עלות שיקום הקרקע המזוהמת בגוש דן: 42 מיליון ש'

נשלח 31 ביולי 2011, 12:52 על ידי Sustainability Org

בנייה של מאות דירות תתעכב אם הקרקע לא תשוקם. ברשות המים דורשים להקצות תקציב. "הזיהום עלול להתפשט לקידוחי מי שתייה"

nrg מעריב | 31/7/2011 13:45
תגיות: זיהום קרקע, זיהום מים,שיקום קרקעות מזוהמות, רשות המים

תוכנית לטיפול בבעיית זיהום הקרקע ומי התהום בגוש דן הוגשה בימים באחרונים לרשות המים. התוכנית, שגובשה על ידי חברת לואיס-ברג'ר האמריקאית, קובעת כי העלויות לפעולות שיקום מי נאמדות בכ-42 מיליון שקל.

גבעתיים. הבנייה עלולה להתעכב
גבעתיים. הבנייה עלולה להתעכב. רובי קסטרו

כתוצאה מפעילות תעשייתית רבת שנים בגוש דן, הזדהמו הקרקע ומי התהום. ברשות המים מסבירים כי, באזורים מסוימים עלולה להיות סכנה לבריאות הציבור כתוצאה מהימצאות מזהמים אורגניים נדיפים ורעילים במי התהום. העניין מקבל תוקף מיוחד, נוכח פעולות המחאה בנושא הדיור, זאת מפני שבמוקדי הזיהום מתוכננת בנייה מסיבית. כיום הבנייה המתעכבת בשל הצורךבפעילות שיקום מי התהום.

כך למשל, באתר תע"ש מגן בנחלת יצחק בו מתוכננות להיבנות כ-800 יחידות דיור, או בשטחים הצמודים לאתר ערבי נחל, אשר גם בו התקיימה במשך עשרות שנים פעילות התע"ש. "אם לא ייושמו תוכניות השיקום, לא ניתן יהיה להתחיל בפיתוח השטחים לבנייה", אומרים ברשות המים. "זאת על מנת להגן על עובדי הבניין ועל הדיירים העתידים לגור באזור, וגם כדי למנוע את התפשטות הזיהום באקוויפר לעבר קידוחי מי שתייה".

תוכנית השיקום שהוגשה לאחרונה היא, למעשה, השלב האחרון בעבודות מיפוי וזיהוי מוקדי הזיהום. התוכנית מתמקדת בחמישה אתרים, בהם הייתה מרוכזת בעבר פעילות תעשייתית מזהמת. העלויות לפעולות שיקום מי התהום באתרים אלו נאמדות, כאמור, בכ- 42 מיליון שקל. ברשות המים טוענים כי מדובר ב"עלויות זניחות ביחס להיקף הפרויקטים המתוכננים בהם". "אנו בטוחים כי ימצא ויוקצה התקציב הנדרש לביצוע פעולות חשובות אלו", ציינו.

כמו כן, יישום התוכנית יזרז גם את הטיפול באתר בו נמצא הזיהום מעכב גם את פרויקט הרכבת התחתית לו דרושה שאיבה אינטנסיבית של מי תהום, מחשש לגרירת מזהמים ופיזורם באקוויפר.

לכתבה באתר nrg

Comments