זיהום הדלק בישראל: בעשור האחרון דלפה כמות דלק זהה לאסון בערבה

פורסם: 13 בדצמ׳ 2014, 12:47 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 13 בדצמ׳ 2014, 12:48 ]

דליפת הנפט בערבה אמנם חריגה בהיקפה, אולם שורת תקלות וזיהומים בעשר השנים האחרונות ברחבי הארץ מעידה שפיצוץ הצינור אינו בעיה נקודתית

מאת צפריר רינת, 7/12/2014

זיהום הדלק בשמורת הטבע בערבה, שנגרם מדליפת הנפט ביום חמישי בלילה, הוא אמנם חריג בהיקפו, אבל מנתונים של רשות המים מתברר שיש בעיית זיהום כרונית של דלק באתרים רבים בישראל. על פי נתוני הרשות, כמות הדלק שנשאבה בשנים האחרונות ממוקדים שונים במסגרת פעולות ניקוי דומה לכמות שדלפה בשבוע שעבר בערבה. רק בכשליש מהאתרים המזוהמים בוצעו פעולות שאיבה או ניקוי, כך שלמעשה היקף הזיהום גבוה משמעותית בהשוואה לדליפה שאירעה בשבוע שעבר.

רשות המים החלה להפעיל מערכת בקרה וניטור למניעת זיהום דלק רק בשנת 2004, ובעקבות הנתונים שהתקבלו, החלה לחייב את חברות הדלק ובתי הזיקוק לטפל בזיהום שיצרו. בישראל יש קווי הולכה ארציים של דלק באורך כולל של 1,400 קילומטרים ו-19 חוות מכלי דלק בנפח של עשרות אלפי מטרים מעוקבים כל אחת. כמו כן יש כאלף תחנות דלק ציבוריות, 180 תחנות פנימיות המשרתות ארגונים ומוסדות שונים וכמות לא ידועה של תחנות דלק פיראטיות ומיכלים קרקעיים ותת־קרקעיים במפעלים, בסיסי צבא ובתי מגורים.

על פי דו"ח המסכם את פעילות רשות המים עד סוף 2013, עד היום בוצעו 640 קידוחי ניטור במתקני דלק שונים ואותרו זיהומים ב-190 אתרים, שברובם המכריע התגלה זיהום במי תהום.

בשנה שעברה נפתחה חקירת זיהום של מי תהום ב-14 תחנות דלק ונמצא זיהום בכולן. אשתקד נשאבה כמות גדולה של דלק במתחמים של בית הזיקוק בחיפה ושל חברת תש"ן. בשנים האחרונות אותרו עשרה קידוחים המשמשים להפקת מי שתייה שבהם היה זיהום בדלק שהגיע מתחנות הנמצאות במרחק של עד 400 מטרים מהקידוחים.

בסך הכל נשאבו מאז אמצע העשור הקודם יותר משני מליון ליטרים וחצי, קרוב לכמות שדלפה בשבוע שעבר בערבה (כשלושה מליון ליטר). רק בארבע חוות מכלי דלק מתוך 17 שנבדקו לא התגלה זיהום, ורק שני קווי דלק מתוך שבעה שנבדקו נמצאו נקיים. בחלק גדול ממוקדי הזיהום התגלו "עדשות דלק" - שכבות דלק הצפות מעל מי התהום וחלקן מתפרק בהדרגה אל תוך המים.

אחד ממוקדי זיהום הדלק הנרחבים ביותר התגלה כבר בשנת 1983 בבסיס חיל האוויר בחצור. המדינה לא מיהרה לטפל בזיהום ונדרש בין השאר לחץ של ארגונים סביבתיים כמו "אדם, טבע ודין" שעתרה לפני כשש שנים לבג"ץ בדרישה להתחיל בטיפול בזיהום.

על פי דו"ח רשות המים, פעולות איתור ושיקום הזיהום באזור בסיס חצור החלו לפני כשנתיים. במהלך הפעולות התברר שבכל קידוחי הניטור במי התהום התגלתה שכבת דלק של עשרות סנטימטרים ושהזיהום משתרע על שטח גדול מזה שהוערך בתחילה. פעולות השאיבה המתוכננות במקום יצריכו הורדת מפלס מי התהום בשני מטרים כדי לוודא שהדלק אכן נשאב.

מרכיבי דלק מוגדרים כחומרים רעילים ומסרטנים והם עלולים לפגוע במערכת העצבים, במערכת החיסונית ובפוריות. בגלל רעילות חומרים אלה, נקבעו לגביהם תקני איכות מי שתייה מחמירים במיוחד. החשש העיקרי של רשות המים והמשרד להגנת הסביבה המטפל בזיהום בשלב שהוא נמצא בקרקע, הוא שכמות קטנה ביותר של דלק תזהם כמות גדולה של מי תהום.

קרקע מזוהמת בדלק שנאספה בחוות מכלי הדלק בחיפה וממתינה לפינוי לאתר פסולת, לפני חודשיים.
צילום: צפריר רינת
לכתבה בהארץ

Comments