מפעל פרוטרום: גם מסריח וגם מצפצף עליכם

פורסם: 30 באוק׳ 2009, 10:43 על ידי: Sustainability Org
מועד פרסום: 27/10/2009
 
למפעל התמציות ממפרץ חיפה יש היסטוריה ארוכה וריחנית, שכוללת הרשעה בבית המשפט, צו סגירה וקנס, שימועים והתראות. ועדיין, לטענת המשרד להגנת הסביבה הוא ממשיך לגרום למטרדי ריח קשים ולא ממלא את התחייבותו לתיקון הליקויים. אז למה המשרד נותן לו עוד ארכה ועוד התראה?
 
מי יעצור את מפעל התמציות "פרוטרום" ממפרץ חיפה, ימנע ממנו להמשיך ולהפיץ צחנה לכל עבר ולצפצף על החוק שוב ושוב? כרגע, אין עדיין תשובה לשאלה הזו.
 
לאחר שכבר הורשע בהפרת החוק למניעת מפגעים בשל הסירחון שהוא פולט, ואפילו עמד בפני סכנת סגירה, עמד בשורה של שימועים והליכים מנהליים, טוענים במשרד להגנת הסביבה שהמפעל עדיין לא עומד בהתחייבותו לבית המשפט, לא מתקן את הליקויים שהתגלו בשטחו, וממשיך להפיץ ריחות עזים לסביבה.
 
אתמול (ב') שיגר מנהל מחוז חיפה במשרד, שלמה כץ, הזמנה נוספת לשימוע לסגן נשיא המפעל, ארי רוזנטל. במכתב מציין כץ כי מפגעי הריח מהווים הפרה של תנאי רשיון העסק ועבירה על החוק למניעת מפגעים – ומפרט בפני רוזנטל את שורת ההפרות הבלתי נגמרת של המפעל בנושא.
 
היסטוריה ארוכה וריחנית
ההיסטוריה הריחנית של "פרוטרום" נפרשת על פני מספר רב של שנים אפופות סירחון בלתי נסבל. התושבים הגרים בסמוך אליו ועובדי המפעלים הסמוכים מתלוננים לא פעם על מטרדי הריח הקשים שהוא גורם.
 
רק לפני שמונה חודשים, בפברואר 2009, התחייב המפעל בהסדר טיעון בפני בית משפט השלום בחיפה לבצע הסדרה מלאה של מפגעי הריח. הסדר הטיעון גובש בעקבות כתב אישום פלילי ממרס 2008, שכלל גם צו סגירה שיפוטי נגד המפעל. בכתב האישום נכלל אז גם מנהל המפעל, אורי יהודאי ושני בכירים נוספים, אולם במסגרת הסדר הטיעון נמחק שמם; המפעל הודה במיוחס לו, הורשע ונקנס במיליון וחצי שקלים.
 
במסגרת אותו הסדר טיעון התחייב המפעל לבצע הסדרה מלאה של כל מפגעי הריח בתחומו, ולהשקיע מיליוני שקלים בהסדרה של המפגעים הנוצרים עקב פעילותו. אלא שבמשרד להגנת הסביבה טוענים כי המפעל טרם ביצע את שהתחייב לו, ולא תיקן שורה של ליקויים שנדרש לתקן. התוצאה הייתה המשך מטרדי ריח קשים.
 
עוד התראה ועוד שימוע
אך למרות שבמשרד מכירים היטב את ההיסטוריה של המפעל, ובעצמם טוענים כי הוא שב ומפר את הוראות החוק, לא ממהרים שם לנקוט נגדו בהליכים משמעותיים. גם באוגוסט השנה, כשלטענת המשרד ההפרות לא פסקו, שוב הוצאה לו התראה, ולפני כחודש שוב נערך למנהליו שימוע בנושא.
 
האם השימוע הזה שם קץ לסירחון? כנראה שלא. לפני כעשרה ימים (ב-18 באוקטובר - י.ד) שוב איתר צוות מריחים של המשרד להגנת הסביבה מפגעי ריח קשים במקום. "מדו"ח הסיור עולה כי המפעל לא מקיים באופן מלא ודווקני את המוטל עליו על פי ההסדר. נתגלו חריגות וליקויים בביצוע תשתיות ודרישות אחרות שעניינן ניטור, תיעוד והגשת תוכניות לביצוע", כתב כץ במכתב למפעל.
 
עוד הוא כתב כי המפעל אינו עומד בתוכניות למניעת פליטות ריח ומזהמי אוויר, ולמרות שורת ההתראות, השימועים וההליך הפלילי שכבר ננקטו נגדו, ממשיכים מתקנים רבים בשטחו לפלוט ריחות חזקים ולפעול ללא איטום ומערכות טיפול מתאימות. במכתב מציין כץ כי המפעל אף אינו מבצע דיגומים בארובותיו כנדרש, וכי הוא מיישם תוכניות בניגוד להנחיות המשרד או בהיעדר תיאום עם אנשי המקצוע.
 
החריגה המתמשכת הזו מציבה סימן שאלה סביב יעילות ההזמנה הנוכחית לשימוע ששוגרה למפעל אך נדמה שבכל זאת מעניקים לו במשרד ארכה נוספת: כץ ציין במכתבו כי הוא שוקל להוציא למפעל צו סגירה מנהלי וכי על רוזנטל להגיע לשימוע במשרד בעוד כחודש.
 
התנהלות זו של המשרד מעלה תמיהות, בעיקר נוכח הצהרתו של השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, עם כניסתו לתפקיד, לפיה הנחה את הדרג המקצועי לפעול ביד קשה בתחום האכיפה ולגלות "אפס סובלנות" כלפי חריגות. נראה כי לשכניו של "פרוטרום" צפוי עוד לפחות חודש ימים של סירחון - עד השימוע - וגם אז יחלפו בוודאי עוד לא מעט ימים מחניקים עד שמישהו יעצור אותו - אם בכלל.
 
מ"פרוטרום" נמסר בתגובה: החברה מצויה בעיצומו של פרויקט השקעות מאסיבי בנושאים הסביבתיים , בתאום מלא עם המשרד להגנת הסביבה. כבר עתה חל שיפור דרמטי באתר הן על סמך דיגומים וניטורים אובייקטיביים של מעבדות חיצוניות, והן על סמך התרשמויות סובייקטיביות של ספקים ועוברים ושבים. החברה מילאה וממלאת בקפידה את תנאי ההסדר הסביבתי ובכוונתה להמשיך ולעשות זאת.
 
לכתבה ב-ynet
Comments