לפנות את המפגע: חוק האסבסט נכנס לתוקף

נשלח 6 באוג׳ 2011, 1:46 על ידי Sustainability Org

החוק מסדיר את הטיפול בחומר המסרטן. ועדת הסביבה החלה לאשר את תקנות החוק, הקובעות כיצד יש לבצע עבודות פינוי אסבסט

nrg מעריב | 3/8/2011 15:10
תגיות: אסבסט, פינוי אסבסט,מפגע סביבתי
סכנה, אסבסט
סכנה, אסבסט צילום: אלכס רוזקובסקי

מחר (ה') נכנס לתוקפו החוק למניעת מפגעי אסבסט. החוק מסדיר את כל תחום הטיפול במפגעי אסבסט כמו גם ניקוי של אזורים שנפגעו מאסבסט. ככלל, החוק אינו מאפשר עבודות עצמיות באסבסט, אלא בתנאים המוגדרים בתקנות החוק. 

החוק נותן סמכויות רישוי, פיקוח ואכיפה למשרד להגנת הסביבה ולרשויות המקומיות, ובכלל זה הגדלה משמעותית של שיעורי הקנסות ומתן אפשרות להטלת עיצום כספי במקרה של הפרות הוראות החוק. החוק קובע גם סטנדרטים להגנה על העובד באסבסט, הרחקת הציבורי מאתר עבודת אסבסט, דגימות אוויר לבדיקה שאין סיבי אסבסט טרם אכלוס מחדש של המבנה והגדרת מיקום שליחת פסולת האסבסט.

האסבסט הוכח כחומר מסרטן ביותר שאפילו חשיפה קצרה לסיביו עלולה במקרים רבים מאוד להסתיים בפגיעה בריאותית קשה ואף מוות. על פי קביעת ארגון הבריאות העולמי כל אדם הנושם את סיבי האסבסט חשוף לסיכוני התחלואה של החומר.

היום (ד') אישרה ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת מקבץ ראשון של תקנות לחוק למניעת מפגעי אסבסט. מקבץ התקנות עוסק בתנאים המאפשרים, בין השאר, פטור לעבודה מצומצמת ולפינוי מוצר אסבסט. התקנות מגדירות גם את אופן העבודה הזהיר והמדויק לביצוע עבודה כזו.

"הוועדה עשתה מאמץ כדי לאשר את התקנות לפני יציאת הכנסת לפגרה, על מנת שהאדם הפשוט שצריך לבצע עבודות מצומצמות באסבסט, יוכל להיות פטור מהפעולות המורכבות שהחוק מחייב לגבי עבודות גדולות באסבסט", אמר יו"ר הוועדה, ח"כ אמנון כהן.

לכתבה באתר nrg
Comments