מסקנות והמלצות הקואליציה לבריאות הציבור לדוח איגוד ערים חיפה לשנת 2010

פורסם: 15 במאי 2012, 5:08 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 15 במאי 2012, 5:09 ]
מאת רונית פיסו, הקואליציה לבריאות הציבור, 14/5/2012
 

לאחרונה התפרסם דוח איגוד ערים חיפה לאיכות הסביבה, לסיכום הפעילות לשנת 2010.

הקואליציה לבריאות הציבור ניתחה את הדוח ולהלן המסקנות והמגמות המרכזיות העולות מהדוח:

 

·      באיגוד ערים מפרץ חיפה פעלו בשנה זו 16 תחנות ניטור. צפיפות תחנות אלה היא מהטובות בישראל. במהלך 2010 כל התחנות פעלו כסדרן, והנתונים הועברו און-ליין לעמדות המולטימדיה של האיגוד, הפרושות במספר מוקדים בשטחו.

·      עבור רוב מזהמי האוויר לא נרשמו חריגות מערכי סביבה בשטח האיגוד ב-2010, אך ריכוזים הגבוהים מערכי יעד נרשמו עבור כמעט כל מזהמי האוויר. לאור העובדה כי ערכי יעד נקבעו בחוק אוויר נקי כערכים אליהם יש לשאוף, והם מבוססים על המלצות בריאותיות של ארגונים בין לאומיים, יש להתוות תכנית להגעה אליהם במהלך השנים הקרובות הכוללת לו"ז מתוכנן.

·      כפי שעולה מהדוח, על המשרד להגנת הסביבה לקבוע ערך סביבה מחמיר יותר והולם את בריאות הציבור למזהם מסוג PM10, מזהם העשוי לגרום למחלות בדרכי הנשימה. כמו כן, על המשרד לקבוע ערכים ותקנים למזהמים נוספים, הידועים כמצויים במפרץ חיפה וכמשפיעים על בריאות האדם.

·      למזהמי אוויר רבים הכלולים בחוק אוויר נקי לא קיים ניטור בשטח האיגוד, או שקיים ניטור חלקי מאוד. מזהמים אלה כוללים בין השאר מתכות כבדות, ותרכובות אורגניות החשודות כמסרטנות. כל עוד לא ייעשה ניטור, לא ניתן יהיה לקבל תמונת מצב מהימנה של איכות האוויר במפרץ חיפה.

·       על האיגוד להכשיר פקח סביבתי, להגביר את המעורבות ושיתוף הפעולה עם הרשויות החברות בו, וכן לשפר את העיצוב והנגישות של אתר האינטרנט שלו.

 

את הדוח כתבה מעין חיים, מהנדסת סביבתית ורכזת איכות האוויר בקואליציה לבריאות הציבור.

 

לקריאת הדוח המלא: http://www.phc.org.il/5706

 
Comments