שקשוקה תוצרת פנסילבניה: לאן נעלמו תמלוגי הגז?

נשלח 22 ביולי 2011, 3:36 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 22 ביולי 2011, 3:43 ]

בפנסילבניה יכולים רק לחלום על ועדת ששינסקי. הכסף של חברות הגז מושקע בחסימת כל ניסיון להחיל עליהם תשלום מס או תמלוגים. החברות, שדואגות לתרום לפוליטיקאים, עסוקות גם בעצירת חוקים שיקשיחו את הפיקוח על פעילותן מבחינה סביבתית. עסק ירוק

רז גודלניק | 21/7/2011 15:38
תגיות: פנסילבניה, קידוחי גז,תמלוגי הגז

לא משעמם לרגע בתעשיית קידוחי הגז הטבעי בארה"ב. בשבוע שעבר היתה זו חברת Talisman Energy שנחשף כי היא מוציאה חוברת צביעה לילדים, תמימה כביכול, שלמעשה כוללת תעמולה חסרת בושה וגם ביסוס לגבי קידוחי גז טבעי. אתמול היה זה דוח חדש שהתפרסם וקבע שכלכלת פנסילבניה תרוויח השנה 12.8 מיליארד דולר מהקידוחים הללו ותהנה מתוספת של 140 אלף מקומות עבודה. נשמע מצוין, רק שהדוח הזה, אשר פורסם על ידי חוקרים באקדמיה, נעשה במימון החברות שמבצעות את הקידוחים הללו וזכה לביקורת חריפה מצד מתנגדים לתעשיה בטענה שהתוצאות שלו מוטות וחסרות ביסוס.

עוד קידוח. פנסילבניה דוהרת קדימה
עוד קידוח. פנסילבניה דוהרת קדימה צילום: איי-אף-פי
זה לא מפתיע ששתי הפרשיות הללו, כמו גם רבות אחרות, נקשרות לפנסילבניה, אשר הפכה בשנים האחרונות למרכז חשוב של קידוחי גז טבעי בשל העובדה שהיא יושבת על מאגר הגז הטבעי הגדול Marcellus Shale. הגז שמופק שם הוא גז פצלים שמצוי בשכבות סלע עמוקות ומופק בעזרת תהליך של שבירה הידראולית (Hydraulic Fracturing). העובדה שהתהליך הזה שנוי במחלוקת בגלל ההשפעות הסביבתיות שלו לא מפריע לפנסילבניה לדהור קדימה ולפתח בקצב מהיר את תעשיית הגז הטבעי והשנה היא כבר צפויה להפיק השנה כ-5.4% מסך תפוקת הגז בארה"ב.

פנסילבניה היא מקרה מבחן מעניין לא רק בשל היותה דוגמה לעלייה בחשיבות של הגז הטבעי ובייחוד גז פצלים כמקור אנרגיה שנחשב על ידי רבים לחלופה הנקייה הריאלית ביותר לנפט, אלא גם ליחסים בין הון ושלטון. אם פרשת תמלוגי הגז בישראל היא דוגמה למערכת יחסים עקומה בין חברות אנרגיה ומקבלי החלטות, הרי שהסיפור של פנסילבניה היא דוגמה למערכת מעוותת לחלוטין, שלא ברור איך היא בכלל מתקיימת במשטר דמוקרטי. על הסיפור הלא יאמן של פנסילבניה בכתבה הבאה.
מקומות עבודה
המחקר שהתפרסם אתמול הראה יותר מכל את ההתפתחות המהירה של תעשיית הגז הטבעי בפנסילבניה. המחקר מדד את ההשקעות וההוצאות נטו של התעשייה במדינה ומצא שאלו צמחו מ-4.7 מיליארד דולר ב-2009 ל-11.1 מיליארד דולר ב-2010. השנה התחזית היא שהמספר הזה יצמח ל-12.8 מיליארד דולר. במונחי מקומות עבודה שהתעשייה מייצרת בפנסילבניה, מדובר בכ-140 אלף עובדים חדשים שנוספו למעגל העבודה. הדוח מצא גם שפנסילבניה, עד לאחרונה יבואנית של גז טבעי, יכולה לעבור את טקסס בתור יצואנית הגז מספר אחת בתוך פחות מעשור.

הקדימון לסרט "ארץ הגז"
הנתונים הללו מאד מרשימים וזה לא מפתיע לכן שקתרין קלאבר, הנשיאה של ארגון ה-Marcellus Shale Coalition, גוף שכולל 22 יצרניות גז טבעי שפועלות במדינה ואשר מימן את המחקר, אמרה כי מדובר בממצאים דרמטיים. לא כולם חשבו ככה והדוח נתפס אצל רבים כדוח מטעם המשקף לא מעט את האינטרסים של מי ששילם עבורו ולא כדוח אקדמי אובייקטיבי. כך לדוגמה, שרה וורד, מנהלת המרכז למדיניות ותקציב בפנסילבניה, טענה כי הדוח מגזים ביותר במספר מקומות העבודה שנוצרו מקידוחי הגז ומדובר על פי נתוני משרד העבודה ב-19 אלף ולא ב-140 אלף משרות חדשות.

