משרד האוצר נגד התוכנית להפחתת זיהום אוויר

פורסם: 25 בדצמ׳ 2011, 10:06 על ידי: Sustainability Org

המשרד מחפש מקור למימון התכנית שגיבש המשרד להגנת הסביבה. הארגונים הסביבתיים מפעילים לחץ לאישור התכנית שעלותה 690 מיליון שקל

מאת צפריר רינת, 25/12/2011
 
משרד האוצר טרם מצא מקור למימון התוכנית הלאומית להפחתת זיהום אוויר שגיבש המשרד להגנת הסביבה, ולכן היא לא תובא לדיון בישיבת הממשלה הבוקר כפי שתוכנן תחילה. אם התוכנית לא תאושר עד סוף החודש, תפר בכך הממשלה את יישומו של חוק אוויר נקי, שנכנס לתוקפו לפני כשנה וחייב הכנת תוכנית לאומית להפחתת הזיהום בארץ בתוך שנה. המשרד להגנת הסביבה טוען כי אם לא יינקטו הצעדים להפחתת הזיהום, ימותו כל שנה 150 איש.

עלות התוכנית, שהוצגה לפני כשבועיים למשרדי הממשלה, היא 690 מיליון שקלים לעשור הקרוב, והוצאה שנתית של 75 מיליון שקלים. ההוצאות כוללות תמריצים ממשלתיים לגריטת כלי רכב ישנים (מיחזור מכוניות מזהמות שבעליהן יקבלו החזר כספי) ולמעסיקים שיעודדו את עובדיהם לנסוע בתחבורה ציבורית. היא כוללת גם הגדלה של כוח האדם המקצועי במשרד להגנת הסביבה והרחבה של מערך המדידה והניטור של זיהום האוויר.

מלבד זאת, לפי התוכנית תורחב הצטיידות חברות התחבורה באוטובוסים בעלי רמת זיהום פחותה, כך שבתוך שנתיים כל אוטובוס שלישי שיירכש יהיה מזהם פחות. המשרד להגנת הסביבה גם יתחיל להפעיל כבר בשנה הבאה תוכנית ניסיונית להפעלת שלושה אוטובוסים עירוניים באמצעות גז טבעי דחוס - צעד שהמשרד לביטחון הפנים התנגד לו עד עתה משיקולי בטיחות הקשורים בשימוש בגז. בנוסף, משרדי התחבורה והגנת הסביבה יפרסמו תעריפים מועדפים לכלי רכב מרובי נוסעים.

המשרד להגנת הסביבה יתחיל להפעיל בשנה הבאה תוכנית ניסיונית להפעלת 3 אוטובוסים עירוניים באמצעות גז טבעי דחוס
המשרד להגנת הסביבה יתחיל להפעיל בשנה הבאה תוכנית ניסיונית להפעלת 3 אוטובוסים עירוניים באמצעות גז טבעי דחוס . צילום: דודו בכר

לפי התוכנית, שר האוצר יגבש הטבות מס בשיעור 33% לבעלי מוניות שירכשו מכונית היברידית. בנוסף, ייבחנו צעדים לעידוד רכישת רכבי ליסינג, הנחשבים לפחות מזהמים. התוכנית גם מציעה לקבוע מס מדורג על דלקים מסוגי מזוט, באופן שישקף את ההשפעות הסביבתיות מהשימוש בהם, כך שדלק מזהם יותר יעלה יותר.

במשרד להגנת הסביבה מציינים כי התועלת הכלכלית של התוכנית להפחתת הזיהום נאמדת ביותר ממיליארד שקלים בשנה, ותהיה גבוהה בהרבה מההוצאות עליה. זאת בין היתר משום שהיא תחסוך אשפוזים בבתי חולים כתוצאה מבעיות בריאות שגורם זיהום האוויר. מלבד זאת, התוכנית תצמצם את מספר מקרי המוות כתוצאה מזיהום. המשרד להגנת הסביבה חישב לראשונה את ערכם הסטטיסטי של חיי אדם, לפי שיטה המקובלת במדינות ה-OECD. הוא מצא כי ערך סטטיסטי של חיי אדם בישראל הוא 11-12 מיליון שקלים, כאשר ערך של שנת חיים מגיע ל-280 אלף שקלים.

במשרד להגנת הסביבה מתכוונים לפעול בשבוע הקרוב לאישור התוכנית להפחתת זיהום האוויר. גם הארגונים הסביבתיים לוחצים על הממשלה לאשר את התוכנית וטוענים שיש להרחיב את הפעולות להפחתת זיהום האוויר. בסוף השבוע פנו אנשי עמותות "אדם, טבע ודין" והקואליציה לבריאות הציבור לשר להגנת הסביבה וביקשו ממנו להרחיב את התוכנית כך שתכלול צעדים נוספים לעידוד תחבורה ציבורית.

הארגונים הסביבתיים גם טוענים שיש להרחיב את הדרישות להפחתת זיהום אוויר בתעשייה, ולהחיל אותן לא רק על מפעלים גדולים, כפי שנעשה כיום, אלא גם על מפעלים בינוניים. מלבד זאת, הם דורשים לפעול כבר עתה על פי חוק אוויר נקי ולהכריז על גוש דן, אזור מפרץ חיפה וירושלים כעל "אזורים מוכי זיהום" - מהלך שיחייב, לפי חוק אוויר נקי, להכין תוכניות פעולה להפחתת הזיהום באזורים אלה.

לכתבה בהארץ


כתבות קשורות:
Comments