מה מסתתר בחצר האחורית של "חוד מתכות"?

פורסם: 25 במאי 2010, 5:20 על ידי: Sustainability Org
במשרד להגנת הסביבה ניסו להרגיע אותנו ואמרו שהשריפה בשבת במפעל המתכות פרצה באופן בלתי נמנע בערימת גרוטאות. מה שהם לא סיפרו זה שלא רחוק משם, באותה חצר, יש "הר" פסולת ישן - 19 מטר של חומרים מסוכנים שהמדינה התחייבה לפנות כבר ב-2001
עו"ד עמית ברכה, 25/5/2010

ענן שחור כיסה בשבת את שמי הקריות, מפרץ חיפה ועכו, כתוצאה משריפת ענק שפרצה במפעל "חוד מתכות". המשרד להגנת הסביבה הזדרז לסבר את אוזני הציבור ולספר שהמפעל לא חורג מהתקנים, שתפתח חקירה פלילית, שמדובר בהתלקחות ספונטנית של ערימת פסולת ושלא בטוח שניתן היה למנוע את השריפה.

 

אבל רשויות המדינה שכחו לספר לנו שרק במזל פרצה השריפה בערימת הגרוטאות ולא ב"הר" הפסולת המפורסם הנמצא בחצר האחורית של המפעל. זוהי ערימה המתנשאת לגובה של 19 מטר וכולל למעלה מ-300 אלף טונות של פסולת מסוכנת לבריאות, ובעלת פוטנציאל מסרטן.


מכבים את השריפה במפעל (צילום: שי וקנין)

 

כמה נוח לא לספר לציבור שנגד המשרד להגנת הסביבה ומשרד האוצר תלוי ועומד בג"ץ של עמותת "אדם טבע ודין" ועמותת "אזרחים למען הסביבה בגליל" (אל"ס), במסגרתו הורה בית המשפט העליון למדינה כבר לפני חמישה חודשים להתחיל לאלתר בפינוי אתר הפסולת הפיראטי. נוח עוד יותר לא לספר לציבור שהחלטת ממשלה לפנות את הר הפסולת הנוראי הזה לא מתבצעת משנת 2001.

 

הר הפסולת בחצר:

תגובת המשרד להגנת הסביבה

חשוב להדגיש כי אין מדובר במפגע של מפעל "חוד מתכות" שבו ארעה השריפה. "הרי" הפסולת הן שאריות של מפעלי הפלדה המאוחדים בע"מ, שהתפרקו בשנת 2001. אמנם מדובר בחצר משותפת אך אין ל"חוד מתכות" כל חלק ביצירת אותם הרי פסולת, או מחויבות כלשהי לטפל בהם. בשבוע שעבר הוגש לבית המשפט מסמך הסכמות בין המדינה ובין מפרק מפעלי הפלדה בנוגע להרי הפסולת בקריית הפלדה. על פיו, מפרק מפעלי פלדה מאוחדים בע"מ (בפירוק) ייקח על עצמו את ניהול פרויקט הניקוי כאשר כחלק מאחריותו להוציא מכרז לקבלן מבצע. המדינה משתתפת, על פי החלטת הממשלה ב-20 מיליון ש"ח ולא יותר מ-50 אחוז מעלות הפרויקט. בימים אלו אנו שוקדים על הכנת החוזה בין המפרק למדינה ולאחר חתימתו יוצא המכרז לקבלן מבצע.


שוו בנפשכם מה היה קורה אילו השריפה הייתה מתרחשת בהר הפסולת ולא באות ערימת גרוטאות כדברי המשרד להגנת הסביבה. שתיהן הרי ממוקמות בחצר המפעל. מה הייתה ההשפעה הבריאותית של שריפת יותר מ-300 אלף טונות של אבץ, קדמיום, נחושת, גרגרי אבק מוצק ועוד חומרים מסרטנים? מה הייתה ההשפעה הסביבתית והאקולוגית במקרה הזה?

 

האם גם אז היו המשרדים האחראים מסתפקים באמירה שוות נפש על "התלקחות ספונטנית" או שמא היו מודים אז בפני הציבור על המחדלים שלהם – של המשרד להגנת הסביבה, משרד האוצר ומשרד התמ"ת - שהובילו לעתירת הענק נגדם בפברואר 2007?

 

 

לא צריך להיות מומחה גדול במשפט סביבתי כדי להבין כיצד תסתיים העתירה כנגד משרדי הממשלה בעניין הר הפסולת בחצר "חוד מתכות". לא צריך גם להמתין הרבה: דיון בנושא נקבע לשבועות הקרובים. אך גם לא צריך להיות מומחה כדי להביע תמיהה גדולה על התגובות הבלתי ענייניות לאירוע השריפה החמור.

 


על משרדי הממשלה השונים והמשרד להגנת הסביבה בראשם היה להתריע שהשריפה שפרצה בשבת עלולה חלילה להיות רק את קצה הקרחון, וישנו הר פסולת של 19 מטר שעלול גם הוא להתלקח בכל רגע. עליהם להתייצב באומץ מול הציבור ולנסות להרגיעו דווקא בהתייחסות לעובדה שההליך המשפטי הוביל להחלטה להקצות 21 מיליון שקלים להעברת הר הפסולת לאתר מוסדר. מיד אחר כך הם צריכים להתחיל ולפעול, ולמלא את התחייבותם בעניין הזה.

 

התגוננות והסתתרות מפני האמת מובילה בסופו של יום לכאוס. חיינו וחיי ילדנו אינם הפקר. חקירה פלילית, אם בכלל, יש לכוון רק נגד משרדי הממשלה הרלוונטיים העוצמים עיניהם זה שנים מלראות את גודל האסון העלול להתרחש באזור המפרץ.

הכותב הוא מנכ"ל עמותת "אדם טבע ודין"


לכתבה באתר ynet

Comments