למנוע האסון הבא: הרחבת בזן עלולה לסכן את הציבור

פורסם: 24 בנוב׳ 2010, 11:14 על ידי: Sustainability Org

בעקבות האסון בבתי הזיקוק מזהירים ארגוני הסביבה כי המפעלים במפרץ חיפה כוללים חומרים מסוכנים שעלולים לסכן חצי מיליון איש. לטענתם, אין לאשר הרחבת בתי הזיקוק

nrg מעריב | 24/11/2010 9:27
תגיות: בזן, חומרים מסוכנים, חיפה
בתי זיקוק בחיפה. מצבורי חומרים מסוכנים
בתי זיקוק בחיפה. מצבורי חומרים מסוכנים אלכס רוזקובסקי

האירוע אמש (ג') בבתי הזיקוק בחיפה, בו נהרגו שלושה אנשים, הזכיר לכולנו כי מפרץ חיפה הינו איזור רווי מתקנים מסוכנים, מצבורי חומרים מסוכנים ומיכלים שחלקם מיושנים. כל אלה סמוכים באופן מסוכן לחצי מליון בני אדם, הגרים, עובדים, לומדים ונוסעים באזור.

בקואליציה לבריאות הציבור קוראים לרשויות ולמשרדי הממשלה להבטיח שגרת חיים בטוחה ובריאה לתושבי חיפה. בארגון דורשים מהרשויות להגביר את האכיפה והפיקוח על מפעלים שעובדיהם חשופים לחומרים מסוכנים ולעשות בדק בית מעמיק יותר בטרם מאשרים הרחבת מפעלים במפרץ.

בתוך כך הודיע אמש, ח"כ דב חנין, יו"ר הועדה המשותפת (פנים-עבודה) לסביבה ובריאות, כי יכנס את הוועדה לנושא לדיון דחוף בעקבות האירוע. "את האסון היה ניתן למנוע. הקרבנות הם קרבנות שווא. נדרשת פעולה נחרצת מול המפעלים כדי להבטיח הגנה על החיים, הבריאות והבטיחות של העובדים ושל תושבי הסביבה", אמר ח"כ חנין. 

עד שיוכיחו אחרת

בארגוני הסביבה, ובראשם מגמה ירוקה, חוזרים ומזכירים בעקבות האירועים כי הוספת מתקן פצחן מימני עלול לגרום לאסון הבא. פיצוח הוא אחד השלבים בתהליך זיקוק הנפט הגולמי. הפיצוח משנה את ההרכב הכימי של כמה מהחומרים שהופרדו מהנפט הגולמי ומאפשר להפיק ממנו תזקיקים באיכות גבוהה יותר כמו סולר ודלק סילוני.

"הוספת מתקן הפצחן המימני דורש מיומנות גבוהה במיוחד", הם טוענים. לדבריהם, עד כה בתי הזיקוק לא הוכיחו את עצמם בעמידה בתקני זיהום אוויר, כפי שהתחייבו. בפנייתם למשרד להגנת הסביבה אומרים במגמה ירוקה: "עד שבזן לא יוכיחו כי הם ראויים לכך- אסור לתת להם להתרחב".

"זהו מתקן שמהווה סיכון בטיחותי לעובדים ולתושבי האזור", טוענת רונית פיסו, מנכ"לית הקואליציה לבריאות הציבור. "דליפה קטנה יכולה להפוך לסיכון גדול, להתלקחות ולתגובת שרשרת. לפי דעת הקואליציה אין מתקן דומה לזה בארץ ואין ידע מספק כדי להפעילו".

מבזן נמסר בתגובה: "האסטרטגיה העסקית של בזן היא לייצר מוצרי דלק לתחבורה באיכויות הטובות ביותר. דלקים אלו מביאים להפחתה משמעותית בפליטת מזהמים מכלי רכב. המתקן החדש אשר יוקם בבית זיקוק חיפה מיועד לייצר בעיקר סולר תחבורה משובח. מתקן זה נפוץ מאוד בתעשיית הזיקוק ומאות מסוגו מותקנים בבתי זיקוק ברחבי העולם. בבזן פועלים מתקנים דומים עשרות שנים. בזן הפחיתה פליטות לאויר באופן משמעותי מאז 2006. עם המעבר לגז טבעי הפליטות יפחתו עוד יותר ועם הקמת המתקן לא יתווספו פליטות".

לכתבה באתר nrg


כתבות קשורות:
בן אליעזר: בתי הזיקוק בחיפה הם פצצה גרעינית
Comments