מתכון לאסון: גם מאשרים וגם מפקחים על קידוחים

פורסם: 6 ביוני 2012, 4:24 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 6 ביוני 2012, 4:25 ]

דוח אדם טבע ודין מזהיר כי השיטה שהובילה לאסון דליפת הנפט במפרץ מקסיקו – מונהגת גם בישראל. מנכ"ל העמותה: "לא צריך לחכות לאסון"

nrg, 5/6/2012
 
תגיות: קידוחי נפט וגז, סביבה ימית, דליפת נפט, אדם טבע ודין
דליפת הנפט במפרץ מקסיקו. באדם טבע ודין מזהירים
דליפת הנפט במפרץ מקסיקו. באדם טבע ודין מזהירים צילום: איי-פי
"משרד האנרגיה והמים מצוי בניגוד עניינים מתמשך בכל הנוגע להסדרת קידוחי הגז והנפט", טוענים בעמותת "אדם טבע ודין" בדוח שהוצג היום (ג') ביום איכות הסביבה של הכנסת. הדוח סוקר את הנזקים סביבתיים שגורמים הקידוחים ומצביע על שורה כשלים העלולים לגרום לאסון ימי, בדומה לאסון ממפרץ מקסיקו.
על פי הדוח, משרד האנרגיה מוסמך להנפיק היתרים, רישיונות ומתן זיכיונות למאגרי הגז והנפט, זאת כאשר אותו משרד, ואף אותם ממונים במשרד האנרגיה והמים הם גם האחראים לפיקוח והסדרת ההיבטים הסביבתיים-בריאותיים הנובעים מתהליך קידוחי הגז והנפט במים.

לפני פיצוץ: התקן שימנע אסון מקידוחי נפט?
ארגוני הסביבה נגד נוהל חיפושי הנפט החדש
בדרך לים השחור: מי ימנע פיגוע סביבתי בים?
לפני אסון? מתגבש קוד סביבתי לחיפושי נפט וגז

"מצב זה, בו רשות אחת היא האחראית למתן רישיונות נפט על מנת להפיק ולפתח את משק האנרגיה והיא גם זו אשר אמורה להגביל את אותן חברות ולפקח עליהן מפעולות העלולות לגרום לנזק סביבתי הוא מצב השרוי בניגוד עניינים חמור ואשר השלכותיו הן פיתוח משק האנרגיה על חשבון הסביבה ובטיחות הציבור", נכתב בדוח.

לטענת אדם טבע ודין, מצב דומה פעל גם בארצות הברית עד לאסון דליפת הנפט של חברת BP במפרץ מקסיקו. "מיד אחרי האסון נהקבע כי הסמכויות שניתנו לרשות האחראית על הקידוחים שכללו גם את פיתוח משק האנרגיה וגם פיקוח ואכיפת כל ההיבטים הסביבתיים הינן 'משימות סותרות המהוות ניגוד עניינים'", נכתב בדוח.
לפני ועדת החקירה

"על ממשלת ישראל לשנות את המצב הקיים, להפריד בין הרשות המנפיקה רשיונות לבין הרשות האחראית על ההבטים הסביבתיים", אמר עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל העמותה. לדבריו, זוהי מסקנה שהוסקה בעקבות אסונות קטסטרופליים במדינות מערביות כגון בריטניה וארצות הברית. "אין צורך לחכות גם כאן לאסון, חס וחלילה, אשר בעקבותיו תוקם ועדה שאחת ממסקנותיה תהיה הפרדת רשויות".

"נדרשת חשיבה אחרת לגמרי בתחומי הנפט והגז בים התיכון", הוסיף גם ח"כ דב חנין, יו"ר השדולה החברתית-סביבתית בה הוצג הדוח. לדבריו, חייבים גם לאמץ את מסקנות החקירה האמריקאית בפרשת אסון מפרץ מקסיקו וליצור רגולציה סביבתית בעלת מעמד עצמאי ונפרדת מזו של משרד האנרגיה.

ממשרד האנרגיה נמסר בתגובה: "הטענות מוכרות לנו וחוזרות על עצמן בשנים האחרונות שוב ושוב, ללא כל הצדקה, ומתוך אי ידיעת העובדות לאשורן. במסגרת חוק הנפט קיימים כל הכלים המאפשרים יישום מיידי של כל הדרישות הסביבתיות. העובדות מוכיחות כי הדרישות כבר הוצבו בפני החברות והן מיושמות בשטח. משרד האנרגיה והמים פועל לפיתוח משק האנרגיה וחיפושי הגז הטבעי והנפט תוך בניית תעשיה מתקדמת, בת קיימא אשר פועלת על פי כללי הבטיחות וההגנה על האדם והסביבה. הטענות על ניגוד עניינים מופרכות ולא נכונות".

 
Comments