה, אבל בגלל שאין לנו שיתוף פעולה כל דבר לוקח הרבה יותר זמן. כבר חודשים אני מתייסר מהמחשבה כמה אנשים ובעיקר ילדים נחשפים לקרינה מיותרת בגלל הסחבת הזו, ואיזה נזק נגרם להם".

 
לסכן את הילדים
מפורום חברות הסלולר הישראליות נמסר כי "כל המכשירים הסלולריים הנמכרים בישראל עומדים בתקנים המחב מירים שקבעו רשויות הבטיחות בעולם ואשר אומצו גם בישראל.

"החברות הסלולריות פועלות וימשיכו לפעול על פי הנחיות ארגון הבריאות העולמי ורשויות הבטיחות בעולם ובישראל בכל הקשור לשימוש בטוח במכשיר הסלולרי. על מנת לעמוד בעקרון הזהירות המונעת, מחלקות החברות לכל רוכש אוזנייה שהשימוש בה מאושר על ידי הגורמים המוסמכים". 

סוני אריקסון בחרה שלא להגיב, מסמסונג ישראל נמסר כי "נציגי מרכז המחקר והפיתוח של סמסונג בישראל נפגשו עם פרופ' רוטשטיין ומרקו לוצאטו, אולם טרם הגיעו להחלטה. יצוין כי בכל הבדיקות שנערכו בעולם מכשירי סמסונג נמצאו כבעלי קרינה נמוכה, וזאת בשל המודעות הגבוהה של סמסונג לנושא הקרינה ודאגה לביטחון משתמשי מכשירי החברה. סמסונג בוחנת כל העת את הנושא, ובמסגרת זו נפגשת עם יזמים רבים".

ממוטורולה נמסר כי "מוטורולה בוחנת במהלך השנה מאות רעיונות ופטנטים במגוון תחומים. מטבע הדברים, רק מעטים מהרעיונות/הפטנטים מגיעים לשלב הסופי שבו ניתן ליזום שיתופי פעולה". 

את תגובת נוקיה העולמית לא ניתן היה להשיג.
 
Comments