מוותרים על מפוחי העלים ומגבילים את איסוף האשפה

פורסם: 25 באפר׳ 2011, 1:44 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 26 באפר׳ 2011, 4:49 ]
עודכן ב- 09:34 24/04/2011

ביום רביעי ייכנס לתוקף החוק למניעת מפגעי רעש שיצמצם משמעותית את המטרדים בערים


בשורה טובה לתושבים הסובלים מרעשים מטרידים בכל שעות היום. בעקבות כניסתן לתוקף של התקנות למניעת מפגעי רעש שאותן אישרה הכנסת בחודש שעבר, החל מיום רביעי הקרוב, אמורה סביבת המגורים להיות שקטה יותר. בין המטרדים שהשימוש בהם ייאסר גם השימוש במפוחי עלים ברחובות, הפעלת אזעקות במכוניות, וגם - איסוף אשפה לפני השעה שש בבוקר.

התקנות החדשות מטילות מגבלות או איסור מוחלט על שורה של פעולות, מתחומים שונים, הגורמות מטרדי רעש שהם בלתי קבועים אך מתרחשים לעתים קרובות בשעות לא סדירות. כך, עבודות שיפוצים ותיקונים בבניינים יוגבלו ולא יתבצעו בין השעות עשר בלילה ושבע בבוקר למחרת. עבודות חפירה או הריסה באזורי מגורים, יהיו אסורות כבר משבע בערב ועד לשבע בבוקר למחרת.

מיום רביעי יהיה איסור מוחלט על כל שימוש בחזיזים ובנפצים באזורי מגורים. לעומת זאת, ניתן יהיה להפעיל זיקוקין די נור רק במרחק של אלף מטרים מאזור מגורים, אלא אם כן מדובר במועדים מיוחדים כמו יום העצמאות ופורים.

עוד קובעות התקנות אסור שימוש במפוחי עלים הגורמים לרעש באזורי מגורים. מכיוון שאין כיום מפוחים שאינם גורמים לרעש, המשמעות היא כי השימוש בכלי זה, הפופולרי ברחובות הערים, ייאסר כליל. יש לציין שבשנתיים האחרונות ניהלו תושבים בכמה ערים מאבק נגד הפעלת המפוחים, אך רשויות מקומיות, ובראשן תל אביב, התעקשו להמשיך ולעשות בהם שימוש. אף השימוש בציוד גינון הגורם לרעש ייאסר בין השעות שבע בערב לשבע בבוקר.

התקנות החדשות מתייחסות גם לאזעקות כלי הרכב ונקבע שהשימוש בהן נאסר כליל. עם זאת, מכוניות שבהן כבר מותקנות אזעקות כאלו יוכלו להמשיך ולהשתמש בהן עד שנת 2017. אחד האתגרים המעניינים של הכנסת התקנות החדשות לתוקף יהיה קשור לסעיף הקובע איסור פריקה, טעינה וטלטול של מכלים וסחורה תוך גרימת רעש בין השעות עשר בערב ושש בבוקר. סעיף זה מציין במפורש שהאיסור חל גם על מכלי אשפה שאותם מטלטלים כיום עובדי רשויות מקומיות בשעות בוקר מוקדמות לעתים קרובות.

המבחן האמיתי של התקנות החדשות יהיה אכיפתן, בעיקר על ידי הרשויות המקומיות. באחרונה אישרה הכנסת שינויי חקיקה המרחיבים את סמכויות האכיפה של פקחים מטעם הרשויות המקומיות גם לחוקים בענייני סביבה, כך שאכיפת התקנות החדשות לא תהיה תלויה רק בכח האדם העומד לרשות המשטרה או המשרד להגנת הסביבה.

רפורמת הרעש

ייאסר כליל השימוש במפוחי עלים, באזעקת מכוניות, בחזיזים ובנפצים

ייאסר לשפץ בבניינים בין השעות 7:00-19:00

ייאסר פינוי מכלי אשפה בשעות הלילה בין 6:00-22:00

ייאסר השימוש בציוד גינון רועש בין השעות 7:00-19:00

לכתבה בהארץ
Comments