מחיר שיקום האתרים המזוהמים בישראל: 4 מיליארד שקלים

נשלח 27 במאי 2011, 11:41 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 27 במאי 2011, 11:44 ]
עודכן ב- 12:34 27/05/2011

מחלוקות על המימון מעכבות את הטיפול בסביבהמי שיזדמן בימים אלה לשטחי האתר הארצי לטיפול בפסולת מסוכנת באזור התעשייה ברמת חובב ימצא כי ערימות הענק של חביות הרעלים במקום הולכות ומפנות את מקומן לטובת גינות, וכי הנוזלים הרעילים מהבריכות שבמקום נשאבים ומנוטרלים. זאת כחלק מפעולות החברה הממשלתית לשירותי איכות הסביבה, האחראית על האתר, שיאפשרו את הפעלתו הבטוחה. האתר הוא כיום החלופה היחידה לטיפול בפסולת מסוכנת, שלא ניתן לטפל בה במפעלי תעשייה.

אולם מבצע השיקום הזה - שעלותו הכוללת מסתכמת במעל ל-300 מיליון שקלים - הוא רק אחד מני רבים שתיאלץ המדינה לקדם בשנים הקרובות בעלות של יותר מארבעה מיליארדי שקלים.

לדברי מנהל החברה לשירותי איכות הסביבה, ד"ר איתן זילביגר, "השיקום מאפשר לנו להשתמש מחדש בשטחים לטיפול בפסולת. הוא גם אחד התנאים שאמורים לאפשר את הקמתה של עיר הבה"דים באזור רמת חובב". זילביגר הוסיף ואמר כי "יש סיבה חשובה נוספת לשיקום, והיא שאנחנו עובדים בתוך האתר ואסור שנהיה חשופים לסיכונים".

פרויקט השיקום הגדול בישראל בשנים הקרובות מתוכנן עבור המתחם שבו נמצאים כיום מפעלי התעשייה הצבאית ברמת השרון. הקרקע באזור זוהמה במשך שנים רבות, ואם לא תשוקם לא יוכל מינהל מקרקעי ישראל לקדם את הקמתן של 20 אלף יחידות דיור במקום.

בימים אלה החלו דיונים בוועדת תכנון ובנייה של מחוז תל אביב לקראת אישור תוכנית הבנייה שביצועה תלוי בטיהור הקרקע. על פי הערכה ראשונית של מינהל מקרקעי ישראל, עלות השיקום עשויה להגיע ל-2.3 מיליארד שקלים, אם כי יש גורמים מקצועיים המעריכים שהעלות תגיע למחצית מסכום זה. הערכות אלו אינן כוללות את עלות טיהור מי התהום, שנאמדת במאות מיליוני שקלים.

גם בכניסה הדרומית של הר הפסולת חירייה, שאמור להיות חלק מרכזי בפארק אריאל שרון, החלו כבר פעולות השיקום. לפי הערכות, עלות השיקום תגיע ל-250 מיליון שקלים - חלק מהכסף כבר הועבר על ידי הממשלה וחלקו נתרם על ידי קרן ברכה.

"מדובר בין השאר בייצוב המדרונות והעתקת אפיקי הנחלים העוברים בסמוך להם", אמר דני שטרנברג, יועץ סביבתי ועד לאחרונה מנהל החברה הממשלתית שאמורה להקים את הפארק. "בנוסף יש אמצעים לאיסוף גז הנפלט מהר הפסולת ומערכת לאיסוף הנוזלים היוצאים מההר".

לדברי שטרנברג, בישראל יש כיום עוד עשרות אתרים ששימשו בעבר לסילוק פסולת עירונית ונסגרו לפני יותר מעשר שנים, אך רובם הגדול לא עברו כל שיקום. לדבריו, הם ממשיכים לפלוט גזים שחלקם מסוכנים לסביבה ונוזלים המסכנים מי תהום, אך שיקום של חלקם עשוי להגיע ל-30 מיליון שקלים לכל אתר.

המקום שהפך סמל לבעיות זיהום הסביבה בישראל, נחל הקישון, עומד גם הוא בפני מבצע שיקום יקר ומורכב המתמקד בקרקעיתו. אתמול אישרה הוועדה לתכנון ובנייה של מחוז חיפה תוכנית בעלות 210 מיליון שקלים לניקוי בוצה (שאריות שפכים תעשייתיים, צ"ר) שהצטברה בקרקעית הנחל. הממשלה אמורה גם היא לאשר בקרוב את תוכנית השיקום.

על פי התוכנית, שמוביל השר להגנת הסביבה גלעד ארדן, יתחילו כבר בעוד חודשיים עבודות לחפירת קטע חדש של נחל במקום קטע קיים הנמצא ליד בתי הזיקוק. בקטע שיתייבש ובשדה הסמוך לו תוקם מערכת מיוחדת לקליטת הבוצה שתוצא מהקרקעית ותעבור תהליכי פירוק וטיהור באמצעים ביולוגיים. לאחר מכן יהפוך שטח זה לפארק שיעבור לניהול רשות נחל קישון. אחד החששות לגבי פרויקט זה נוגע לחשיפת העוסקים בו לחומרים רדיואקטיביים, הנמצאים בפסולת פוספטים שמקורם במפעלי האזור. השבוע נקבע בחוות דעת של המשרד להגנת הסביבה שעובדים יכולים לשהות במקום ללא סיכון לחשיפה מסוכנת לקרינה רדיואקטיבית.

בעיה מרכזית המוסיפה לעכב תוכניות שיקום היא שאלת המימון. כך, בנוגע לאתר שברמת השרון התעוררה מחלוקת בין משרדי הממשלה לגבי מי מהם אמור לממן את תיקון הנזקים הסביבתיים. בנוסף, בנוגע לעבודות השיקום בנחל הקישון התעוררה מחלוקת בין המשרד להגנת הסביבה ומפעל חיפה כימיקלים, הפועל סמוך לנחל. המשרד דרש שהמפעל יקצה 22 מיליון שקלים לשיקום, אך המפעל מוכן להעביר סכום נמוך בהרבה ועד עתה לא הושגה הסכמה.

לכתבה בהארץ
Comments