מוכה אסון: מפרץ מקסיקו – איזור מת

פורסם: 10 ביולי 2010, 0:50 על ידי: Sustainability Org

שורה של מחקרים חדשים מאשרים את החששות הכבדים בעקבות האסון האקולוגי הקשה. אזורים רבים הוגדרו כ"מתים", בהם אין כלל חיים. נמדדה עלייה חדה בכמות החומר הרעיל ארסן. וגם הנפט עושה דרכו אל שרשרת המזון ומאיים על בני האדם ובעלי החיים בים ובאוויר

אלכס דורון | 7/7/2010 14:00    
אסון הנפט במפרץ מקסיקו מספק מחקרים מדהימים, כולם מצביעים על נתונים חדשים, מזוויות שונות, על ממדי ההרס העצום והלא יאומן שכבר התחוללו באיזור. שלושה מחקרים שפורסמו בימים האחרונים חושפים את היווצרות ה"אזורים מתים", שאין בהם כלל חיים, את העלייה החדה ברמות החומר הכימי הרעיל ארסן במי הים ואת חדירת הנפט לתוך שרשרת המזון.

צילום: רויטרס
דגים מתים במפרץ מקסיקו. פגיעה בכל שרשרת המזון צילום: רויטרס

מדענים מאוניברסיטאות דרום-מיסיסיפי וטוליין (ניו-אורלינס), גילו נפט בתוך גופם של זחלי סרטנים נפוצים ואהובים במיוחד על אורחיהן של מסעדות גורמה המתמחות בפירות ים. "תעשיית הדיג תחוש באפקט ההרסני הזה על כלל שרשרת המזון", מסבירים החוקרים. להערכתם עוד מינים של יצורים ימיים נפגעו כך. "האפקט הוא לשנים ארוכות, גם לאחר שתמצא דרך לנקות את הים והחופים מהזפת", טוענים החוקרים.

החוקרים הסבירו גם כי חדירת טיפות הנפט הרעילות צפויה "לאורך כל החזית הביולוגית" – החל מהפלנקטון (היצורים

המיקרוסקופיים המשמשים מזון לדגים) ודרך הדגים עצמם. כבר עתה רואים כתמי נפט גם על סנפיריהם של דגים שונים מה שמקשה מאד על תנועתם במים. כך הדגים נעשים טרף קל למינים ימיים אחרים.

"הנפט מאיים להיכנס לשרשרת המזון ובדרכים נוספות", טוענים המדענים. "לא ראיתי זיהומים שכאלו ב-42 שנותיי במחקר" ציינה הריאט פרי, מנהלת המרכז למחקרי הדגים ופירות הים של מפרץ מקסיקו. עמיתיה דיווחו כי הם עוסקים בבדיקות של בשר החסילונים (שרימפס). "נושא בעל השלכות על בריאות הציבור", ציינו החוקרים.
ארסן בשכבות המים

מחקר אחר שבוצע ב"אימפריאל קולג'" בלונדון שופך אור חדש על האיום הרעיל (הטוקסי) שיצר אסון הנפט. המחקר מגלה כי כתמי הנפט, ובמיוחד הגדולים, העלו את רמות הארסן שבמי הים. ארסן הוא יסוד מתכתי למחצה וכל תרכובותיו הם רעילים, בחלק מהן משתמשים כקוטלי חרקים. עלייה ברמות הארסן יוצרת איום ארוך טווח על כלל המערכות הביולוגיות והאקולוגיות הימיות. גם הוא מאיים לחדור עתה לשרשרת המזון הדגישו החוקרים בדיווחם.

ארסן עלול לשבש את תהליך הפוטוסינתזה בצמחייה הימית, לשבש את הגנטיקה ולגרום לפגמים מולדים ולממאירות אצל בעלי החיים, כמו גם לשינויים בהתנהגות שלהם. ארסן עלול לקטול ציפורי מים שמזונן על סרטנים – כשאלו יהיו נגועים בחומר הרעיל. עוד מצאו החוקרים כי כתמי הנפט והזפת הצפה חוסמים את התהליכים הטבעיים של סינון המים מפני הארסן (ברמותיו הרגילות המצויות בשכבות הקרובות לקרקעית האוקיאנוס).

עורכי המחקר שפרטיו פורסמו בכתב העת Water Research ציינו כי עדיין אין בידיהם נתונים מדידים לגבי רמות הארסן העכשוויות במימי המפרץ. "הסכנה היא ביכולתו של הארסן להצטבר בשכבות המים", הדגיש ראש צוות המחקר הבריטי, פרופ' מרק ספטון.

מתנועעים במים באופן מוזר

המחקר השלישי, שבוצע בידי שני צוותים נפרדים ושפורסם בסוף השבוע האחרון, מצביע על כך שדליפת הנפט הענקית במי מפרץ מכסיקו יצרה "אזורים מתים". אזורים בהם אין חמצן הדרוש לקיום חיים. שיעור גז המתאן – בועות גז טבעי רעיל - זינק לפי 100 אלף מרמתו הרגילה במים. התוצאה: דגים ויצורים ימיים רבים אחרים אינם מסוגלים לשרוד. המתאן יצר ריאקציה כימית שבה הוא פשוט יונק את החמצן מתוך המים.

החוקרים שמו לב שדגים ויצורים אחרים במי המפרץ "מתנועעים עתה במים בצורות מאד מוזרות". כך גם נראו כרישים קרובים לחופים במקומות שהם לא היו שם קודם לכן, מעולם. מחקר של אוניברסיטת דיוק מצא כי מיני דגים שונים "מגורשים מבתי הגידול הטבעיים" שלהם עקב הזיהום המתפשט. "זה אומר משהו, לגבי הירידה באיכות המים שבהם הם חיים", נכתב במחקר.

הביולוגים גם שמו לב שהדגים קרבים עתה לקו החוף הרבה יותר מבעבר. "הם מחפשים פשוט מים יותר נקיים עבורם ועשירים בחמצן", הסבירה ראש צוות המחקר סמנטה ג'וי מאוניברסיטת המדינה בג'ורג'יה. תופעה אחרת שנראתה: סוגים שונים של אצות משגשגים – אבל מתים מהר מאד. נוצרת שרשרת של תהליכים הרסנית - הן נאכלות בידי חיידקים, שהם כשלעצמם גם זוללי חמצן (שכמותו מתמעטת) הנדרש לקיום החיים של יצורים ימיים אחרים.

צילום: רויטרס
נפט בידיים. מציאות קיומית שחורה במפרץ מקסיקו צילום: רויטרס
 
Comments