מחקר: רוב האוויר המזוהם מגיע לישראל מאירופה

נשלח 20 ביוני 2011, 13:26 על ידי Sustainability Org
עודכן ב- 08:32 19/06/2011

רעלים ללא גבולות


זיהום רב הנוצר בצפון אפריקה ובאירופה עושה את דרכו לישראל על גבי גושי אוויר, כשהוא מכיל בתוכו חומרים מסוכנים לבריאות כמו מתכות רעילות וחומרי הדברה. מסדרת מחקרים שעורכים בשנים האחרונות חוקרים באוניברסיטה העברית ובמכון ויצמן עולה שגם אבק מדברי המגיע לישראל סופח אליו חומרים רעילים. ממצאי המחקרים יוצגו מחרתיים בוועידת הנשיא בירושלים, הנערכת בשיתוף האוניברסיטה. בשנים האחרונות עורכים מדענים ניתוח של חלקיקי האוויר המגיעים לישראל.

הם אוספים דגימות אוויר ומנתחים את הרכבם, תוך שהם מצליבים את ממצאי הניתוח עם נתונים סינופטיים המעידים על מקור האוויר. כך ניתן לקבל מידע על הרכב חלקיקים שונים באוויר וגם על מקורו. חוקרים יודעים כבר שנים רבות שזיהום אוויר נע בין מדינות, לעתים על פני מרחקים גדולים, אולם רק בשנים האחרונות נערך ניתוח מדויק של סוגי הזיהום ומקורותיהם המדויקים.

על פי המידע שנאסף במחקרים אלו, מתברר שבשני שלישים מימות השנה מגיעים לישראל גושי אוויר ממערב ומזרח אירופה. ביותר מ-20% מימי השנה מגיע אוויר מסעודיה, ירדן וצפון אפריקה.

החוקרים שדגמו אוויר בסופות אבק רבות מצאו שבימים רבים בעונת הקיץ יש בישראל חלקיקי אבק שמקורו באירופה והם מזוהמים במתכות רעילות כמו ניקל, אבץ ועופרת. יותר ממחצית ממתכות אלו הצטברו באבק עוד באירופה, וכך נמצאה בחלקיקי הזיהום עופרת שמקורה באוקראינה לצד עופרת מישראל.

החלק היחסי של הזיהום האירופי הוא גדול יותר מזיהום ממקור מקומי בימים הקרירים יותר של הקיץ. על פי מחקר נוסף שנערך באוניברסיטה העברית, דגימות אוויר באזור בית שמש הראו שיותר ממחצית מחלקיקי הזיהום בקוטר גדול הגיעו ממרחק של מאות קילומטרים ואף יותר.

אחד הגילויים החשובים של המחקרים האחרונים הוא שאבק מדברי, שנחשב עד עתה כגורם זיהום ממקור טבעי, ולכאורה פחות רעיל, מכיל לא מעט חומרים שיוצר האדם ומהווים סכנה בריאותית. "מצאנו שהאבק המדברי שבדקנו בירושלים מכיל מלבד מתכות רעילות גם חומרי הדברה", מציין פרופ' יגאל אראל, אחד החוקרים המשתתפים במחקר. "לעתים מדובר בזיהום שנספח לאבק מתוך קרקעות מזוהמות הקיימות במדינות שונות, בהן מצרים".

אחת ההשערות של החוקרים היא שאחד ממקורות הזיהום המגיע בסופו של דבר לישראל הוא פעילות תעשייתית של התכת מתכות באזור קהיר. יש לציין שגם זיהום מישראל מגיע למדינות שכנות. על פי אחד המחקרים, קיימת סבירות גבוהה שיזהום אוויר הנוצר בל"ג בעומר, עושה את דרכו עד לבירה הירדנית עמאן.

החוקרים מציינים שפעילות לשיפור איכות האוויר בישראל, אינה מספיקה על מנת למנוע את הסיכון הבריאותי הנלווה לזיהום. לטענתם יש לנסות לפעול לקביעת אמנות אזוריות שבהן יתחייבו כל המדינות לפעול בעניין. למשל, במקרה של מצרים, יש לעודד אותה לאכוף את החוקים לאיכות אוויר. על פי החוקרים, יש אינטרס משותף לכל המדינות מאחר שזיהום אוויר גורם למאות מקרי מוות מדי שנה.

לכתבה בהארץ

Comments