מרכיב נוסף בדוח שעיצבן את וורד היתה התובנה כי מס קידוח או אגרה שייגבו מהחברות ירתיעו אותן מלהשקיע בקידוחים נוספים. וורד הסבירה כי אין לכך שום בסיס אם מסתכלים על מדינות שגובות מס כמו מערב וירג'יניה, טקסס וארקנסו. אם מבין השורות אתם מבינים שמדינת פנסילבניה לא גובה כלל מס מחברות הגז אתם לא טועים. אמנם החברות משלמות תשלומי מס שונים ברמת המדינה והמחוזות (1.1 מיליארד דולר ב-2010 לפי הדוח, או 219 מיליון דולר לפי וורד), אבל עדיין מדינת פנסילבניה היא אחת מהמדינות הבודדות שאין בה מס קידוחים. למעשה, היא המדינה הגדולה ביותר בארה"ב ללא שום מס או אגרה על הקידוחים – בכל 11 המדינות שבהן יש יותר קידוחים מפנסילבניה מונהג כיום מס כזה או אחר על קידוחים.
לובי מוצלח

למה פנסילבניה מוכרת את עצמה כל כך בהתחשב במאגרים העצומים שיש בה ובפוטנציאל הרווח שלהם לחברות הגז? את התשובה אפשר למצוא בין היתר בפרסום מתחילת החודש שהצביע על כך כי תעשיית הגז הטבעי השקיעה 3.5 מיליון דולר בלובינג בפנסילבניה בשנה האחרונה. את הרשימה מובילה Coalition Marcellus Shale, אותו גוף שכאמור מימן את המחקר שהתפרסם אתמול עם סך של 1.1 מיליון דולר. במקביל נחשף כי התעשייה תרמה בעשור האחרון 7 מיליון דולר למועמדים פוליטיים בפנסילבניה. בראש הרשימה הזו עומד המושל החדש של פנסילבניה, טום קורבט עם סך תרומות של 1.6 מיליון דולר. ומי אתם חושבים עומד בראש המתנגדים למיסוי הקידוחים? אכן, כן. המושל טום קורבט.

הכסף של חברות הגז מושקע לא רק בחסימת כל ניסיון להחיל עליהם תשלום מס או תמלוגים, אלא גם בעצירת חוקים שיקשיחו את הפיקוח על פעילותן מבחינה סביבתית ובטיחותית. מתוך שורה של חוקים שהוצעו בפנסילבניה במטרה להגן על אינטרסים ציבוריים, החל מהגנה על אספקת מי שתייה ועריכת ביקורות לבדיקת הבטיחות של צינורות גז ועד הגבלות על קידוחים ביערות המדינה, רק שני חוקים שוליים יחסית הצליחו לעבור ב-2010. התשואה על ההשקעה של הכסף שחברות הגז משקיעות בלובינג מרשימה ביותר וההערכות הן כי רק מבחינת תשלום מס או תמלוגים, מדובר בסדר גודל של 200 מיליון דולר בשנתיים האחרונות.

הבעיה של פנסילבניה היא לא רק ההכנסות שהיא מפסידה שהיא זקוקה להן כמו אוויר לנשימה כדי לסגור את החור שיש לה בתקציב, אלא גם ההוצאות שלה בגין קידוחי הגז. צריך להבין שהפקת גז פצלים היא יותר יעילה וכדאית מבחינה כלכלית, אבל טומנת בחובה גם סיכונים סביבתיים רבים יותר, שיש להם גם השלכות כספיות. תהליך השבירה הידראולית (פראקינג) כולל הזרקת כמויות אדירות של תערובת של מים, חול וכימיקלים בלחץ גבוה לתוך שכבות הסלע בכדי לפצח אותו ולדחוף את הגז החוצה. התהליך הזה עלול להביא לזיהום משמעותי של האוויר, הקרקע ומי השתייה באזור הקידוחים.

