לראשונה ייבדקו סוגי הרעלים בגופם של ישראלים

נשלח 12 במרץ 2011, 0:50 על ידי Sustainability Org
עודכן ב- 14:53 10/03/2011

משרד הבריאות יבחן חומרים מסרטנים ומחוללי נזקים גנטיים בגופם של אזרחי המדינה. זאת בניסיון להבין עד כמה נרחבים ממדי החשיפה לזיהום סביבתי


משרד הבריאות יחקור לראשונה את הכמויות וסוגי החומרים הרעילים שחדרו לגופם של תושבי ישראל כתוצאה מגורמים שונים של זיהום סביבתי. מדובר במגוון חומרים שחלקם ידועים כמסרטנים או מחוללי נזקים גנטיים. המחקר, שהחל בימים אלו, צפוי להסתיים בתוך מעט יותר משנה ולהפוך בהמשך למחקר ארוך-טווח, שייתן מידע על ממדי החשיפה לזיהום סביבתי בישראל. המחקר נערך במימון הקרן לבריאות וסביבה.

את מטרות הסקר והאופן שבו ייערך הציגה שלשום הטוקסיקולוגית של משרד הבריאות, תמר ברמן, במהלך כנס של קופת חולים כללית על טיפול מערכת הבריאות בבעיות סביבתיות שנערך בתל אביב. ברמן ציינה שבמסגרת המחקר יילקחו דגימות שתן מ-250 בני אדם ותיבדק תכולת החומרים הכימיים הנמצאים בהם. מפאת מורכבות הנושא, חלק מן הבדיקות ייערכו במעבדה בגרמניה. בנוסף, הסבירה ברמן, למשתתפים במחקר יחולקו שאלונים מפורטים שמהם ניתן יהיה ללמוד על מקורות החשיפה שלהם לזיהום סביבתי: למשל, היקף השימוש בתכשירי הדברה ביתיים או מידת החשיפה לזיהום ממזון.אחד החומרים שנוכחותם בשתן תיבדק הוא ביספנול A, שזכה בשנים האחרונות לפרסום בגלל הימצאותו בבקבוקי תינוקות ומוצצים, והחשש הוא כי יש לו השפעות בריאותיות שלילות על ילדים. בין השאר נחשד חומר זה כמחולל פגיעה במערכת ההורמונלית, שעשויה להעלות את הסיכון להתפתחות מחלות כמו סרטן, סוכרת מסוג 2 ופרקינסון. באחרונה החליט האיחוד האירופי לאסור את השימוש בחומר זה.

בנוסף לכך, ייבדקו ריכוזי קבוצת חומרים ארומטים-פחמימניים, שמקורם בעיקר בשריפת נפט ודלק במכוניות ומתקנים לייצור חשמל. חלק מקבוצת חומרים אלו ידועים כמסרטנים. כמו כן, ייבדקו קבוצת חומרים הנקראים פתלטים ומשמשים כתוסף במוצרי פלסטיק, חומרי הדברה אורגנו-זרחניים שעשויים לפגוע במערכת העצבים, וקוטינין, חומר הנמצא בסיגריות.

ברמן ציינה שישראל הולכת בעקבות מרבית המדינות המפותחות בעולם המקיימות לאורך שנים בדיקות להימצאות מזהמים סביבתיים בגופם של בני אדם. בחלק מהמדינות, כמו צרפת, אף נדרשות בדיקות כאלו על פי חוק. ממצאי הבדיקות יוכלו לשמש להשוואת מצב החשיפה לזיהום סביבתי בישראל לעומת מדינות אחרות, ולאורך שנים גם לתת מידע האם החשיפה בישראל נמצאת במגמת ירידה או עלייה. ביחד עם השאלונים יהיה ניתן להעריך מהם מקורות החשיפה והחומרים שאחריהם יש לקיים מעקב צמוד יותר.

עם זאת, ברמן הדגישה שלא ניתן יהיה להסיק מהבדיקות מהי מידת הסיכון האישי עבור כל אחד מן הנבדקים. "אנחנו נהיה מחויבים לדווח לכל אחד מהמשתתפים מה נמצא בבדיקות, אבל לא נוכל לתת לו הערכה עד כמה זה מסוכן", ציינה בכנס.

לפני כארבע שנים ערכה ברמן בבית חולים הדסה בירושלים מחקר מצומצם, שבמהלכו נלקחו דגימות דם ושתן מ-20 נשים בהריון. בקרב הנשים נבדקה רמת חומרי ההדברה האורגנו-זרחניים בגופן, ואצל 70% מהן נמצאו תוצרי לוואי של אחד מחומרי ההדברה. הריכוז הממוצע של החומר אצל כל אחת מהן היה גבוה מזה שנמצא אצל נשים בהריון בארצות הברית.

בשנים האחרונות הפכו בדיקות להימצאות חומרים רעילים בגוף כלי להעלאת המודעות לטיפול בזיהומים סביבתיים. לפני כמה חודשים נערכה בשטוקהולם ועידה של האו"ם במסגרת האמנה לצמצום זיהום הכספית, הפוגעת בין השאר ביכולת ההתפתחות של ילדים. בכנס נערכו בדיקות להימצאות כספית בשיער של 45 נציגי מדינות שהגיעו לוועידה - בכולם נמצאה כספית. כמו כן, אצל שליש מהנציגים נמצאו רמות כספית גבוהות מהסף הבטוח שנקבע בארצות הברית. מארגני הוועידה ציינו שמקור הכספית הוא בדגים שבהם מצטברת מתכת רעילה זו. כאשר הם נאכלים על ידי בני אדם היא עוברת לגופם ומרעילה אותם.

לכתבה בהארץ

Comments