מסתמן: מנהלים ב-BP יואשמו בהריגה עקב דליפת הנפט במפרץ מקסיקו

פורסם: 30 במרץ 2011, 12:22 על ידי: Sustainability Org
הפיצוץ שגרם לדליפה הגדולה בהיסטוריה גרם למותם של 11 בני אדם; הרשויות בארה"ב חוקרות אם להעמיד לדין בכירים באשמת הריגה עקב החלטות שקיבלו לפני הפיצוץ
בלומברג 29.03.11, 19:11

בכירים ב-BP עשויים לעמוד לדין על הריגה עקב הפיצוץ באסדת הקידוח הימית במפרץ מקסיקו. תובעים פדראליים בארה"ב שוקלים אם להעמיד לדין באשמת הריגה מנהלים ב-BP על החלטות שקיבלו לפני הפיצוץ בבאר הנפט בשנה שעברה, כך מסרו שלושה אנשים הבקיאים בעניין לבלומברג. הפיצוץ גרם למותם של 11 עובדים ולדליפת הנפט הגדולה ביותר בהיסטוריה של ארה"ב.

 

התובעים בוחנים את הצהרותיהם של בכירים בחברות הקשורות לדליפת הנפט, ביניהם גם מנכ"ל BP לשעבר, טוני הייווארד, בעת שנתנו עדותם בפני הקונגרס בשנה שעברה. החוקרים בודקים אם העדות שמסרו תאמה למה שידעו באותו זמן, אם מסרו את כל האמת.

 

הגשת כתבי אישום נגד אנשים בודדים תהווה ציון דרך משמעותי במקרים סביבתיים-בטיחותיים מכיוון שהיא עשויה לשנות התנהגות, אמרה ג'יין בארט, פרופסורית למשפטים באוניברסיטת מרילנד.

 

"בדרך כלל לא תובעים עובדים של תאגידים גדולים", אמרה בארט, אשר הייתה תובעת במקרים של איכות סביבה במשך 20 שנה. "חייבים להביא כתבי אישום נגד אנשים בודדים כדי למקסם, ולא לאבד, את אפקט ההרתעה", היא אמרה.

 

משרד המשפטים האמריקאי הודיע ביוני כי הוא פתח בהליכים פליליים ואזרחיים בעניין דליפת הנפט, אשר החלה לאחר שאירע פיצוץ ב-20 באפריל באסדת הקידוח דיפווטר הוריזון שאותה שכרה BP מ-Transocean Ltd. משרד המשפטים הגיש תביעה אזרחית נגד BP בדצמבר ועוד לא הגיש תביעות פליליות, החקירה עדיין נמשכת.

 

הרשויות חוקרות את התנהגותם של מנהלים ב-BP אשר עבדו באסדת הקידוח הימית וכן בהנהלת החברה כדי לקבוע אם להגיש נגדם כתבי אישום בקשר למותם של העובדים, כך מסרו המקורות לבלומברג. התובעים שוקלים הגשת כתבי אישום על הריגה או הריגה בלב ים אשר העונש המרבי עליה הוא מאסר של 10 שנים.

 

BP התחייבה להקצות 20 מיליארד דולר כדי לפצות עסקים ואנשים פרטיים שנפגעו מדליפת הנפט. החברה כבר שילמה 4 מיליארד דולר בפיצויים לאנשים פרטיים וכן כדי לכסות את הוצאות ניקוי המפרץ.

לכתבה בכלכליסט
Comments