מחקר: בחיפה פי 2.5 ילדים אסתמטיים בגלל הזיהום

פורסם: 25 בפבר׳ 2010, 10:01 על ידי: Sustainability Org
עודכן ב- 09:36 25/02/2010

חוקרים ישראלים קשרו לראשונה בין זיהום האוויר בחיפה ובקריות לבין רמות האסתמה בקרב ילדי האזור, הגבוהות בהרבה מהממוצע הכלל-ארצי. משרד הבריאות מסתייג מהממצאים


מפרץ חיפה | חולים יותר, מאושפזים יותר

מחקר שערכו חוקרים ממשרד הבריאות, משירותי בריאות כללית ומאוניברסיטת חיפה מצא תחלואה גבוהה של אסתמה בקרב ילדים בחיפה ובקריות - ברמות הגבוהות עד פי שלושה מהממוצע הכלל ארצי. הנהלת משרד הבריאות הסתייגה אתמול מממצאי המחקר, שם טענו כי השכיחות הגבוהה של האסתמה בחיפה לא הוכחה ודאית.

החוקרים, שהציגו את ממצאיהם בכנס שנערך השבוע בבית החולים הדסה עין-כרם, טוענים לראשונה שקיימת זיקה ישירה בין זיהום האוויר בחיפה ובקריות לבין שיעור הסובלים מאסתמה. מחקרים שבוצעו בעבר בעולם כבר הצביעו על קשר בין חשיפה לזיהום אוויר לבין תחלואת אסתמה, בין היתר בקרב ילדים המתגוררים בסמיכות לכבישים סואנים - וזאת בשילוב גורמים גנטיים. עם זאת, לטענת החוקרים הישראלים, הפרמטר העיקרי שמשפיע על התחלואה באסתמה הוא השמנת יתר.

שיעורי האסתמה שנמדדו - 16.6% מילדי חיפה ו-21% מילדי קרית ים - דומים לשיעורים הנמדדים באחרונה בחלק ממדינות המערב, לרבות ארה"ב (22.3%), בריטניה (20.9%) וקנדה (18.2%). יש לציין כי הממוצע הארצי של תחלואת אסתמה בקרב ילדים - 7%, הנמוך משמעותית ממדינות המערב - נמדד במחקר שבוצע ב-2003 במרכז לבקרת מחלות. במחקר ההוא שיעור האסתמה בחיפה עמד על 7.8% בלבד.

החוקרים מצאו גם זיקה בין השמנת יתר לתחלואת אסתמה. רבע מהסובלים מהשמנת יתר אובחנו גם כחולי אסתמה. בקרב אלו שאינם סובלים מהשמנת יתר, היה השיעור נמוך יותר - 15.6%. בנים נטו יותר לפתח אסתמה בהשוואה לבנות.

בראש צוות החוקרים עמד ד"ר יונתן דובנוב, מלשכת הבריאות המחוזית בחיפה. המחקר בדק את שיעור הילדים שאובחנו כחולי אסתמה או המטופלים בתרופות לאסתמה, מקרב 3,922 תלמידים בגילי 6-14. כל הילדים שהשתתפו במחקר מתגוררים בשבעה יישובים באזור חיפה, ומבוטחים בכללית.

שני היישובים באזור שבהם נרשמו שיעורי התחלואה הנמוכים ביותר הם קרית טבעון (8.7%) וקרית ביאליק (8.6%) - שניהם נמצאים בקצוות של מטרופולין חיפה. לגבי קרית ים, שבה נרשם שיעור התחלואה הגבוה ביותר, נמצא כי הילדים ביישוב גם סובלים משיעור גבוה יחסית של השמנת יתר (11.5%). שיעור הילדים השמנים בחיפה, לדוגמה, הוא 4.5%.

החוקרים גילו כי רבע מהילדים שסובלים מהשמנת יתר הם גם חולי אסתמה. בקרב אלה שאינם סובלים מהשמנת יתר, השיעורים נמוכים יותר - 15.6%. החוקרים ביקשו לבדוק גם אם יש קשר מובהק בין זיהום אוויר להשמנה, אולם לא נמצאה זיקה כזו. בנוסף, בנים נטו יותר לפתח אסתמה בהשוואה לבנות.

יש לציין כי כל הילדים שנבדקו במחקר החדש מתגוררים במרחק של עד 500 מטר מתחנה לניטור איכות האוויר. בניתוח סטטיסטי נמצא כי חשיפה מוגברת לרמות זיהום אוויר בגופרית דו-חמצנית - מזהם הנוצר בשריפת חומרי דלק במפעלי תעשייה - העלתה ב-11% את הסיכון שילדים יחלו באסתמה בכלל היישובים, וב-37% בקרית ים. בנוסף, חשיפה לרמות מוגברות של חלקיקי זיהום אוויר החודרים את דרכי הנשימה - ומקורם בין היתר בשריפת תרכובות אורגניות במפעלי המפרץ - העלתה ב-8% את הסיכון לאסתמה בקרב ילדים.

במשרד הבריאות הסתייגו מממצאי המחקר: "הממצא הקושר בין זיהום אוויר ואסתמה ידוע כבר שנים רבות בארץ ובעולם", נמסר. "אמנם זוהה חשד לשכיחות גבוהה יחסית של אסתמה באזור חיפה, אך הוא לא הוכח ודאית, ולא קשור בוודאות דווקא לזיהום אוויר, כי גם השמנה זוהתה כגורם סיכון".
Comments