דוח: 165 אלף ילדים מתים בעולם מעישון פסיבי בכל שנה

פורסם: 26 בנוב׳ 2010, 9:54 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 2 בינו׳ 2011, 3:01 ]

צוות בינלאומי מיוחד בראשות נציגים מארגון הבריאות העולמי חיבר דוח מיוחד שחשף את הנתונים העולמיים של מחיר העישון: מאות אלפים מתים מדי שנה, עיקרם נשים וילדים, כי התביישו להגיד לסובבים אותם לכבות את הסיגריה ולהפסיק לעשן

אלכס דורון | 26/11/2010 12:05
תגיות: עישון פאסיבי,נזקי עישון,בריאות הציבור,מניעת מחלות

אחד מכל 100 איש מת משאיפה פסיבית של עשן סיגריות, זהו הנתון העולמי המזעזע שחשף ארגון הבריאות העולמי במסגרת דוח מומחים. פירוש הדבר - העישון הפסיבי גורם למותם של 603 אלף אנשים מדי שנה. 60% מהנפגעים הם נשים, כ-165 אלף מהקורבנות הם ילדים עד גיל חמש.
40% מהגברים בעולם מעשנים
40% מהגברים בעולם מעשנים צילום המחשה: scataudo, sxc

הדוח הוכן בידי צוות בינלאומי, ובראשו ד"ר אנט פרוס-אוסטן מארגון הבריאות העולמי בז'נבה, ומתפרסם במהדורה המקוונת של כתב העת הרפואי היוקרתי לנסט. הנתונים נאספו במשך מספר שנים מ-192 מדינות. חרף המאמצים האדירים שמשקיעים גורמי הבריאות לצמצום הרגלי העישון - מספר המעשנים בעולם נאמד כיום ביותר מ-1.2 מיליארד איש.

40% מכלל הגברים בעולם ו-10% מכלל הנשים - מעשנים ומפיצים לסביבתם את עשן הסיגריות המסתלסל מפיותיהם למיליארדים לא מעשנים.

עורכי הדוח אמרו כי בכל שנה כ-379 אלף איש מתים ממחלות לב, היצרות או סתימות בכלי הדם ותעוקת חזה הנגרמות מעישון. 165 אלף מקרי מוות נגרמים ממחלות דלקתיות במערכת הנשימה, כ-37 אלף מקרי מוות מאסתמה (במיוחד ילדים עד גיל חמש) ו-21,400 מסרטן ריאות - כל אלו נגרמו מעישון פסיבי.

88% מההורים מעשנים בבית

רוב מקרי המוות של הילדים שנחשפו לעישון הפסיבי מתרחש במדינות נחשלות ומתפתחות. ישראל, לדוגמה, נכללת בדוח בקבוצת מדינות אירופה בעלות ההכנסה הגבוהה לנפש. בכל האזור הזה, 27 מדינות, התרחשו בשנה אחת שנדגמה לצורך הדוח 71 מקרי מוות של ילדים, ו-35,388 מקרי מוות של בוגרים.

באפריקה, לשם השוואה, מדובר ב-43,375 מקרי מוות של ילדים לעומת 9,514 מבוגרים בלבד. "ברוב המוחלט של המקרים הילדים נחשפו לעישון פסיבי בבתיהם", הבהירו מחברי הדוח. בסקר שהתמקד ב-31 מדינות התברר כי 88% מההורים מעשנים בבית, ו-80% מעשנים ממש ליד ילדיהם.

הדוח מציין כי ברחבי העולם מושקע מאמץ לאסור עישון באולמות ציבוריים, במסעדות, במקומות עבודה, מה שאכן הוביל בשנים האחרונות לירידה דרמטית בהיקף התחלואה במחלות כלי דם של הלב, אלא שרק כשבעה אחוזים מאוכלוסיית העולם חיים במדינות שבהן מופעלים חוקים והגבלות נגד מעשנים.

לכתבה באתר nrg

כתבות קשורות:
מזל טוב!!! אני בן שנה
ספרד נפרדת מהסיגריות: "מפלים את המעשנים"
כך קוברות הרשויות המקומיות את חוק העישון
Comments