תוצר אחד של התהליך לדוגמה הוא כמויות גדולות מאד של שפכים רעילים שדורשים טיהור. בארות הקידוח בפנסילבניה ייצרו בשלוש השנים האחרונות כמות של 1.3 מיליארד שפכים, מספיק כדי למלא למשל את כל מנהטן בשפכים בגובה 7 סנטימטרים. רוב הכמות הזו נשלחה למפעלים לטיפול בשפכים שאינם מצוידים ויכולים לטפל בחלק מהחומרים הרעילים שנמצאים בפסולת של הקידוחים. בשורה התחתונה, בפנסילבניה ובמדינות נוספות באזור שאליהם מגיעים השפכים לטיפול, המפעלים הללו יכלו לתת מענה חלקי בלבד ונאלצו לשחרר את השפכים המטופלים חלקית לתוך נהרות, אגמים ומקורות מים אחרים.

אחת הבעיות היא רמת הרדיואקטיביות של הפסולת. הניו יורק טיימס דיווח כי מתוך 179 בארות שייצרו שפכים עם רמות גבוהות של רדיואקטיביות, לפחות 116 דיווחו על הימצאות של רדיום וחומרים רדיואקטיביים אחרים בסדר גודל של פי 100 מהרמוה המותרת במי שתייה. בלפחות 15 בארות מדובר בכמויות הגדולות פי 1,000 מהרמה המותרת.

חוקן לנחש
לכל ההשפעות הסביבתיות הללו יש מחיר וגם המושל קורבט לא יכל היה להתעלם מכך. הוא החליט למנות ועדה שתבחן את הנושא ותמליץ האם ואיזה מס יש להטיל על חברות הגז. ההמלצות של הוועדה אמורות להתפרסם במלואן מחר, אבל לפי מה שפורסם נראה שהוועדה תומכת בגרסה מצומצמת של מיסוי, שמטרתו הינה בעיקר לפצות את הקהילות המקומיות על נזקים שנגרמים להן בעקבות הקידוחים. איך בדיוק מחשבים את הנזקים הללו? גם חברי הוועדה מודים שזה לא פשוט ואחד מהם הסביר שזה כמו לעשות חוקן לנחש.

חוקן או לא חוקן, נראה שעל אף שעל אף שרוב תושבי פנסילבניה תומכים במיסוי של הקידוחים ו-81% מהם מודאגים או מאד מודאגים מההשפעה של הקידוחים על מי השתייה של פנסילבניה, הכסף של חברות הגז ולא האינטרס הציבורי הוא זה שיכתיב את המדיניות של מדינת פנסילבניה בנושא.

מן הסתם החברות יאלצו בסופו של דבר לשלם איזה שהוא מס סמלי לתיקון הדרכים ולשיפור הטיפול בשפכים, אבל את המחיר האמיתי ישלמו בעיקר התושבים. צריך לקוות שהם, כמו גם תושבים אחרים שגרים באזורי GASLAND, יתעוררו וידעו להיאבק על שמירת איכות החיים שלהם (ואולי גם לא יצביעו בפעם הבאה בשביל מושל שדואג בעיקר לתורמים שלו) לפני שיהיה מאוחר מדי בשבילם.

לכתבה באתר nrg

כתבות קשורות:
רשות המים: קידוח הנפט בעדולם עלול לזהם מי תהום
קידוח הנפט המהפכני שמעורר סערה ויכול להפוך את ישראל למעצמת אנרגיה (וידאו)
האדמה בוערת בחבל עדולם
הוגשה עתירה לביטול רישיון כריית פצלי שמן בחבל עדולם
סביבה או אנרגיה: המאבק על חבל עדולם
קודחים ובוכים: לא רוצים מדבר סעודי בחבל עדולם
"פרויקט פצלי השמן בחבל עדולם טומן בחובו סכנות רבות"
עתירה לבג"ץ: לא לאפשר הפקת נפט בעדולם
מרדוק ורוטשילד ישקיעו במיזם להפקת נפט בישראל
הקידוח שמאיים על שפלת יהודה
השריפה התת-קרקעית במכרה פצלי השמן בקרבת דימונה עוד לא כובתה
קדחת השמן: מה מסתתר מאחורי קידוח הענק בשפלת יהודה?
הנפט שמשחיר את הגבעות הירוקות בעדולם
הנפט שמשחיר את הגבעות הירוקות
אסון מפרץ מקסיקו בעדולם? הכל בשם הציונות
נפט מפצלי שמן בשפלת יהודה: איך לא להילחם בהתחממות גלובאלית
בשביל עדולם - אתר האינטרנט של מטה המאבק
ועדת ששינסקי - כל השאלות והתשובות
"תגליות הגז יגררו 'קללת משאבים' - פחות השקעות במניות היי-טק, פחות מקומות עבודה ויותר שחיתויות"
מוריס קאהן: "מה שאנשי העסקים עשו עם ועדת ששינסקי זה גועל נפש"
ההתחממות הגלובלית אמיתית? הרפובליקנים לא בטוחים
חשש: הרפובליקנים יסכלו את חוק האקלים
דליפה? זיהום? שרה פיילין רוצה רק לקדוח
Comments