פירומניה לאומית: ל"ג בעומר - חג זיהום האוויר

פורסם: 4 במאי 2012, 11:10 על ידי: Sustainability Org

הזיהום שנחסך ביום כדור הארץ חוזר בגדול בל"ג בעומר. הגיע הזמן לשים קץ למדורות המזהמות.

בלהה גבעון | 3/5/2012 10:48
תגיות: ל"ג בעומר, זיהום אוויר
 
בחורינו ה"ירוקים" וחסידי הגנת הסביבה טופחים לעצמם על השכם לאור הצלחתם להפחית את צריכת החשמל ב-3% כחלק מהמבצע להחשיך ערים ויישובים במסגרת יום כדור הארץ. זה יפה וטוב, אבל חבל שאותם גורמים לא שמים לב לכך שימים ספורים לאחר אותו יום "נקי", ביום המנגל הלאומי, הלוא הוא יום העצמאות, ובל"ג בעומר כשבועיים לאחריו זיהום האוויר המזערי שנחסך ביום כדור הארץ חוזר ובגדול.

הגיעה העת להציב על מדף הדיונים הלאומי את אותו "חג", או מנהג לאומי בעייתי של הדלקה בלתי מבוקרת של מאות אלפי מדורות בכל רחבי הארץ וצלייה של תפודים או נתחי בשר על גבי הלהבות. מנהג שתורם לא רק לעלייה דרמטית של מקרי התאונות, הכוויות ובעיות הנשימה המגיעות לחדרי המיון, אלא גם לזיהום אוויר מרוכז ומסיבי הרבה יותר מהמעט שנחסך בעקבות כיבוי האורות הסמלי המושג ביום כדור הארץ.
צילום: אמיר מאירי
ל''ג בעומר. אפשר להחליף את המדורה בערב שירה צילום: אמיר מאירי

גם רבים מחסידי כדור הארץ שאך לפני כמה ימים מירקו את מצפונם והחשיכו לשעה אחת את הכדור מגיעים בעצמם עם ילדיהם אל אותן מדורות ואל אותה חגיגת זיהום אוויר אדירה. אירוע שבו כל קבוצה מתחרה ברעותה למי מדורה גדולה יותר, "מדליקה" יותר ומזהמת הרבה יותר.

הגיעה העת לשים קץ באמצעים חינוכיים ואם צריך בחקיקה סביבתית אמיצה ולא מתחסדת לחגיגת הפירומניה הלאומית שאין לה שום צידוק דתי או צורך לאומי. עדיף לציין את היום בערבי שירה בציבור או בלימוד.

בשנים האחרונות מיד אחרי ל"ג בעומר המשרד להגנת הסביבה מפרסם את נתוני זיהום האוויר בעקבות המדורות. האם העובדה שמדובר בעלייה ממוצעת של פי ארבעה בכמות המזהמים הנשימתיים שנמצאים באוויר איננה סיבה מספקת לצאת למלחמה נחרצת נגד אירוע ההצתות הלאומי משולח הרסן הזה?

הכותבת היא מנכ"לית עמותת נגב בר קיימא

 
 
Comments